Čadca 23.8.2011 - Ľudia na Kysuciach sú hrdí na svoju minulosť a tradície, preto sa pripravujú rôzne akcie a podujatia, ktoré majú hlavný cieľ ukázať aj novej generácii, ako žili ich predkovia. Posolstvom je zachovať zvyky a tradície aj pre ďalšie generácie. Toto je práve ten najväčší poklad, ktorý nám odkázali naše babky a dedovia a musíme si ho strážiť ako oko v hlave.
Kysucké múzeum Čadca
Skanzen a ozýval piesňami a ľubozvučnými tonami ľudových hudobných nástrojov
Dary zeme - výstava ovocia a zeleniny v Múzeu kysuckej dediny vo Vychylovke
Nová Bystrica 19.09.2011 - Jeseň je čarovné obdobie plné farieb, dozrievajúcich plodov, zmien počasia a predzvesťou zimy, ktorá prináša do našich príbytkov pokoj a dni oddychu. Nadišiel čas, keď pomaly zbierame z našich polí úrodu. Odkladáme si ju na zimu, robíme si zásoby, aby sme počas dlhej zimy mali čo najviac vitamínov.
Šarkaniáda - Púšťanie šarkanov v skanzene. So šarkanom vstup do skanzenu voľný
Nová Bystrica 19.09.2011 - Kysucké múzeum v Čadci, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, pripravuje dňa 25. septembra 2011 celodenné podujatie pod názvom ŠARKANIÁDA. Areál Múzea kysuckej dediny v Novej Bystrici - Vychylovke bude patriť deťom rôznej vekovej hranice, ktoré si vykúzlia svojou zručnosťou šarkana a prídu si ho púšťať do skanzenu. Ak sa rozhodnete stráviť nedeľu v tichom prostredí v rozľahlom areáli obklopeným krásnou okolitou prírodou, tak sa nezabudnite zastaviť v Raganovom mlyne, kde Vám predstavíme práce žiakov základných a materských škôl z Kysúc, ktoré predstavia v podobe šarkanov svoju šikovnosť, zručnosť a fantáziu.
Majstri remeselníci - šikovné ruky drotára Juraja Šeríka uvidíte v Múzeu kysuckej dediny už v nedeľu
16.09.2011 Nová Bystrica - Priestory Múzea kysuckej dediny v Novej Bystrici - Vychylovke budú patriť v nedeľu 18. septembra 2011 remeselníkom. Stretnú sa tu šikovní majstri nielen z Kysúc, ale aj zo susedných regiónov. Predvedú svoju zručnosť, fantáziu a šikovnosť prezentáciou svojich prác, spojenú s priamymi ukážkami zhotovovania úžitkových predmetov.
Unikátna publikácia Kysuckého a Oravského múzea o dejinách alchýmie na Slovensku
Čadca 9.9.2011 - V uplynulých dňoch prezentovali Kysucké múzeum v Čadci a Oravské múzeum P.O. Hviezdoslava v Dolnom Kubíne knihu Alchýmia v Čaplovičovej knižnici, ktorá vznikla na základe úzkej spolupráce oboch odborných inštitúcií. Kniha, ktorej autorom je zatiaľ jediný historik alchýmie na Slovensku Miloš Jesenský bola verejnosti predstavená na vedeckej konferencii Kuruci na Slovensku 7. septembra na Oravskom hrade a deň predtým na 63. zjazde chemikov vo Vysokých Tatrách.
Múzeum kysuckej dediny pozýva na podujatie: Po stopách gastronómie - Oj zemky, zemky
Najväčší význam v ľudovej strave mali zemiaky. Konzumovali sa varené, pečené, miešané s múkou pri príprave cestovinových jedál a chleba, kombinované s mliekom, kapustou, mäsom a pod. V rodinách boli každodenným jedlom. Zemiaky, také typické pre Kysuce pochádzajú z Južnej Ameriky a na Slovensku sa začali pestovať v druhej polovici 18. storočia. Stali sa základnou zložkou potravy a darí sa im aj v našom regióne do dnes.
Návrat k remeslám starých otcov a materí v Múzeu kysuckej dediny vo Vychylovke
Pod pojem ľudová výroba zaradujeme v etnografii všetky ručné práce, zhotovovanie úžitkových predmetov prevažne s miestnych surovín pre potrebu vlastnej rodiny i pre blízke okolie napr. spracúvanie textilných vlákien, slamy, lyka, šitie súčasti odevu , vyšívanie, paličkovanie čipiek, spracúvanie dreva, kovov, koze a pod. Remeslá sa často organizovali v cechoch a výrobných spoločenstvách, napríklad kováčstvo, hrnčiarstvo a džbánkarstvo, sklárstvo, garbiarstvo, kožušníctvo, kolárstvo, tesárstvo, tkáčstvo atď.
Rok na dedine - výstava prác insitnej maliarky Irenky Zemanikovej z Rakovej
V Múzeu kysuckej dediny Nová Bystrica - Vychylovka, v jednej z expozícií Kysuckého múzea v Čadci, organizácie v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, kde pripravujeme pre návštevníkov každý víkend podujatia, ktoré nám pripomínajú minulosť našich predkov formou prezentačných podujatí v podaní folklórnych skupín a súborov nielen z Kysúc, ale aj iných kútov Slovenska.
Od 1. augusta 2011 si návštevníci môžu pozrieť minulosť kysuckého ľudu nielen prechádzkou skanzenu, ale zároveň sprítomnenú na obrazoch insitnej maliarky pani Irenky Zemaníkovej z Rakovej, ktorá svoje detstvo zvečnila maľbou na papier. Narodila sa 7. februára 1938 v Rakovej.
Pozrite si
Kysucká fotogaléria
Najbližšie podujatia
Video archív
Video: Informácie týkajúce sa Sviatku všetkých svätých
COVID-19: Na Kysuciach pribudlo 83 pozitívne testovaných, je to nový rekord
Vo štvrtok pribudlo 7 nakazených v okrese Čadca
Video: Polícia vypátrala zlodeja bicyklov
Video: 18 ročnú dievčinu z okresu Čadca obvinili zo zločinu nedovolenej výroby omamných látok