Najbližším a najdôvernejším prírodným materiálom, ktorý po stáročia sprevádzal celé minulé generácie i jednotlivca, od jeho narodenia po smrť, bolo drevo. Patrí medzi prastaré materiály v ľudovom spracovaní a použití. Drevo - produkt lesa súvisí s lesnými prácami, drevorubačstvom, pálením uhlia, tesárstvom, rezbárstvom, debnárstvom a štiepaním dreva až po jemnú a náročnú prácu - výrobu huslí, detských hračiek, či dekoratívnych predmetov. Predovšetkým rezbárske výrobky charakterizované figurálnou rezbou, alebo vruborezom mali a majú výslovne umelecký charakter. Všeobecne rozšírenou domácou prácou takmer na celom území Slovenska bola a je výroba úžitkových predmetov z prútia, lubov a travín.
Kysucké múzeum Čadca
Storočnica parnej lokomotívy a prezentácia Kysuckého múzea v Pribyline
Čadca (28.5.2009) - Uplynulý víkend sa na železničke vo Vychylovke niesol v znamení dvoch významných výročí. Sobota, 23. mája bola pripomienkou 30. výročia začatia aktivít Klubu priateľov železničky, ktorý realizoval jej záchranu, obnovu a prevádzkovanie. Na tomto neformálnom stretnutí sa zišli priatelia železničky i jej bývalí zamestnanci. Rozprávaním, fotografiami i premietaním audiovizuálnych záznamov si tak pripomenuli krásne obdobie, ktoré venovali železničke. Nedeľa, 24. mája patrila našej najstaršej lokomotíve - U 34, ktorá oslávila storočnicu. Ako sa na oslavách patrí, storočná oslávenkyňa dostala veľkú narodeninovú tortu so svojou miniatúrnou napodobeninou, nechýbali sviečky a samozrejme blesky fotoaparátov. Pri tejto príležitosti prebehol aj krst pohľadnice „100 rokov parného rušňa“, ktorú pokrstil historik Kysuckého múzea Ivan Žilinčík parou z lokomotívy U 34.
Kuchyňa starých materí
Kysucké múzeum v Čadci, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja pripravilo v Múzeu kysuckej dediny vo Vychylovke dňa 7. júna 2009 podujatie , ktoré sa nesie pod názvom Kuchyňa starých materí.
Divadelnou hrou k výchove detí v kaštieli v Radoli
Čadca (28.5.2009) - Kaštieľ v Radoli je vysunutou expozíciou Kysuckého múzea v Čadci, ktorého zriaďovateľom je Žilinský samosprávny kraj. Pre návštevníkov sú v súčasnosti sprístupnené tri stále expozície, a to Najstaršie dejiny Kysúc od mladšieho paleolitu po stredovek, v ktorej je návštevníkom predstavený život človeka v období najstaršieho osídlenia Kysúc, nástroje vyrobené z kameňa, keramika zo záverečnej etapy existencie sídliska a hradiska, pomôcky pre základné životné potreby.
Rok 2009 v znamení 35. výročia položenia základného kameňa Múzea kysuckej dediny
Čadca (21.5.2009) - Sobota, 16. mája sa takmer vo všetkých európskych múzeách a galériách niesla v znamení významného podujatia Noc múzeí a galérií. Na Slovensku sa návštevníkom predstavilo 80 múzeí a galérií s 300 expozíciami. Kysucké múzeum v Čadci, v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, malo pri tejto príležitosti do neskorých večerných hodín otvorené svoje vysunuté expozície v prírode vo Vychylovke - Múzeum kysuckej dediny a Historickú lesnú úvraťovú železnicu. Návštevníci sa prešli večerným skanzenom za sprievodu lektoriek, ktoré na cestu svietili lampášmi a zaujímavým sprievodným slovom priblížili spôsob života našich predkov. S veľkým nadšením sa stretla večerná jazda parnej lokomotívy „Malej Maďarky“ - U 34, ktorá cestujúcich vyviezla do prvej úvrate len za mesačného svitu a tlmeného osvetlenia z lampáša. Práve spomínaná parná lokomotíva oslávi storočnicu svojej výroby.
Oslávte sviatok detí v Múzeu kysuckej dediny vo Vychylovke - pozvánka
Medzinárodný deň detí - čo všetko sa za ním skrýva ? Predsa radosť, šantenie a zdravé súťaženie. Kysucké múzeum v Čadci, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja pripravilo pri príležitosti Medzinárodného dňa detí deň plný radosti, hier, súťaží, spevu, tanca a iných prekvapení.
Podujatie nesie názov „Skanzen deťom“ a bude sa konať dňa 31.mája 2009 / nedeľa/ v Múzeu kysuckej dediny vo Vychylovke.
Návštevníci Múzea kysuckej dediny obdivujú unikátny úsek technickej pamiatky
Čadca (15.5.2009) - Po dvoch rokoch prestávky začal vláčik Historickej lesnej úvraťovej železničky s návštevníkmi opäť jazdiť do prvej úvrate. Stalo sa tak zásluhou finančnej podpory Žilinského samosprávneho kraja, vďaka ktorej sa na tejto unikátnej technickej pamiatke preinvestovalo takmer 166 000 euro. „Od začiatku som bol presvedčený o tom, že kysucká železnička musí fungovať aj s úvraťovým systémom, ktorý je vo svete unikátny a môžeme byť naň právom hrdí,“ povedal predseda Žilinského samosprávneho kraja Juraj Blanár. Odstránenie zosuvu v náročnom horskom teréne nebolo jednoduchou záležitosťou pre problematický prístup techniky.
Folklór a tradície ožili v skanzene : Sadili sa zemiaky bez mechaniky a spievali sa ľudové piesne
Čadca (14.05.2009) - Sadenie zemiakov patrí k tradíciám, ktoré sú v kysuckých obciach veľmi rozšírené a vykonávané už od nepamäti. Na jar, koncom apríla alebo začiatkom mája sa celé rodiny vyberajú na polia, kde sa venujú tejto mnohokrát úmornej práci. A práve tento zvyk, ktorý zabezpečuje obživu pre celú domácnosť, predviedla minulú nedeľu, 10. mája, folklórna skupina z Krásna nad Kysucou. V Múzeu kysuckej dediny vo Vychylovke sa tak návštevníci dozvedeli, ale i zopakovali, ako prebiehalo sadenie zemiakov bez pomoci techniky či koníkov, len s pomocou vlastných síl.
Pozrite si
Kysucká fotogaléria
Najbližšie podujatia
Video archív
Video: Informácie týkajúce sa Sviatku všetkých svätých
COVID-19: Na Kysuciach pribudlo 83 pozitívne testovaných, je to nový rekord
Vo štvrtok pribudlo 7 nakazených v okrese Čadca
Video: Polícia vypátrala zlodeja bicyklov
Video: 18 ročnú dievčinu z okresu Čadca obvinili zo zločinu nedovolenej výroby omamných látok