Región Kysuce - foto Stanislav Hulita
Tipy, články, foto, video pošli na redakcia@kysuce.sk

Folklór a tradície

Folklór - tanec, spev a hudba – bol a stále je kultúrnym prejavom kolektívu, súčasťou a spolutvorcom spoločenského života. Výraz folklór vznikol spojením anglických slov folk (ľud, národ) a lone (vedomosti, znalosti). Pôvodný význam slova – „to, čo ľud vie“. V minulých storočiach, keď sa väčšina ľudových tancov a piesní vytvárala, žila podstatná časť národa na vidieku. Preto sa ľudové tance a piesne viažu prevažne k vidieckym vrstvám obyvateľstva (roľníkom, pastierom, drevorubačom, ...).

Kysuce sú posiate nielen bohatými kultúrnymi pamiatkami, nádhernou prírodou, ale aj kolektívmi, ktoré uchovávajú zvyky a tradície našich predkov - folklórnymi súbormi, skupinami a sólistami, ktorí milujú folklór. Každá dolina na Kysuciach má svoj kroj, svoje ľudové piesne, tance, zvyky a obyčaje - zdedili skvosty našich predkov.

Kaštieľ v Radoli predstaví najznámejšie doplnkové zamestnanie Slovákov - DROTÁRSTVO

Kaštieľ v Radoli predstaví najznámejšie doplnkové zamestnanie Slovákov - DROTÁRSTVO

Čadca (9.7.2009) - Medzi najtypickejšie doplnkové zamestnania na Kysuciach patrilo drotárstvo. Jeho počiatky siahajú už do 18. storočia. Hlavným dôvodom vzniku tohto remesla boli problémy s málo úrodnou pôdou v horských oblastiach, ktoré zabezpečovali obživu pre celé rodiny. A tak sa muži začali venovať tejto vandrovnej, podomovej živnosti. Základným materiálom sa stal drôt a neskôr plech, ktoré používali na opravu hlineného, smaltového a plechového riadu, poľnohospodárskeho náradia a na výrobu predmetov do domácnosti, ako napríklad naberačky, vidličky, košíky, vešiaky, cedidlá a mnohé iné.

 

Vytvorené: 09.07.2009 | čítať celý článok | Čitateľov: 4294

VIDEO : Najvyššia vojana na Slovensku horela v Kalinove + foto

VIDEO : Najvyššia vojana na Slovensku horela v Kalinove + foto

Krásno nad Kysucou 28.06.2009 : V Kalinove v noci zo soboty na nedeľu si obyvatelia mesta Krásno nad Kysucou a okolia pripomenuli dávnu tradíciu pálenia svätojánskych ohňov, ľudovo nazývaných voján. Minuloročná vojana merala niečo okolo 21 metrov, no tohtoročná ju neprekonala. Stavitelia a nadšenci Milan Hacek, Ján Hanuliak, Šimon Plánka, Miroslav Hanuliak, Jozef Válek, Marcel Kučák a Rastislav Capek postavili tohotoročnú vojanu do výšky 17m a 3 cm.

Vytvorené: 30.06.2009 | čítať celý článok | Čitateľov: 5905

Jánske zvyky v Múzeu Kysuckej dediny vo Vychylovke - v nedeľu 21. júna si v skanzene pripomenú svätojánske tradície

Jánske zvyky v Múzeu Kysuckej dediny vo Vychylovke - v nedeľu 21. júna si v skanzene pripomenú svätojánske tradície

Jánske ohne sa pálili v podvečer 24.júna. Pastieri už dlho predtým zbierali raždie na jednu hromadu. V deň, keď sa mala páliť svätojánska vojana (vatra), mládenci a pastieri postavili zo žrdí kostru, ktorú vyplnili nazbieraným raždím a väčšími kusmi dreva. Keď sa zotmelo, zapálili najskôr zvolávacie ohníky, na ktoré dievky čakali ako na signál, aby išli ku vojane spievať a prekárať sa. Mládenci a pastieri preskakovali ponad plamene a dievky spievali ľubozvučné piesne.

