Región Kysuce - foto Stanislav Hulita
Tipy, články, foto, video pošli na redakcia@kysuce.sk

Folklór a tradície

Folklór - tanec, spev a hudba – bol a stále je kultúrnym prejavom kolektívu, súčasťou a spolutvorcom spoločenského života. Výraz folklór vznikol spojením anglických slov folk (ľud, národ) a lone (vedomosti, znalosti). Pôvodný význam slova – „to, čo ľud vie“. V minulých storočiach, keď sa väčšina ľudových tancov a piesní vytvárala, žila podstatná časť národa na vidieku. Preto sa ľudové tance a piesne viažu prevažne k vidieckym vrstvám obyvateľstva (roľníkom, pastierom, drevorubačom, ...).

Kysuce sú posiate nielen bohatými kultúrnymi pamiatkami, nádhernou prírodou, ale aj kolektívmi, ktoré uchovávajú zvyky a tradície našich predkov - folklórnymi súbormi, skupinami a sólistami, ktorí milujú folklór. Každá dolina na Kysuciach má svoj kroj, svoje ľudové piesne, tance, zvyky a obyčaje - zdedili skvosty našich predkov.

Pozvánka na tretí TANEČNÝ DOM na Kysuciach

Pozvánka na tretí TANEČNÝ DOM na Kysuciach

Čadca 04.10.2011 - Hudobno.tanečná skupina Kuk a KIC Čadca pozývajú všetkých tanca chtivých ľudí na v poradí tretí TANEČNÝ DOM pre verejnosť.
Tanečné domy sú v súčasnosti populárne v rôznych mestách na celom Slovensku. Ide v nich o interaktívne zapájanie účastníkov - učenie sa tanečných motívov, resp. tancov z rôznych oblastí Slovenska, takisto učenie sa piesní, ktoré sa pomaly vytrácajú z pamätí ľudí.

Vytvorené: 04.10.2011 | čítať celý článok

Kysuce: Pranie na potoku v Múzeu kysuckej dediny v Novej Bystrici - Vychylovke už cez víkend

Kysuce: Pranie na potoku v Múzeu kysuckej dediny v Novej Bystrici - Vychylovke už cez víkend

26.07.2011 Čadca - Každú nedeľu počas sezóny Múzeum kysuckej dediny v Novej Bystrici - Vychylovke a Kysucké múzeum v Čadci, v spolupráci so Žilinským samosprávnym krajom, ponúkajú návštevníkom kultúrne podujatia, ktoré zachytávajú zvyky a tradície kysuckého ľudu. Nedeľa 31. júla 2011 bude patriť ženským prácam. Zvyky, tradície a piesne priblíži návštevníkom ženská spevácka skupina Makovanka z Makova v programe Pranie na potoku pri objekte u Hruškuliaka od 13.30 hod.

Vytvorené: 26.07.2011 | čítať celý článok

Výstava rezbárskych plastík Jána Rajteka z Kysuckého Nového Mesta

Výstava rezbárskych plastík Jána Rajteka z Kysuckého Nového Mesta

Nová Bystrica 12.07.2011 - Drevo bolo najdostupnejším a najrozšírenejším materiálom. Tradícia zanechala dnešku množstvo druhov výrobkov a veľa techník, ktoré sa dodnes využívajú pri spracovaní a výrobe drevených výrobkov. Zároveň sa s ním stretávame v rôznych oblastiach ľudovej kultúry - staviteľstve, v domácnosti, pastierstve, či iných odvetviach. Bolo to drevo ihličnaté, listnaté, ale používalo sa aj drevo z ovocných stromov. K bežným nástrojom patrila sekera, píla, dláto, hoblík, či vrták.

Vytvorené: 12.07.2011 | čítať celý článok

4. ročník súťaže v kosení trávy má svojich víťazov

4. ročník súťaže v kosení trávy má svojich víťazov

Čadca 28.6.2011 - Každý, kto v nedeľu, 26. júna, navštívil Múzeum kysuckej dediny v Novej Bystrici - Vychylovke sa mohol presvedčiť, aké poľnohospodárske práce zamestnávali našich predkov na dedinách. V minulosti kosenie počas letných mesiacov tvorilo súčasť ranného ale i večerného rituálu. Najlepšie sa kosilo práve vtedy, keď padla rosa a kosa po tráve len tak svišťala. Muži, ženy a staršie deti tak zabezpečovali obživu pre dobytok počas zimného obdobia. Práca to bola neľahká, kosci museli byť zruční. A práve zručnosť nechýbala všetkým súťažiacim, ktorí sa zapojili do súťaže v kosení trávy s názvom Na kysuckých lúkach.

