Ten, kto hrá na hudobnom nástroji, nemôže byť zlým človekom - dolinou Chmúra sa budú ozývať tóny hudobných nástrojov.
Nová Bystrica 07.09.2012 - Možnosť vychutnať si ľubozvučné tóny ľudových hudobných nástrojov budú mať možnosť návštevníci dňa 9. septembra 2012 v Múzeum kysuckej dediny Nová Bystrica - Vychylovka. Štyri ľudové hudby spríjemnia návštevníkom chvíle strávene v prírode. Svoje hudobné nadanie Vám predvedú ľudové hudby Romana Capeka a Ondeja Rovňana zo Skalitého, ľudová hudba Jána Ošípaníka Muzička spod Grúňa z Vysokej nad Kysucou a známy Kysucký prameň z Oščadnice, ktorý pracuje už dlhé roky pod vedením pána Jozefa Smolku.
Múzeum kysuckej dediny a ľudovej architektúry vo Vychylovke
Adresa: Múzeum kysuckej dediny, 023 05 Nová Bystrica - Vychylovka
Správa MKD: +421 41 4397350, Pokladňa: +421 41 4397219, e-mail: skanzen@kysuckemuzeum.sk
GPS súradnice: N: 49º 22' 55,424''; E: 19º 5' 40,260''
Hrajže mi muzička... - štyri ľudové hudby z Kysúc spríjemnia chvíle v skanzene
Príďte prežiť dožinky do Múzea kysuckej dediny vo Vychylovke už tento víkend
Nová Bystrica 24.08.2012 - Dožinková slávnosť spojí dva národy v Múzeu kysuckej dediny Nová Bystrica - Vychylovka. V programe sa predstaví FS zo Slovenska a Česka, nebude chýbať tradičná ľudová strava prezentovaná priamo v objektoch na dobových peciach, krojovaný sprievod skanzenom a svätá omša v kaplnke Panny Márie Ružencovej.
Kuje kováč podkovičku - Prezentácia kováčskeho remesla v skanzene vo Vychylovke
Prezentácia kováčskeho remesla, program spestrí ľudová hudba FS Jedľovina z Kysuckého Nového Mesta, nebudú chýbať voňavé kapustniaky.
Múzeum kysuckej dediny a ľudovej architektúry Nová Bystrica - Vychylovka je posiata drevenicami nielen zo zátopovej oblasti Riečnica a Harvelka, ale aj z iných oblastí Kysúc, medzi ktorými nechýba Kováčska vyhňa v usadlosti Do Poništa.
Folklór opäť spojil národy podujatím Pozdrav od susedov
Nová Bystrica 13.08.2012 - Nedeľa 5. augusta 2012 už po tretíkrát patrila medzinárodnému podujatiu Pozdrav od susedov, ktoré prezentovalo klenoty dedičstva ľudovej kultúry troch štátov. Vďaka tomuto podujatiu Kysucké múzeum v Čadci spojilo viaceré národy a predstavilo bohatstvo ľudovej kultúry Slovenska, Česka a Poľska širokej verejnosti. Lásku k tradičnému folklóru každej krajiny prezentovali návštevníkom zástupcovia zo Slovenska, Česka a Poľska. Slovensko reprezentoval Folklórny súbor Jedľovina z Kysuckého Nového Mesta, Českú republiku zastupoval Folklórny súbor Slezan z Českého Tešína a Poľsko ľudová hudba Marcina Pokusi zo Žiwca.
Kuchyňa starých materí ožije v skanzene vo Vychylovke už túto nedeľu
Nová Bystrica 02.08.2012 - Na folklóre je podľa nás najkrajšie, že sa nedá robiť bez emócií. Každý štát je hrdý na svoj folklór a kultúrne tradície, rôznorodé kroje, pôvabné ľudové tance, inovatívne folklórne súbory a predmety dennej potreby, na ktorých folklór a ľudové umenie zanechali svoje stopy. Slovensko -české- poľské ľudové umenie vo všetkých svojich formách (hudba, spev, maľba, tanec, rezbárstvo atď.) je veľmi cenným dokladom schopnosti a umu týchto národov. Jeho hodnoty a dosah do dnešných dní si veľakrát ani neuvedomujeme. Možno preto, že sú na mnohých miestach ešte živé - medzi nami.
Video: Historická lesná úvraťová železnica má novú budovu stanice
Nová Bystrica 19.07.2012 - Historická lesná úvraťová železnica (HLÚŽ) v Múzeu kysuckej dediny a ľudovej architektúry vo Vychylovke má novú budovu stanice, ktorú otvorili predseda vlády SR Robert Fico, predseda Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) Juraj Blanár a riaditeľ Kysuckého múzea (KM) v Čadci Miloš Jesenský.
Ukážky ľudových remesiel v skanzene spestrí Ľudová hudba Romana Capeka
Nová Bystrica 09.07.2012 - Nedeľa 15. júl 2012 bude patriť v Múzeu kysuckej dediny a ľudovej architektúry Nová Bystrica Vychylovka remeselníkom. Počas celého dňa môžete obdivovať zručnosť, šikovnosť, talent a fantáziu remeselníkov, ktorí budú predvádzať ukážky výroby rôznych predmetov. Podujatie bude spojené s predajom a s kultúrnym programom v ktorom sa Vám o 13.30 hod. na pódiu pri objekte Krčma z Korne predstaví Ľudová hudba Romana Capeka zo Skalitého. Pekný deň plný slnka Vám praje Kysucké múzeum v Čadci, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja.
Prečo naši predkovia bielizeň zvárali sa príďte pozrieť do Múzea kysuckej dediny vo Vychylovke
Nová Bystrica 04.07.2012 - Na slovenských dedinách sa v minulosti zvyčajne pralo štyrikrát v každom ročnom období. Menšie pranie bielizne a detských šiat sa robilo častejšie podľa potreby.
Pranie trvalo dva-tri dni a zúčastňovala sa na ňom celá rodina, hlavne ženy. Muži pomáhali nosiť ťažkú namočenú bielizeň, vysekávať v zamrznutej rieke či jazere diery, alebo nanosiť vodu.
Jediným pracím prostriedkom bol na dedinách dlho lúh, ktorý sa podomácky vyrábal z popola. Používali sa aj bylinky, napríklad výťažok z koreňa mydlice lekárskej. Neskôr sa pralo mydlom, ktoré bolo univerzálnym čistiacim prostriedkom na umývanie vlasov aj kúpanie.
Pozrite si
Kysucká fotogaléria
Najbližšie podujatia
Video archív
Video: Informácie týkajúce sa Sviatku všetkých svätých
COVID-19: Na Kysuciach pribudlo 83 pozitívne testovaných, je to nový rekord
Vo štvrtok pribudlo 7 nakazených v okrese Čadca
Video: Polícia vypátrala zlodeja bicyklov
Video: 18 ročnú dievčinu z okresu Čadca obvinili zo zločinu nedovolenej výroby omamných látok