Región Kysuce - foto Stanislav Hulita
Tipy, články, foto, video pošli na redakcia@kysuce.sk

Folklór a tradície

Folklór - tanec, spev a hudba – bol a stále je kultúrnym prejavom kolektívu, súčasťou a spolutvorcom spoločenského života. Výraz folklór vznikol spojením anglických slov folk (ľud, národ) a lone (vedomosti, znalosti). Pôvodný význam slova – „to, čo ľud vie“. V minulých storočiach, keď sa väčšina ľudových tancov a piesní vytvárala, žila podstatná časť národa na vidieku. Preto sa ľudové tance a piesne viažu prevažne k vidieckym vrstvám obyvateľstva (roľníkom, pastierom, drevorubačom, ...).

Kysuce sú posiate nielen bohatými kultúrnymi pamiatkami, nádhernou prírodou, ale aj kolektívmi, ktoré uchovávajú zvyky a tradície našich predkov - folklórnymi súbormi, skupinami a sólistami, ktorí milujú folklór. Každá dolina na Kysuciach má svoj kroj, svoje ľudové piesne, tance, zvyky a obyčaje - zdedili skvosty našich predkov.

Fašiangový sprievod masiek mestom Čadca

Fašiangový sprievod masiek mestom Čadca

V utorok, 8. marca 2011 nám poslednú fašiangovú zábavu pripraví folklórna skupina z Kysuckého Lieskovca tradičným Fašiangovým sprievodom masiek mestom Čadca.
Sprievod začína o 14.00 hod. pred Kysuckým múzeom v Čadci, pôjde smerom k obchodnému domu Tempo, cez Matičné námestie, pokračovať bude smerom ku Kysuckej knižnici cez Palárikovu ulicu, k Mestskému úradu a svoje účinkovanie ukončí pred Kysuckým múzeom.

Vytvorené: 23.02.2011 | čítať celý článok

Po stopách Juraja Turzu sa pôjde po Orave, Kysuciach aj Hornom Považí

Po stopách Juraja Turzu sa pôjde po Orave, Kysuciach aj Hornom Považí

Turzovka 9.12.2010 : Po stopách Juraja Turzu je názov projektu troch múzeí v pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, ktorým ožíva spoločná, významná historická osobnosť uhorského palatína. Oravské múzeum P. O. Hviezdoslava v Dolnom Kubíne, Kysucké múzeum v Čadci aj Považské múzeum v Žiline pripravili spolu so slovenským historikom a publicistom Pavlom Dvořákom trojdňový program venovaný poznávaniu osobnosti Juraja Turzu nielen ako palatína a radcu Rudolfa II, ale aj kráľovského pohárnika, kapitána preddunajského vojska, a najmä vzdelanca, diplomata a multilingvistu. Od stredy 15. do piatku 17. decembra sa bude v Sobášnom paláci v Bytči, Spoločenskej sále magistrátu v Turzovke a Oravskom hrade, vždy o 11.00 hod. premietať nový film P. Dvořáka o osobnosti Juraja Turzu, po ktorom bude nasledovať beseda autora so študentmi. „Veľmi sa teším z toho, že som sa na severe Slovenska, v Žilinskom samosprávnom kraji, stretol s takým pochopením významu ochrany historického dedičstva. Juraj Turzo je azda najkrajšou a najzaujímavejšou postavou slovenských dejín ranného novoveku, navyše postavou obklopenou vzrušujúcim príbehom. Nakrúcanie filmu bolo pôžitkom a spolupráca s múzeami viac ako príjemná. Už teraz sa teším, ako sa k tejto kapitole slovenskej histórie vrátim v knižnom cykle Stopy dávnej minulosti,“ prezradil o úspešnom projekte známy historik a publicista Pavel Dvořák.

Vytvorené: 09.12.2010 | čítať celý článok

Video : A tak sme sa vyKukli

Video : A tak sme sa vyKukli

Čadca 09.12.2010 - „A tak sme sa vyKukli“ je názov premiérového programu hudobno-tanečnej skupiny Kuk, ktorým sa odprezentovala širšej a širokej verejnosti dňa 26. Novembra. Program vznikol aj vďaka podpore primátora mesta Čadca a v spolupráci s Kysuckým informačným centrom a Domom kultúry Čadca.

