Múzeum kysuckej dediny vo Vychylovke je jednou z expozícií Kysuckého múzea v Čadci, ktorého zriaďovateľom je Žilinský samosprávny kraj. Nachádza sa v malebnom prostredí doliny Chmúra v Novej Bystrici - Vychylovka. Celé územie je súčasťou chránenej krajinnej oblasti Kysuce. Jeho fauna a flóra spolu s prekrásnou architektúrou kysuckých dreveníc vytvárajú pre návštevníkov neopakovateľnú scenériu.
Historická lesná úvraťová železnica
Historická lesná úvraťová železnica (HLÚŽ) tvorí organickú súčasť Múzea kysuckej dediny Novej Bystrici - Vychylovke. Je zachovanou a funkčne obnovenou časťou bývalej Kysucko-oravskej lesnej železnice (KOLŽ), ktorá vznikla v roku 1926 spojením lesných železníc vybudovaných v roku 1915 - 1918, kysuckej - z Oščadnice do Chmúry (Nová Bystrica, časť Vychylovka) a oravskej - z Lokce do Erdútky (terajšej Oravskej Lesnej). Spojenie oboch železníc sa uskutočnilo vybudovaním spojovacej trate z Erdútky do Chmúry. Po spojení dosiahla celková dĺžka KOLŽ vyše 110 km, z toho 61 km hlavnej trate, zbytok tvorili odbočky, ktoré sa budovali, rušili, predlžovali alebo skracovali podľa potreby odvozu vyťaženého dreva.
Historická lesná úvraťová železnica, 023 05 Nová Bystrica - Vychylovka
Správa HLÚŽ a pokladňa: +421 41 4397219, Fax: +421 41 4335290
e-mail: zeleznicka@kysuckemuzeum.sk, Latitude: 49º 23' 18,383'' N, Longitude: 19º 6' 46,427'' E
35 rokov od založenia Múzea kysuckej dediny vo Vychylovke
Skanzen Vychlovka a železnica pod bielou prikrývkou
Čadca (20.02.2009) – "Sniežik sa nám chumelí, zimička už prišla, polia, lúky vybieli, sanicu nám chystá." Tak toto je krátky úryvok z ľudovej riekanky, ktorú sa učia deti v materských školách a spríjemňujú si tak zimné dni. Nuž, ale kto si v dnešných dňoch tieto slová zaručene nepospevuje, a pre koho už vôbec tieto slová nie sú príjemnými, sú pracovníci Múzea kysuckej dediny a Historickej lesnej úvraťovej železnice vo Vychylovke. Vyzbrojení lopatami a teplým oblečením každodenne odstraňujú návaly snehu pokrývajúci miestami aj niekoľkometrovými závejmi celý areál skanzenu a železnice. Pracovná náplň na najbližšie dni je teda istá a vôbec nemenná. Zhadzovanie snehu zo šindľových striech, úprava chodníkov a okolia jednotlivých objektov. Keďže je areál skanzenu s plochou rozsiahly, má 42 hektárov a spolu až 34 objektov, práce pri odstraňovaní snehu je neúrekom.
Kysucké múzeum v roku 2008 s rekordným počtom návštevníkov od roku 1975
Čadca (12.02.2009) - Kysucké múzeum (KM) v Čadci je najmenším a zároveň najmladším múzeom v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, zameriava sa na vedecký a múzejný výskum, buduje zbierkový fond, knižnicu, dokumentáciu a archív, vystavuje exponáty, poskytuje sprievodcovské služby, zabezpečuje predaj suvenírov. O tom, že je múzeum medzi návštevníkmi veľmi obľúbené svedčí fakt, že jeho expozície navštívilo v roku 2008 až 77 639 návštevníkov, čo predstavuje oproti minulému roku 2007 nárast o 1 481 návštevníkov. Zo svojich štyroch pobočiek najviac záujemcov prilákala Historická lesná úvraťová železnica, po nej nasledovalo Múzeum kysuckej dediny, Kaštieľ Radoľa a nakoniec Kysucké múzeum. S príchodom letných prázdnin sa zvýšil aj prílev turistov, len v mesiaci august expozície navštívilo neuveriteľných 16 346 záujemcov, a naopak, v zime, keď je každý radšej v teple doma KM prišlo pozrieť 392 návštevníkov.
