Región Kysuce - foto Stanislav Hulita
Tipy, články, foto, video pošli na redakcia@kysuce.sk

Folklór a tradície

Folklór - tanec, spev a hudba – bol a stále je kultúrnym prejavom kolektívu, súčasťou a spolutvorcom spoločenského života. Výraz folklór vznikol spojením anglických slov folk (ľud, národ) a lone (vedomosti, znalosti). Pôvodný význam slova – „to, čo ľud vie“. V minulých storočiach, keď sa väčšina ľudových tancov a piesní vytvárala, žila podstatná časť národa na vidieku. Preto sa ľudové tance a piesne viažu prevažne k vidieckym vrstvám obyvateľstva (roľníkom, pastierom, drevorubačom, ...).

Kysuce sú posiate nielen bohatými kultúrnymi pamiatkami, nádhernou prírodou, ale aj kolektívmi, ktoré uchovávajú zvyky a tradície našich predkov - folklórnymi súbormi, skupinami a sólistami, ktorí milujú folklór. Každá dolina na Kysuciach má svoj kroj, svoje ľudové piesne, tance, zvyky a obyčaje - zdedili skvosty našich predkov.

Stavanie mája na Kysuciach je obľúbená tradícia

Stavanie mája na Kysuciach je obľúbená tradícia

Čadca, Kysucký Lieskovec 30.04.2009 - Máje ako kultúrny jav boli známe už v antike, ako symboly ochrany pred zlými duchmi a chorobami. Neskôr mládenci stavali dievčatám máje ako symbol zelene, života, aby boli dievčence pekné, štíhle a zdravé. Súčasťou stavania mája bývali v minulosti spev, hry, súťaže a spoločná zábava.

Vytvorené: 01.05.2009 | čítať celý článok | Autor: Kysuce | Čitateľov: 8155

Kaštieľ v Radoli navštívili touroperátori až z Izraela, ktorým predviedli kysuckú veľkonočnú oblievačku

Kaštieľ v Radoli navštívili touroperátori až z Izraela, ktorým predviedli kysuckú veľkonočnú oblievačku

Čadca (07.04.2009) - Žilinský samosprávny kraj, ktorý je zriaďovateľom Kysuckého múzea v Čadci, každoročne usporadúva tematické cesty pre zahraničných touroperátorov a médiá s cieľom oboznámiť širokú zahraničnú verejnosť s prírodnými krásami, kultúrnymi pamiatkami a skvostami regiónu Kysúc, Oravy, Turca a Horného Považia. Kysucké múzeum a jeho expozície sa takto stávajú vyhľadávanými prvkami, ktoré zahraniční touroperátori s radosťou navštevujú nielen pre atraktívne prostredie, ale aj bohatý kultúrny program, ktorý je pre nich vždy pripravený. Pre zahraničných hostí v minulých rokoch Kysucké múzeum predviedlo už viacero programov, ako napríklad kysuckú svadbu či fašiangový sprievod, vo Vychylovke sa previezli parnou lokomotívou a ochutnali tradičné kysucké jedlá a lahodný nápoj "hriatô". V nedeľu, 29. marca navštívili kaštieľ v Radoli touroperátori a média z Izraela.

Vytvorené: 07.04.2009 | čítať celý článok | Čitateľov: 2520

Fašiangový sprievod v meste Čadca zaujal

Fašiangový sprievod v meste Čadca zaujal

Fašiangy sú obdobím od Troch kráľov až do polnoci Popolcovej stredy. Ide o prechodné obdobie medzi zimou a jarou. Obliekanie sa do masiek malo okrem zábavnej funkcie aj ochranný význam. Ľudia verili, že sa týmto spôsobom ochránia pred pôsobením negatívnych síl a zabezpečia si úrodný rok. Fašiangy sa končievajú symbolickým pochovávaním basy. Tradičným jedlom tohto obdobia boli fánky, smažené šišky alebo slanina s klobásou.

Vytvorené: 20.03.2009 | čítať celý článok | Autor: Kysuce | Čitateľov: 2029

Medzinárodná výstava kraslíc v Kysuckom múzeu v Čadci Gúľaj sa vajíčko

Medzinárodná výstava kraslíc v Kysuckom múzeu v Čadci Gúľaj sa vajíčko

Čadca 12.3.2009 : Prichádza jar a s ňou i obdobie veľkonočných sviatkov, ku ktorým neodmysliteľne patria veľkonočné vajíčka. Zdobenie vajíčok bolo, a pre niektorých ľudí je dodnes, organickou súčasťou jarného zvykoslovia. Kraslice ako osobitá časť ľudového umenia a súčasť zvykov patria nesporne k najstarším a esteticky najpôsobivejším umeleckým prejavom.
Kraslice boli hlboko zakotvené v živote nášho ľudu, pripisovala sa im tajomná a ochranná moc, symbolizovali obnovenie a nepretržitosť života. Boli magickým a obetným prostriedkom.

 

Vytvorené: 12.03.2009 | čítať celý článok | Čitateľov: 7938

Zabíjačka na vrchoch - Múzeum kysuckej dediny - Vychylovka

Zabíjačka na vrchoch - Múzeum kysuckej dediny - Vychylovka

Zabíjačka patrí k predvianočným zvyklostiam, ktoré sa od nepamäti zachovávajú vo všetkých obciach Slovenska. Ale aj tu platí, iný kraj, iný mrav. Pre návštevníkov skanzenu bola pripravená typická domáca kysucká „Zabíjačka na vrchoch“. S prácami sa začalo už o pol ôsmej ráno. O 150 kilové prasiatko sa postarali dvaja mäsiari, páni Vladimír Kotvas a Ján Roman. Robota im šla od ruky, pomáhali pri tom pracovníčky MKD a poľovníci z Oravskej Lesnej. Dobrá nálada a úsmev v tvárach prezrádzali, že všetko ide tak ako má. Pre záujemcov bola k dispozícií ochutnávka kapustnice, oškvarkov, jelít, tlačenky i upečeného mäska. Prácu i ochutnávanie mäsových výrobkov spríjemňovali ľudové tóny Oščadnických heligonkárov.

Vytvorené: 31.10.2008 | čítať celý článok | Autor: Kysuce | Čitateľov: 3022

DROTÁRSTVO NA KYSUCIACH

DROTÁRSTVO NA KYSUCIACH
Na súťaži Oščadnická heligónka som sa stretol s drotárskym majstrom pánom Róbertom Hozákom z Podzávozu, ktorý je živým dôkazom toho, že jedno z najstarších a najkrajších remesiel ešte nevymrelo. Poprosil som ho teda o ukážku tohto remesla a spracoval aj pre Vás. Sú tu k nahliadnutiu jeho drotárske výrobky ako aj postup takejto výroby. Musím uznať, že pán Hozák ma nielen šikovné ruky, ale i správne rozvinutú fantáziu. Ako mi prezradil, tomuto remeslu sa venuje aj jeho syn. Pozrite si teda fotografie a video o výrobe týchto umeleckých diel.
čítať celý článok | Autor: Kysuce | Čitateľov: 8352
« predchádzajuca | nasledujúca »