Čadca (27.4.2010) - Na najvzácnejšom predmete archeologických zbierok Kysuckého múzea v Čadci prebehne expertíza. Postará sa o ňu Doc. PhDr. Michal Slivka, CSc. z katedry archeológie Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Z iniciatívy docenta Slivku sa plastika svätice, nazývaná aj „Kysucká Madona“, podrobí detailnej expertíze, ktorá pomôže odhaliť jej pôvodný účel, funkčnosť a význam. Archeologička Mgr. Danka Majerčíková z Kysuckého múzea v Čadci, ktorého zriaďovateľom je Žilinský samosprávny kraj, priblížila proces, akým sa tento unikát dostal do zbierkového fondu múzea: „V júli 1990 skúmala archeologička Marcela Ďurišová z Kysuckého múzea stredoveký cintorín v Radoli-Koscelisku.
Kysucké múzeum Čadca
Najvýznamnejší predmet zbierkového fondu Kysucká Madona na expertíze v Bratislave
16. Etnofilm Čadca venovaný Paľovi Bielikovi, výzva na prihlasovanie filmov predĺžená do 15. mája 2010
Čadca (23.4.2010) - V stredu, 21. apríla, sa uskutočnilo v Bratislave už šieste zasadnutie Prípravného výboru 16. ročníka medzinárodného filmového festivalu Etnofilm Čadca. Členovia výboru sa okrem iného venovali aj výnimočnej výstave, ktorá bude venovaná významnému slovenskému hercovi, filmovému režisérovi a scenáristovi Paľovi Bielikovi. Výstava Storočnica Paľa Bielika priblíži život i tvorivú činnosť zakladateľa slovenskej národnej kinematografie. Tento ročník festivalu sa bude niesť v duchu okrúhleho výročia. Už tridsať rokov je Etnofilm v povedomí profesionálnych tvorcov z oblasti audiovizuálnej tvorby, etnológie, filmových kritikov, amatérskych filmárov zaznamenávajúcich etnologické a folklórne javy, ako i v povedomí širokej verejnosti.
Skanzen a železnička po polročnej prestávke otvárajú sezónu na prvý máj
Čadca (22.4.2010) - Spev ľudových piesní ozývajúci sa po doline Chmúra, ukážky minulých zvykov našich predkov, lokomotíva zahalená kúdolom pary ťahajúca sa do úvratí... Toto všetko čaká na návštevníkov, ktorí zavítajú na otvorenie sezónny Múzea kysuckej dediny a Historickej lesnej úvraťovej železnice v Novej Bystrici - Vychylovke. Dňa 1. mája 2010 sa po polročnej prestávke otvoria brány týchto expozícií Kysuckého múzea, ktorého zriaďovateľom je Žilinský samosprávny kraj.
Kaštieľ v Radoli miestom vedeckých hračiek a netradičných fyzikálnych experimentov
Čadca 16.4.2010 - V Kaštieli v Radoli, ktorý pre Žilinský samosprávny kraj spravuje Kysucké múzeum v Čadci, čakajú na návštevníkov vedecké hračky a netradičné fyzikálne experimenty. V spolupráci s banskobystrickým občianskym združením Vedecká hračka má každý, kto príde do kaštieľa možnosť ocitnúť sa medzi najrozmanitejšími špirálovitými predmetmi - hračkami, ktoré tvoria nosný prvok interaktívnej výstavy Špirála - vedecká hračka. „Cieľom výstavy je rozvíjať voľno-časové záujmové technické a výtvarné aktivity detí a mládeže, ktoré smerujú k navrhovaniu, vývoju, výrobe a propagácii vedeckých hračiek a hier s dôrazom na ich využitie pri vzdelávaní. Výstava je nainštalovaná s ohľadom na priamy kontakt návštevníkov s vystavenými hračkami, s ktorými je možné voľne manipulovať,“ informovala o výstave vedúca Kaštieľa v Radoli, Veronika Šarlinová. Výstava je pre návštevníkov k dispozícií do 5. júla 2010.
