Región Kysuce - foto Stanislav Hulita
Tipy, články, foto, video pošli na redakcia@kysuce.sk

História regiónu Kysuce

Slovensko a Kysuce - Širšie historické súvislosti

Ľadonhora - archeologická lokalita - Kysuce

Ľadonhora s výškou 999 m nad morom je dominantou a najvyšším, značne neprístupným vrchom dolných Kysúc a je najvyšším bodom Kysuckej vrchoviny. Patrí do katastra Horného a Dolného Vadičova. V staršej dobe železnej slúžilo temeno vrchu ako refúgium (útočisko). Refúgium nebývalo trvalo obývané. Valy obklopovali akropolu i predhradie a v opevnenom areáli boli nahromadené riečne okruhliaky na boj s nepriateľom. Veľkosť opevnenej plochy a výstavba valov predpokladá pomerne veľké sídliskové zázemie.

Koscelisko - archeologická lokalita - Kysuce

Dolné Kysuce vykazujú stopy osídlenia trvalého charakteru pri rieke Kysuca v oblasti ohraničenej na juhu Horným Vadičovom a Rudinou a na severe Krásnom nad Kysucou. Typickým príkladom takéhoto dlhodobého osídlenia i keď s určitými prerušeniami je archeologická lokalita Radoľa - Koscelisko. Táto lokalita vykazuje stopy osídlenia už od neolitu cez neskorú dobu bronzovú, v 9. stor. vybudovanom opevnení, v dobe mladohradištnej vybudovanom hrádku s kostolom a nálezmi črepov z 13. , 14. , a 15. stor.

SUĽKOV - archeologická lokalita - Kysuce

1976

  • pri archeologických prieskumoch pod Stránskym vrchom v blízkom okolí Kysuckého Nového Mesta boli objavené stopy osídlenia (zvyšky chát), ktoré boli datované do fázy púchovskej kultúry
  • stopy po výrobe železa boli objavené v zásypoch zahĺbených objektov
     

Slovanské mohylové hroby na Kysuciach

Jedným z dokladov slovanského osídlenia Kysúcmohylové hroby. Spálené zvyšky mŕtveho uložili na povrch zeme a zasypali mohylou.

Kysuce a antickí historici

Publius Tacitus Kornelius – historik Rímskej ríše žil na prahu nášho letopočtu . V jeho dobe dochádza k úpadku rímskeho impéria pod tlakom barbarských kmeňov hlavne Germánov. Veľa prác rímskych autorov čim už vojenských, alebo historikov sa venuje Germánom a nebezpečenstvu ktoré prinášali. Tacitus na túto tému spracoval dielo Germánia. V súvislosti s regiónom Kysúc je však zaujímavá Tacitova druhá kniha Análov.

Keltská kultúra - Kelti

Kelti, alebo Galovia ako ich nazývali Rimania, určovali takmer 500 rokov chod dejín Európy – porážali Germánov, Rímanov a vytvorili civilizáciu, z ktorej žili ešte naši dedovia. Boli nositeľmi kultúry železa.

Púchovská kultúra

Kultúrny komplex, ktorý sa vyvíjal v dobe laténskej a rímskej v horských oblastiach Slovenska , enklávach severovýchodnej Moravy a Krakovska.
Stret (symbióza) lužického ľudu a Keltov vytvorila na Slovensku nový hybridný kultúrny útvar nazývaný - púchovská kultúra. Využíva keltský poznatok spracovávania železnej rudy s využitím miestnych rudných zdrojov.

Lužická kultúra 1 500 – 400 rokov pred n.l.

Kultúrny komplex, ktorý sa vyvíjal od konca staršej doby bronzovej do mladšej doby železnej (doba laténska). Jej pozostatky sa objavili na obrovskom území, ktoré zasahovalo aj Slovensko. Veľmi intenzívne boli osídlené horské kraje Liptova, Turca , Oravy, horného a stredného Považia, stredného Hronu a hornej Nitry. Ľudia lužickej kultúry prvý raz natrvalo osídlili horské kraje. Klčovali a vypaľovali lesy, zakladali osady, upravovali a využívali pôdu, ktorú už ich potomkovia neopustili a v mnohých prípadoch slúži až dodnes.