Vytvorené: 18.06.2009 | čítať celý článok | Autor: Kysuce | Čitateľov: 3539

Kuchyňa starých materí

Kuchyňa starých materí

Kysucké múzeum v Čadci, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja pripravilo v Múzeu kysuckej dediny vo Vychylovke dňa 7. júna 2009 podujatie , ktoré sa nesie pod názvom Kuchyňa starých materí.

Vytvorené: 04.06.2009 | čítať celý článok | Čitateľov: 4659

Folklór a tradície ožili v skanzene : Sadili sa zemiaky bez mechaniky a spievali sa ľudové piesne

Folklór a tradície ožili v skanzene : Sadili sa zemiaky bez mechaniky a spievali sa ľudové piesne

Čadca (14.05.2009) - Sadenie zemiakov patrí k tradíciám, ktoré sú v kysuckých obciach veľmi rozšírené a vykonávané už od nepamäti. Na jar, koncom apríla alebo začiatkom mája sa celé rodiny vyberajú na polia, kde sa venujú tejto mnohokrát úmornej práci. A práve tento zvyk, ktorý zabezpečuje obživu pre celú domácnosť, predviedla minulú nedeľu, 10. mája, folklórna skupina z Krásna nad Kysucou. V Múzeu kysuckej dediny vo Vychylovke sa tak návštevníci dozvedeli, ale i zopakovali, ako prebiehalo sadenie zemiakov bez pomoci techniky či koníkov, len s pomocou vlastných síl.

Vytvorené: 14.05.2009 | čítať celý článok | Čitateľov: 3316

35 rokov od založenia Múzea kysuckej dediny vo Vychylovke

35 rokov od založenia Múzea kysuckej dediny vo Vychylovke

Múzeum kysuckej dediny vo Vychylovke je jednou z expozícií Kysuckého múzea v Čadci, ktorého zriaďovateľom je Žilinský samosprávny kraj. Nachádza sa v malebnom prostredí doliny Chmúra v Novej Bystrici - Vychylovka. Celé územie je súčasťou chránenej krajinnej oblasti Kysuce. Jeho fauna a flóra spolu s prekrásnou architektúrou kysuckých dreveníc vytvárajú pre návštevníkov neopakovateľnú scenériu.

Vytvorené: 06.05.2009 | čítať celý článok | Čitateľov: 4727

Stavanie mája v Novej Bystrici 2009

Stavanie mája v Novej Bystrici 2009

Máj, máj, máj zelený, pod oblôčkom sadený... Túto ľudovú pieseň a ďalšie si zaspievali občania spolu so ŽSS Dolinka 1. mája pred Obecným úradom v Novej Bystrici, kde už tradične niekoľko rokov v tento deň DHZ Nová Bystrica so svojimi členmi stavali máj. Tento rok si dali obzvlášť záležať na výške mája a jeho výzdobe a nezabudli, ako aj po iné roky priviazať figurínu, ktorá predstavuje hasiča. Aj ĽH Kováčovcov prispela k veľmi dobrej atmosfére počas celej akcie. Záujem miestnych občanov o takéto akcie sa zväčšuje, o čom svedčí aj pomerne veľká účasť.

Vytvorené: 05.05.2009 | čítať celý článok | Autor: Kysuce | Čitateľov: 1432

Druhý ročník pretekov furmanov v Novej Bystrici

Druhý ročník pretekov furmanov v Novej Bystrici

Dňa 25.apríla 2009 sa v obci Nová Bystrica konal 2.ročník FURMANSKEJ SÚŤAŽE. Súťaž spoluorganizovala obec Nová Bystrica, ZCHKS a rodina Antona Petreka, bez ktorej by sa táto súťaž ani neuskutočnila. Hlavným sponzorom celej akcie bola SNS.
Od skorých ranných hodín sa pripravovali v deň súťaže konské záprahy, na ktorých sa usádzali miestni folkloristi a ľudové hudby.

Vytvorené: 05.05.2009 | čítať celý článok | Čitateľov: 5768