Vytvorené: 09.12.2010 | čítať celý článok

Hudobno.tanečná skupina Kuk

Hudobno.tanečná skupina Kuk

Hudobno.tanečná skupina Kuk vznikla v roku 2009 ako hudobno - tanečná skupina mladých ľudí, dlhoročných neprofesionálnych tanečníkov a hudobníkov , ktorých fascinuje slovenský folklór. So svojou tvorbou sa zameriava na zachovanie nehmotného a hmotného kultúrneho dedičstva z rôznych oblastí Slovenska, ale najmä z regiónu Kysúc. Hlavnou snahou je teda pomôcť udržať slovenské kultúrne tradície a prezentovať ich divákovi v zaujímavom scénickom, hudobno - tanečnom prevedení s využitím moderných prvkov v symbióze s umením nášho ľudu. Chceme tiež apelovať predovšetkým na mladé generácie, pre ktoré je dedičstvo našich starých otcov považované za kultúrne menej atraktívne.

Vytvorené: 27.10.2010 | čítať celý článok

Heligónka spieva v Novej Bystrici

Heligónka spieva v Novej Bystrici

26. septembra 2010 sa v Dome kultúry Nová Bystrica uskutočnil nultý ročník prehliadky heligonkárov, pod názvom „HELIGÓNKA SPIEVA“. Od 16:00 hod. sa prezentovali heligonkári rôznymi štýlmi hrania. ŽSS Dolinka na úvod podujatia divákov uviedla do ľudovej atmosféry a postupne sa prezentovali už ostatní heligonkári: Štefan Plevko z Krásna nad Kysucou, Alexander Halvoník z Novej Bystrice, Juraj Kristek zo Skalitého, Katka Kubačakova s dedom s Turzovky, Ján Kováč a otec Tomáš Kováč z Novej Bystrice, Patrik Kováč, Vladimír Tomčala a Martin Brisuda zo Starej Bystrice, Pavol Líska z Dolnej Strehovej, detskí heligonkári zo ZŠ s MŠ Nová Bystrica a svojím nezabudnuteľným vystúpením uzatvorila celé toto podujatie Ťažká muzika s Terchovej. I keď Ťažká muzika prezradila, že názov skupiny je odvodený od telesnej hmotnosti muzikantov nad 100 kg, mali pri sebe jedného, čo nespĺňal ich normy, a tak sa nazvali „odľahčená muzika“.

Vytvorené: 02.10.2010 | čítať celý článok

Skanzenom sa niesli slovenské i české ľudové piesne s ukážkami umenia a živého folklóru

Skanzenom sa niesli slovenské i české ľudové piesne s ukážkami umenia a živého folklóru

Čadca (13.7.2010) - Medzinárodná spolupráca v Kysuckom múzeu naďalej pokračuje. Dôkazom toho je úspešné podujatie, ktoré prinieslo návštevníkom ľudovú tvorbu spoza českých hraníc i prezentáciu dvoch folklórnych súborov z Čadce. V nedeľu, 11. júla 2010 sa v Múzeu kysuckej dediny v Novej Bystrici - Vychylovke uskutočnil veľkolepý kultúrny program s názvom Pozdrav od susedov. Krásne slnečné počasie prilákalo do skanzenu vyše štyristo návštevníkov. Ani Historická lesná úvraťová železnica neostala bez záujemcov, jazdu vo vagóne ťahanom parnou lokomotívou zažilo v nedeľu takmer štyristopäťdesiat návštevníkov.

Vytvorené: 16.07.2010 | čítať celý článok

Na svätého Jána horela hojana

Na svätého Jána horela hojana

Jánske ohne sa pálili v podvečer 24. júna. Pastieri už dlho pred tým zbierali raždie na jednu hromadu. V deň, keď sa mala páliť svätojánska hojana, /vatra/ mládenci a pastieri postavili zo žrdi kostru, ktorú vyplnili nazbieraným raždím a väčšími kusmi dreva. Keď sa zotmilo, zapálili najskôr zvolávacie ohníky, na ktoré dievky čakali ako na signál, kedy majú ísť k hojane spievať a prekárať sa. Mládenci a pastieri preskakovali ohníky, dievky spievali ľubozvučné piesne.

Vytvorené: 24.06.2010 | čítať celý článok

Leto v expozíciách Kysuckého múzea v Čadci - Program podujatí a výstav

Leto v expozíciách Kysuckého múzea v Čadci - Program podujatí a výstav

Podujatia pripravované v expozíciach Kysuckého múzea v Čadci v mesiaci júl 2010.

Vytvorené: 23.06.2010 | čítať celý článok