Región Kysuce - foto Stanislav Hulita
Tipy, články, foto, video pošli na redakcia@kysuce.sk

Podpaľač ostatkov Bosniakovej je na slobode, informovala polícia

Podpaľač ostatkov Bosniakovej je na slobode, informovala polícia

ŽILINA 2. apríla (WEBNOVINY) - Podpaľač, ktorý v stredu zapálil telesné pozostatky Žofie Bosniakovej, považovanej za sväticu, je na slobode. Ako agentúru SITA informovala žilinská krajská policajná hovorkyňa Jana Balogová, po vyjadrení jeho ošetrujúceho psychiatra a po konzultáciách s prokurátorom bol prepustený a stíhaný je na slobode. Motívom konania 31-ročného Ľuboša R., ktorý sa k skutku priznal, môže byť jeho psychická choroba - schizofrénia.

Vyšetrovateľ ho obvinil z prečinu hanobenia mŕtveho, za čo je trestná sadzba jeden až päť rokov väzenia. Páchateľ sa nad dielom svojej skazy podľa očitých svedkov smial. "Sedel spútaný pod stromom a smial sa. Hovoril - zabite ma, no zabite ma," uviedla Justína Kozánková, kultúrna referentka obce. Údajne tvrdil, že Žofiu videl na videu na internete ako bosorku a nemohol pre ňu spávať.

Odborná komisia, ktorej zriadenie iniciuje biskupský úrad v Žiline posúdi, čo s ostatkami Žofie Bosniakovej po požiari. Poslaním komisie bude zdokumentovať a vyhodnotiť ich stav, navrhne tiež spôsob ich ďalšieho uchovania. "Nevylučujeme, že ostatky by mohli byť uložené opäť v Loretánskej kaplnke farského kostola sv. Martina v Tepličke nad Váhom," uviedol hovorca Žilinskej diecézy Peter Holbička.

Mumifikované pozostatky Žofie Bosniakovej 1. apríla zhoreli do tla. Podpaľač prišiel približne o desiatej ku kostolu v Tepličke nad Váhom, kde boli v Loretánskej kaplnke uložené. V ruksaku mal horľavú látku. V neďalekej cukrárni si vypýtal kľúče od časti kostola, kde bola uložená múmia a zapísal sa do knihy návštev, čo bol bežný postup. Vošiel dnu, vytiahol truhlu z kostola, rozbil sklenený kryt, vylial horľavú látku, podpálil a pozeral sa na to. Policajti ho zadržali na mieste, k činu sa priznal. Žilinský diecézny biskup Tomáš Galis vyjadril hlboké poľutovanie nad barbarským činom zničenia telesných pozostatkov Žofie Bosniakovej, ktoré boli vo Farskom kostole sv. Martina v Tepličke nad Váhom vystavené 280 rokov. "Napriek tejto udalosti otec biskup povzbudzuje k šíreniu úcty k nej ako vzoru veriacej manželky a matky. Druhého júna tohto roku si budeme pripomínať 400 rokov od jej narodenia a biskup Galis chce v celej diecéze vyhlásiť rok Žofie Bosniakovej. Plánuje putovať po svojej diecéze s katechézou o rodine, kde bude aj Žofiu Bosniakovú dávať za vzor hodný nasledovania," uviedol Holbička.

Žofia Bosniaková, manželka uhorského palatína Františka Vesselényiho, pochádzala z urodzeného rodu. Žila v Tepličke nad Váhom a na hrade Strečno, kde aj zomrela. V roku 1689 našli jej telo neporušené po viac ako 45-rokoch od jej smrti, hoci nebolo balzamované, ani mumifikované. Gróf Ján Lowenburg dal jej telesné ostatky v roku 1698 premiestniť z hradnej kaplnky do krypty farského kostola v Tepličke nad Váhom. Počas života zriadila útulok pre chudobných a nemocnicu. Chudobným rozdávala malé chlebíky, ktorým sa dodnes hovorí bosniaky. Mala veľkú úctu medzi ľudom aj šľachtou. V okolí Strečna ju doteraz nazývajú sväticou. Kardinál Ján Chryzostom Korec menoval ešte v roku 1997 komisiu, ktorá začala prípravnú fázu zhromažďovania dôkazov pre blahorečenie. Tento proces je však veľmi zdĺhavý.

