Región Kysuce - foto Stanislav Hulita
Tipy, články, foto, video pošli na redakcia@kysuce.sk

Kysucké múzeum Čadca

Divadielko po voľbách skončilo, Kysucká galéria sa z Čadce predsa len sťahuje

Divadielko po voľbách skončilo, Kysucká galéria sa z Čadce predsa len sťahuje

Vyjadrenie riaditeľky Kysuckej galérie v Čadci Mgr. Paulíny Ondrišovej:
Kysucká Galéria sa sťahuje do kaštieľa v Oščadnici a depozit do Krásna nad Kysucou do prírodovedného múzea. Výstavné priestory budú v kaštieli Oščadnica na 1. a 2. poschodí a v Kysuckom múzeu na 1. poschodí. V Kysuckom múzeu ponecháme iba nejaké výstavy. Bude tam iba časť, ostatné budeme všetko robiť v kaštieli Oščadnica.

Vytvorené: 03.12.2010 | čítať celý článok

Veľká kniha o slovenskom drotárstve je na svete

Veľká kniha o slovenskom drotárstve je na svete

Žilina, 24.11.2010 - Prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič a predseda Žilinského samosprávneho kraja Juraj Blanár dnes slávnostne uviedli do života knihu Drotárstvo s podtitulom Veľká kniha o slovenskom drotárstve. Stalo sa tak v priestoroch Považskej galérie umenia v Žiline, kde je inštalovaná stála expozícia drotárstva Považského múzea v Žiline. Spoločné dielo Vydavateľstva Matice slovenskej v Martine, Považského múzea v Žiline a Kysuckého múzea v Čadci (obe múzeá sú v zriaďovateľskej pôsobnosti ŽSK) je zavŕšením jubilejného roku, v ktorom si Považské múzeum pripomína 20. výročie svojho úspešného projektu revitalizácie drotárstva na Slovensku. Autormi knihy sú znalci drotárstva Jana Adamusová, Katarína Hallonová, Katarína Kendrová, Alojz Kontrik a Monika Váleková.

Vytvorené: 03.12.2010 | čítať celý článok

16. ročník medzinárodného filmového festivalu Etnofilm Čadca 2010. Zlatý turoň putuje do Slovinska

16. ročník medzinárodného filmového festivalu Etnofilm Čadca 2010. Zlatý turoň putuje do Slovinska

Čadca (06.10.2010) - 16. ročník medzinárodného filmového festivalu Etnofilm Čadca 2010 pozná mená víťazov. 1. októbra sa uskutočnilo slávnostné udelenie cien a vyhlásenie víťazných filmov a režisérov za účasti viacerých významných hostí z kultúrneho, verejného i spoločenského života. Porota pracujúca od 27. septembra 2010 v Kysuckom múzeu v Čadci v zložení Jadwiga Hučková, predsedníčka poroty, z Poľska, Zuzana Beňušková zo Slovenska, Ján Fuzik z Maďarska, Naško Križnar zo Slovinska a Štefan Vraštiak zo Slovenska sa rozhodli udeliť Grand Prix - Zlatého turoňa slovinskému režisérovi Amirovi Muratovičovi za film Stavanie májov a to vďaka komplexnému spracovaniu obyčaja ako súčasti kultúrneho dedičstva a plné využitie súčasných foriem vizuálneho stvárnenia.

Vytvorené: 21.10.2010 | čítať celý článok

Spoznaj ľudovú tvorbu - Prevencia kriminality

Kysucké múzeum v Čadci : Výchova a vzdelávanie vo voľnom čase sú dôležitými faktormi vplývajúcimi na rozvoj osobnosti mladého človeka. Sú nenásilnou formou činnosti, ktorá rozvíja a dopĺňa vedomosti a návyky získané v škole a rodine. Plnohodnotné trávenie voľného času je prirodzenou prevenciou pred negatívnymi vplyvmi prostredia, v ktorom sa mladý človek pohybuje. Kvalitné trávenie voľného času pomáha formovať hodnotový systém v živote mladého človeka a ovplyvňuje jeho profesijnú orientáciu. Jedným zo základných predpokladov, že deti a mládež budú efektívne využívať voľný čas, je vytvorenie podmienok pre organizovanie voľnočasových aktivít. Vo voľnom čase deti preferujú to, čo môžu alebo chcú, oproti tomu, čo musia.

