Zaujímavosti
Kvalita piva závisí aj od čistoty pohára
Mamutia mama vyrastá v Kysuckom múzeu aj za pomoci externistu Binďa z rádia Expers
Čadca (20.03.2009) - Deň, keď človek nemusí ísť do práce a s pokojom si užíva každú jeho sekundu, určite padne každému z nás vhod. O to lepšie je to vtedy, keď sa mu neodpočíta deň dovolenky a pritom sa všetka práca urobí. Dá sa to vôbec? Dá! Podarilo sa to pracovníčke Kysuckého múzea, konzervátorke Martine Krkoškovej. Využila možnosť prihlásiť sa do súťaže o voľný pondelok v rádiu Expres, uspela a získala tak deň voľna a to v pondelok, 16. marca. Voľný deň si užívala a jej zástup plnohodnotne zabezpečil redaktor spomínaného rádia Ivan „Binďo“ Bindas, ktorý je „externistom“. Táto funkcia spočíva v tom, že v pondelky zastupuje v práci ľudí rôznych profesií. V jeho trojročnej kariére si vyskúšal už kadejaké zamestnania, ako hovorí: „V pamäti mi najviac utkvelo Pohrebníctvo v Žiline, smetiar v Nových Zámkov, hasič v Nitre.“ Dodáva však, že: „Každé zamestnanie má svoje pre a aj proti. Každú pracú si treba vážiť a pokiaľ človeka baví, tak je to o to lepšie. A potom vidieť aj výsledky.“
AMFO - Súťaž amatérskych fotografov
ČADCA : Amatérski fotografi sa môžu prihlásiť do súťaže AMFO, ktorú vyhlásilo Krajské kultúrne stredisko v Čadci. Kysucké kultúrne stredisko v Čadci z poverenia ŽSK vyzýva všetkých amatérskych fotografov k účasti v súťaži AMFO 2009. Zúčastniť sa môže každý amatérsky fotograf z regiónu Kysúc. Súťaž je tematicky neobmedzená. Prijímajú sa len fotografie doteraz nehodnotené v žiadnej súťaži. Na rube súťažnej fotografie musí byť uvedené: meno, priezvisko a adresa autora, názov fotografie, rok vzniku, miesto fotografovania a podpis ako potvrdenie autora.
Skanzen Vychlovka a železnica pod bielou prikrývkou
Čadca (20.02.2009) – "Sniežik sa nám chumelí, zimička už prišla, polia, lúky vybieli, sanicu nám chystá." Tak toto je krátky úryvok z ľudovej riekanky, ktorú sa učia deti v materských školách a spríjemňujú si tak zimné dni. Nuž, ale kto si v dnešných dňoch tieto slová zaručene nepospevuje, a pre koho už vôbec tieto slová nie sú príjemnými, sú pracovníci Múzea kysuckej dediny a Historickej lesnej úvraťovej železnice vo Vychylovke. Vyzbrojení lopatami a teplým oblečením každodenne odstraňujú návaly snehu pokrývajúci miestami aj niekoľkometrovými závejmi celý areál skanzenu a železnice. Pracovná náplň na najbližšie dni je teda istá a vôbec nemenná. Zhadzovanie snehu zo šindľových striech, úprava chodníkov a okolia jednotlivých objektov. Keďže je areál skanzenu s plochou rozsiahly, má 42 hektárov a spolu až 34 objektov, práce pri odstraňovaní snehu je neúrekom.
V Múzeu kysuckej dediny vo Vychylovke natáčali opäť filmári
Čadca (17. februára 2009) - Ani nie týždeň po návšteve tvorivej skupiny Českej televízie zavítal do Múzea kysuckej dediny ďalší televízny štáb - tentoraz z STV Banská Bystrica. Skupina tvorcov pod vedením dramaturgičky Drahomíry Kyslanovej tu natáčala ďalšiu časť relácie "Cestovanie v čase". V rámci "Televíkendu", magazínu o cestovnom ruchu, turistike, horolezectve, horských a extrémnych športoch tak budú môcť diváci verejnoprávnej televízie sledovať dokument o kysuckej prírode a tradíciách. Okrem zasneženej drevenej architektúry v ňom uvidia niektoré zo vzácnych zbierok Kysuckého múzea viažuce sa k drotárstvu, interiér tzv. Drotárovho domu a predstaví sa v ňom aj jeden z novodobých adeptov nadväzujúcich na toto dávne remeslo - Peter Hlavatovič z Kysuckého Nového Mesta. Nebude chýbať ani unikátna Zlatá kniha Drotárie, ktorá bude čoskoro slávnostne inštalovaná v KM, ako aj rozprávanie známeho kysuckého poeta a znalca hôr Martina Kolembusa z Lodna.
Kysucké múzeum v roku 2008 s rekordným počtom návštevníkov od roku 1975
Čadca (12.02.2009) - Kysucké múzeum (KM) v Čadci je najmenším a zároveň najmladším múzeom v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, zameriava sa na vedecký a múzejný výskum, buduje zbierkový fond, knižnicu, dokumentáciu a archív, vystavuje exponáty, poskytuje sprievodcovské služby, zabezpečuje predaj suvenírov. O tom, že je múzeum medzi návštevníkmi veľmi obľúbené svedčí fakt, že jeho expozície navštívilo v roku 2008 až 77 639 návštevníkov, čo predstavuje oproti minulému roku 2007 nárast o 1 481 návštevníkov. Zo svojich štyroch pobočiek najviac záujemcov prilákala Historická lesná úvraťová železnica, po nej nasledovalo Múzeum kysuckej dediny, Kaštieľ Radoľa a nakoniec Kysucké múzeum. S príchodom letných prázdnin sa zvýšil aj prílev turistov, len v mesiaci august expozície navštívilo neuveriteľných 16 346 záujemcov, a naopak, v zime, keď je každý radšej v teple doma KM prišlo pozrieť 392 návštevníkov.
Uvítanie detí do života
Od minulého roka sa už tradične každý štvrťrok organizuje na MsÚ v Čadci v sobášnej sieni uvítanie detí do života. Ku dnešnému dňu sa tohto uvítania zúčastnilo celkom 259 detí spolu s rodičmi a príbuznými. K slávnostnému nádychu podujatia, ktoré sa konalo 26.01.2009 v sobášnej sieni Mestského úradu v Čadci prispela i prítomnosť primátora mesta Čadca. Jozefa Vražela. V úvode uvítania detí do života vystúpili deti z MŠ Žarec , ktoré predviedli časť z toho, čo sa v priebehu roka naučili.
Pozvánka na Fašiangový sprievod mestom Čadca
Fašiangy - symbol veselosti, zábavy, hodovania a pitia. Fašiangové obdobie začína od Troch kráľoch a končí v utorok, deň pred Popolcovou stredou. Je to štyridsať dní pred Veľkou nocou. Toto obdobie je zároveň obdobím pôstu, obdobím bez zábav, tancovačiek a svadieb. Preto fašiangy končievajú sprievodom masiek a symbolickým pochovávaním basy.
Pozrite si
Kysucká fotogaléria
Najbližšie podujatia
Video archív
Video: Informácie týkajúce sa Sviatku všetkých svätých
COVID-19: Na Kysuciach pribudlo 83 pozitívne testovaných, je to nový rekord
Vo štvrtok pribudlo 7 nakazených v okrese Čadca
Video: Polícia vypátrala zlodeja bicyklov
Video: 18 ročnú dievčinu z okresu Čadca obvinili zo zločinu nedovolenej výroby omamných látok