Prvá výstava v Spoločnej prírodovednej expozícií o jedoch v prírode
Čadca (8.4.2010) - O jedoch v prírode z ríše zvierat i rastlín sa môžete dozvedieť na prvej výstave v Spoločnej prírodovednej expozícii v Krásne nad Kysucou. Výstava „Jed v prírode“ sa na obdobie od 12. apríla do 30. júna 2010 stane súčasťou expozície prezentujúcej faunu a flóru severozápadného Slovenska. „Informatívny charakter výstavy predstavuje jej panelová časť, kde sa návštevníci dozvedia viac o jedovatých druhoch rastlín, o rastlinách spôsobujúcich alergické stavy, o rastlinách zneužívaných ako omamné drogy, či o najrozličnejších živočíšnych jedoch. Cieľom výstavy je priblížiť jedy vyskytujúce sa nielen v našej prírode, ale aj exotické, s ktorými sa môžeme stretnúť napríklad na dovolenkách v zahraničí.“ povedala k pripravovanej výstave Darina Hnidková z Kysuckého múzea v Čadci. Výstava vznikla spoluprácou Kysuckého múzea v Čadci, organizácie v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja a Slovenského múzea ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši.
Tvorba výtvarníkov zo stredného Slovenska v renesančnom kaštieli v Radoli
Čadca 7.4.2010 - Od prvého apríla je pre návštevníkov Kaštieľa v Radoli, v expozícií, ktorú pre Žilinský samosprávny kraj spravuje Kysucké múzeum v Čadci, sprístupnená nová výstava. Výstavné priestory renesančného kaštieľa krášlia výtvarné diela neprofesionálnych výtvarníkov zo Žiliny, členov Umeleckej besedy slovenskej a Združenia výtvarných umelcov stredného Slovenska. Výstava nesúca názov „Homolová, Hricek, Mlích - Výber z tvorby“ bude pre návštevníkov k dispozícií do 10. mája 2010.
Kysuce v XX. storočí - vedecká konferencia, ktorej vyústením bude monografia
Čadca 25.3.2010 - V utorok, 23. marca podpísal riaditeľ Kysuckého múzea v Čadci Miloš Jesenský s riaditeľom Historického ústavu Slovenskej akadémie vied v Bratislave Slavomírom Michálekom Zmluvu o vzájomnej spolupráci na pôde tejto historickej inštitúcie. Cieľom vzájomnej spolupráce sú spoločné aktivity pracovných skupín za účelom rozvoja, skvalitňovania a obohatenia práce v týchto odborných inštitúciách, spočívajúce predovšetkým vo výmene skúseností a informácií v odbornej oblasti, riešení spoločných problémov v oblasti historických vied, výmene informácií v oblasti starostlivosti o kultúrne dedičstvo a spolupráci pri vypracovaní a realizácii projektov.
Výstava Veľkonočné inšpirácie obohatená o tvorivé dielne s ukážkami drôtovania a aranžovania
Čadca 22.3.2010 - Každý, kto príde do Kysuckého múzea v Čadci na výstavu Veľkonočné inšpirácie, si môže okrem všakovakých kraslíc a veľkonočných ozdôb odniesť aj tvorivý zážitok. Počas týždňa sa každý utorok od 9.00 do 13.00 hod. konajú ukážky zdobenia kraslíc drôtovanou technikou. Pani Emília Šušková zo Svrčinovca svojimi zručnými rukami a trpezlivosťou predvádza, ako sa z obyčajných vyfúkaných vajíčok stávajú umelecké diela. Medeným drôtom, rôznymi slučkami či očkami dokáže za určitý čas vytvoriť krásnu ozdobnú kraslicu. Pani Šušková sa drôtovaniu venuje osem rokov. Dá sa povedať, že je samouk, pretože absolvovala len dve stretnutia, na ktorých sa naučila základy drôtovania. Svojou kreativitou sa naďalej zdokonaľovala, až získala potrebnú zručnosť. Vajíčka zdobí klasicky drôtom, vkladá do nich drôtované obrázky alebo ich ozdobuje korálikmi. Tak sa zo slepačích, kačacích, husacích ale i pštrosích vajec stávajú umelecké diela. Okrem drôtovania sa pani Šušková venuje aj tvorbe výrobkov z prútia.
Pozrite si
Kysucká fotogaléria
Najbližšie podujatia
Video archív
Video: Informácie týkajúce sa Sviatku všetkých svätých
COVID-19: Na Kysuciach pribudlo 83 pozitívne testovaných, je to nový rekord
Vo štvrtok pribudlo 7 nakazených v okrese Čadca
Video: Polícia vypátrala zlodeja bicyklov
Video: 18 ročnú dievčinu z okresu Čadca obvinili zo zločinu nedovolenej výroby omamných látok