
V meste to žije
Už v piatok večer v meste Liptovský Mikuláš otvoria
Čadca 7.8.2009 - Medonosná včielka - takýto bol názov úspešného podujatia konaného v Múzeu kysuckej dediny vo Vychylovke, na ktorom sa stretli nielen kysuckí včelári ale aj priaznivci tohto sladkého i liečivého daru prírody z celého Slovenska. Program začal už o deviatej hodine rannej v nedeľu, 2. augusta, prednáškou o chove včiel a ich ochranou pred škodcami. V Raganovom mlyne sa tak stretlo šesťdesiat účastníkov semináru, ktorým pútavými slovami a zaujímavosťami vysvetľoval a objasňoval taje včelárstva Róbert Chlebo, vyučujúci včelárstvo na Poľnohospodárskej univerzite v Nitre. V ranných hodinách sa začalo aj s prípravou viacerých druhov gulášov, ktoré neskôr padli vhod každému, kto prišiel na tento „medový“ nedeľný program. Hlavnými organizátormi podujatia boli Žilinský samosprávny kraj, Základná organizácia slovenského zväzu včelárov pôsobiaca pri Kysuckom Novom Meste a pri obci Stará Bystrica a Kysucké múzeum v Čadci.
História medu: Medzi najstaršie dôkazy o používaní medu je archeologický objav mesta Eilos v západnom Švédsku. Hruda živice zmiešaná s medom nesie doteraz odtlačok zubov dieťaťa, ktoré si na tejto pravekej žuvačke pochutnávalo. Vedci určili vek nálezu na 9000 rokov. Med požíval od pradávna mýtickú úctu, pretože bol obostretý mnohými tajomstvami. Do sedemnásteho storočia nevedeli učenci prísť na to, ako sa vlastne včely rozmnožujú. Včela predstavovala pre kresťanov symbol pracovitosti, čistoty a panenstva. Aj pápež Urban VIII. (1568 - 1644) si na svoj erb vybral tri včely. Ešte menej ako o usilovných včelách sa vedelo o pôvode medu.
19.08.2009, Čadca: Posledný augustový víkend (29.08-30.08.2009) sa v Čadci bude niesť v znamení mestských hodových slávností. Bartolomejské hodové dni sa už s niekoľkoročnou pravidelnosťou uskutočňujú poslednú augustovú nedeľu na počesť sv. Bartolomeja - patróna mesta Čadca.
Pulzovanie II : Kultúrne a informačné centrum mesta Čadca - Dom kultúry organizuje výstavu obrazov mladej talentovanej výtvarníčky Janky Holeščákovej z Čadce. Autorka je absolventkou bakalárskeho štúdia UK v Bratislave, odbor výtvarná výchova. Venuje sa maľbe akrylom a fotografii. Momentálne žije a tvorí v Bratislave.
Životné príbehy detí by sa dali rozpísať v samostatnej knihe, no nie všetci by ju dokázali dočítať. Každý z nás mal iné detstvo, ale zážitky máme iné. A práve o tieto zážitky organizátorom išlo, tie deťom nikto nevezme, ostanú im na celý život, nech už bude akýkoľvek.
Video: Informácie týkajúce sa Sviatku všetkých svätých
COVID-19: Na Kysuciach pribudlo 83 pozitívne testovaných, je to nový rekord
Vo štvrtok pribudlo 7 nakazených v okrese Čadca
Video: Polícia vypátrala zlodeja bicyklov
Video: 18 ročnú dievčinu z okresu Čadca obvinili zo zločinu nedovolenej výroby omamných látok