Kaštieľ v Radoli sa zmení na predvádzacie mólo a predstaví textil ako ho nepoznáme
Čadca 2.2.2009 - V týchto dňoch sa vo výstavných priestoroch Kaštieľa v Radoli dokončuje inštalácia zaujímavej a netradičnej výstavy pod názvom Textil - tvorivo a remeselne. Širokej verejnosti bude prezentovaný textil ako úžitkový materiál v každodennom živote človeka i ako výtvarný prostriedok. Výstava sa realizuje v spolupráci so Školou úžitkového výtvarníctva - odboru textilného výtvarníctva v Ružomberku. Svoje diela tak predstavia študenti tohto zaujímavého študijného zamerania.
Storočná mašinka z Vychlovky putuje na Čiernohronskú železnicu v Čiernom Balogu
Čadca 15.1. 2009 - Aj keď pohľad na parnú lokomotívu zahalenú do kúdolov dymu a pary patrí určite k nevšedným a neobyčajným zážitkom, ešte nezvyčajnejšie je vidieť parnú lokomotívu vznášajúcu sa v povetrí. A presne takýto výnimočný zážitok mohli mať všetci, ktorí 14. januára prechádzali okolo depa Historickej lesnej úvraťovej železničky na Vychylovke (HLÚŽ), kedy sa jedna z jej "mašiniek" vznášala nad zemou upevnená na lanách žeriava, aby bola vzápätí bezpečne uložená na príves kamióna. Parná lokomotíva U 34.901 totiž dočasne putovala na Čiernohronskú železnicu v Čiernom Balogu v rámci osláv jej storočnice, keďže pôvodne premávala práve na tejto historickej trati.
Kysucký skanzen a železnica v zimnom období odpočívajú pod snehovou duchnou
Čadca (28.11.2008) - V Múzeu kysuckej dediny a na Historickej lesnej úvraťovej železnici sa sezónna prevádzka ukončila 26. októbra zaujímavými programami Zabíjačka na vrchoch a Vyhasínanie v peci. Mnohým turistom a záujemcom o ľudovú kultúru, piesne, tance i minulosť bolo ľúto, že skanzen aj železnička svoje brány na pol roka zatvoria a tak sa v Kysuckom múzeu začala riešiť otázka celoročnej prevádzky expozícií vo Vychylovke. Bude to síce náročnejšie, keďže snehovej nádielky je neúrekom a pri jej likvidácii sa zvýšia prevádzkové náklady ale aj spotreba elektrickej energie, no veľkým snom múzea je vyhovieť návštevníkom a ponúknuť ľudové programy počas niektorých nedieľ v zasneženom kraji.
Zabíjačka na vrchoch - Múzeum kysuckej dediny - Vychylovka
Zabíjačka patrí k predvianočným zvyklostiam, ktoré sa od nepamäti zachovávajú vo všetkých obciach Slovenska. Ale aj tu platí, iný kraj, iný mrav. Pre návštevníkov skanzenu bola pripravená typická domáca kysucká „Zabíjačka na vrchoch“. S prácami sa začalo už o pol ôsmej ráno. O 150 kilové prasiatko sa postarali dvaja mäsiari, páni Vladimír Kotvas a Ján Roman. Robota im šla od ruky, pomáhali pri tom pracovníčky MKD a poľovníci z Oravskej Lesnej. Dobrá nálada a úsmev v tvárach prezrádzali, že všetko ide tak ako má. Pre záujemcov bola k dispozícií ochutnávka kapustnice, oškvarkov, jelít, tlačenky i upečeného mäska. Prácu i ochutnávanie mäsových výrobkov spríjemňovali ľudové tóny Oščadnických heligonkárov.
Historická lesná úvraťová železnica - HLÚŽ
Veľkým lákadlom pre turistov je Historická lesná úvraťová železnica - HLÚŽ. V súčasnosti je pre turistov krásnym zážitkom nechať sa povoziť areálom skanzenu v malom vagóniku, ktorý ťahá ako inak malá lokomotíva. Prevezie Vás celým areálom za asistencie a výkladu sprievodcu, pričom Vám zastaví pri každej skupinke dreveníc, aby ste si mohli prezrieť expozíciu v interiéroch.
Pozrite si
Kysucká fotogaléria
Najbližšie podujatia
Video archív
Video: Informácie týkajúce sa Sviatku všetkých svätých
COVID-19: Na Kysuciach pribudlo 83 pozitívne testovaných, je to nový rekord
Vo štvrtok pribudlo 7 nakazených v okrese Čadca
Video: Polícia vypátrala zlodeja bicyklov
Video: 18 ročnú dievčinu z okresu Čadca obvinili zo zločinu nedovolenej výroby omamných látok