Vytvorené: 21.10.2010 | čítať celý článok

Pozvánka na výstavy expozícií Kysuckého múzea v Čadci

Spoločná prírodovedná expozícia v Krásne nad Kysucou : Žilinský samosprávny kraj a Kysucké múzeum v Čadci v spolupráci so Slovenským múzeom ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši pripravilo pre návštevníkov v Spoločnej prírodovednej expozícií v Krásne nad Kysucou panelovú výstavu Chránené vtáčie územia, ktorá prezentuje chránené vtáčie územia Slovenska a iných vybraných štátov Európskej únie ako súčasť súvislej európskej siete chránených území NATURA.
Výstava je spojená s premietaním videoprojekcie a potrvá od 20. septembra do 10. decembra 2010.

Vytvorené: 28.09.2010 | čítať celý článok

Jeseň v skanzene vo Vychylovke

Jeseň v skanzene vo Vychylovke

Nová Bystrica : Hojnosť farieb všade navôkol, kde sa pozrieme. Stromy a príroda, ktoré by svojou farebnosťou mohli konkurovať aj tomu najkrajšiemu obrazu maliara, to všetko predstavuje jeseň. Po slnečnom letnom čase nastáva v prírode zmena. Nastáva tretie ročné obdobie. Jeho tajomnosť a zároveň nevysvetliteľná krehkosť mu dotvárajú monumentálnu atmosféru. I v tomto čase Kysucké múzeum v Čadci pripravilo v Múzeu kysuckej dediny Nová Bystrica - Vychylovka pre návštevníkov programy, ktoré súvisia s jeseňou.

Vytvorené: 28.09.2010 | čítať celý článok

Poľovnícka nedeľa v Múzeu kysuckej dediny vo Vychylovke

Poľovnícka nedeľa v Múzeu kysuckej dediny vo Vychylovke

12. septembra 2010 čaká návštevníkov v Múzeu kysuckej dediny vo VychylovkePoľovnícka nedeľa“. Okrem poľovníckych špecialít, ktoré budú v ponuke po celý deň v objekte Krčma z Korne, Vám predstavíme o 13.30 hod. na pódiu zaujímavú poľovnícku hudbu trubačov a vábičov zveri, v podaní zoskupenia Novum Castrum kvintet Lesníckej školy v Liptovskom Hrádku, ktorá pracuje pod vedením Ing. Edmunda Hatiara.

Vytvorené: 06.09.2010 | čítať celý článok

Projekty zamerané na folklór, zvykoslovia a históriu rozširujú medzinárodnú spoluprácu

Projekty zamerané na folklór, zvykoslovia a históriu rozširujú medzinárodnú spoluprácu

Čadca (25.8.2010) - Kysucké múzeum v Čadci získava finančné prostriedky okrem svojho zriaďovateľa, Žilinského samosprávneho kraja, aj z ďalších zdrojov. Jedným z nich je Európska únia, z Fondu mikroprojektov spravovaného Trenčianskym samosprávnym krajom. Vďaka tejto možnosti múzeum realizuje projekt Spomienky na minulosť slovensko-českého pohraničia. Bližšie o projekte informuje projektová manažérka Kysuckého múzea v Čadci, Ing. Michaela Perďochová: „Pre projekt s týmto zameraním sme sa rozhodli, pretože v regióne nie je dostatok spoločenských a kultúrnych podujatí podporujúcich zvyky a tradície regiónu založených na medzinárodnej spolupráci. Hlavným cieľom projektu je uchovávať a sprístupňovať dedičstvo ľudovej kultúry hudobnej a jazykovej, tradičných obradov a zvykov s dôrazom na pôvodnosť folklórneho prejavu súborov, ktoré zastupujú česko-slovenský pohraničný región ako aj podporiť tradičnú remeselnú tvorbu ako súčasť spoločného kultúrneho dedičstva a tvorivo ju popularizovať najmä medzi najmladšou generáciou prostredníctvom skvalitnenia propagácie expozícií múzeí.

Vytvorené: 25.08.2010 | čítať celý článok