Vytvorené: 28.06.2011 | čítať celý článok

Od baču syra - pozvánka na ovčiarsku nedeľu v Múzeu kysuckej dediny vo Vychylovke

Od baču syra - pozvánka na ovčiarsku nedeľu v Múzeu kysuckej dediny vo Vychylovke

Nová Bystrica 27.06.2011 - Valašský chov oviec priniesol pred stáročiami so sebou do našich končín špecifické prvky, ktoré natrvalo ovplyvnili spôsob života.
Chov oviec je tradičným spôsobom hospodárenia vo všetkých horských a podhorských oblastiach Slovenska. Ovce sa chovali počas leta na horských lúkach, na salašoch a v zime sa sťahovali do dolín, do gazdovských dvorov. Tento tradičný spôsob chovu sa čoraz viac obnovuje i v súčasnosti. Na salašoch sa vyrábajú tradičné výrobky - syr, oštiepky, žinčica, ktoré sú gurmánskou pochúťkou nielen pre Slovákov, ale hlavne pre cudzincov.

Vytvorené: 27.06.2011 | čítať celý článok

Veľkonočná výstava To vajíčko maľované s tvorivými dielňami pre deti

Veľkonočná výstava To vajíčko maľované s tvorivými dielňami pre deti

Čadca 5.4.2011 - Kysucké múzeum v Čadci, patriace do zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, v tomto čase dýcha veľkonočným obdobím. Veľkonočné sviatky patria k najstarším sviatkom všeobecne, pre kresťanov sú najvýznamnejšími. S ich príchodom sa bezprostredne spája i oslava začiatku jari. Jar so sebou prináša nový začiatok, kvitnúcu prírodu prebúdzajúcu sa zo zimného spánku a veľa novej energie. K symbolom Veľkej noci zaiste patria i kraslice. „Kraslice boli hlboko zakotvené v živote nášho ľudu, pripisovala sa im tajomná a ochranná moc, symbolizovali obnovenie a nepretržitosť života. Boli magickým a obetným prostriedkom. Darované vajíčko malo zabezpečiť zdravie po celý rok,“ priblížila symboliku kraslíc Darina Hnidková z Kysuckého múzea, ktorá je zároveň aj autorkou práve prebiehajúcej veľkonočnej výstavy "To vajíčko maľované".

Vytvorené: 06.04.2011 | čítať celý článok

V Kysuckom múzeu v Čadci predstavia predajnú výstavu kraslíc s názvom To vajíčko maľované

V Kysuckom múzeu v Čadci predstavia predajnú výstavu kraslíc s názvom To vajíčko maľované

Čadca 09.03.2011 - Prichádza jar a s ňou i obdobie veľkonočných sviatkov, ku ktorým neodmysliteľne patria veľkonočné vajíčka. Zdobenie vajíčok bolo, a pre niektorých ľudí je dodnes, organickou súčasťou jarného zvykoslovia. Kraslice ako osobitá časť ľudového umenia a súčasť zvykov patria nesporne k najstarším a esteticky najpôsobivejším umeleckým prejavom.
Kraslice boli hlboko zakotvené v živote nášho ľudu, pripisovala sa im tajomná a ochranná moc, symbolizovali obnovenie a nepretržitosť života. Boli magickým a obetným prostriedkom. Darované vajíčko malo zabezpečiť zdravie po celý rok. Dávalo sa uvarené natvrdo, lebo mäkké nemalo vraj takú moc.

Vytvorené: 09.03.2011 | čítať celý článok

Turzovka pripravuje fašiangový sprievod mestom

Turzovka pripravuje fašiangový sprievod mestom

Mesto Turzovka a Kultúrne a spoločenské stredisko pozývajú všetkých, ktorí si chcú pripomenúť staré tradície a zvyky, ale i tých, ktorí sa chcú rozlúčiť s fašiangovým obdobím veselo a so spevom na Fašiangový sprievod 4. marca 2011 o 15.30. s pestrým kultúrnym programom.

Vytvorené: 28.02.2011 | čítať celý článok