SITA

Žilinčan, ktorý spálil múmiu, je v psychiatrickej liečebni

BRATISLAVA/ŽILINA 2. apríla (WEBNOVINY) - Muž, ktorý v stredu dopoludnia podpálil takmer 400 ročné mumifikované telo Žofie Bosniakovej uložené v kaplnke v Tepličke nad Váhom, bol umiestnený v psychiatrickej liečebni. "Tridsaťjedenročný Žilinčan je stíhaný z prečinu hanobenia mŕtveho. V prípade preukázania viny mu hrozí trest odňatia slobody na jeden až päť rokov," informovala dnes žilinská policajná hovorkyňa Jana Balogová. Za páchateľovo konanie môže asi jeho psychická choroba - schizofrénia.

Mumifikované pozostatky grófky Žofie Bosniakovej 1. apríla zhoreli do tla. Podpaľač prišiel približne o desiatej ku kostolu v Tepličke nad Váhom, kde boli v Loretánskej kaplnke uložené. V ruksaku mal horľavú látku. V neďalekej cukrárni si vypýtal kľúče od časti kostola, kde bola uložená múmia a zapísal sa do knihy návštev, čo bol bežný postup. Vošiel dnu, vytiahol truhlu z kostola, rozbil sklenený kryt, vylial horľavú látku, podpálil a pozeral sa na to. Policajti ho zadržali na mieste, k činu sa priznal. Žilinský diecézny biskup Tomáš Galis vyjadril hlboké poľutovanie nad barbarským činom zničenia telesných pozostatkov Žofie Bosniakovej, ktoré boli vo Farskom kostole sv. Martina v Tepličke nad Váhom vystavené 280 rokov.

SITA

Múmia Žofie Bosniakovej zhorela do tla

TEPLIČKA NAD VÁHOM 1. apríla - Múmia Žofie Bosniakovej zhorela do tla. 31-ročný Žilinčan prišiel dnes približne o desiatej ku kostolu v Tepličke nad Váhom, kde sú uložené pozostatky Žofie Bosniakovej, ktorá je v procese blahorečenia. V ruksaku mal so sebou horľavú látku, ktorú nechal pri kostole. V neďalekej cukrárni si vypýtal kľúče od časti kostola, kde bola uložená múmia. Vošiel tam, vytiahol truhlu z kostola, vybral horľavú látku, polial, podpálil a pozeral sa na to. Pozostatky zhoreli do tla. Policajti ho zadržali bezprostredne na mieste. Agentúru SITA informovala hovorkyňa žilinskej polície Jana Balogová.

polial, podpálil a pozeral sa na to. Pozostatky zhoreli do tla. Policajti ho zadržali bezprostredne na mieste. Agentúru SITA informovala hovorkyňa žilinskej polície Jana Balogová.

Zničenie pozostatkov Žofie Bosniakovej je barbarským činom, povedal Galis

Žilinský diecézny biskup Tomáš Galis vyjadril hlboké poľutovanie nad barbarským činom zničenia telesných pozostatkov Žofie Bosniakovej. Ako agentúru SITA informoval hovorca Žilinskej diecézy Peter Holbička, počas 280 rokov, čo boli vo Farskom kostole sv. Martina v Tepličke nad Váhom vystavené k verejnej úcte, až do dnešného dňa nedošlo k ich zneucteniu. "Napriek tejto udalosti otec biskup povzbudzuje k šíreniu jej úcty ako vzoru veriacej manželky a matky. Druhého júna tohto roku si budeme pripomínať 400 rokov od jej narodenia a biskup Galis chce v rámci celej diecézy vyhlásiť rok Žofie Bosniakovej. V rámci tohto roka plánuje putovať po svojej diecéze s katechézou o rodine, kde bude aj Žofiu Bosniakovú dávať za vzor hodný nasledovania," uviedol Holbička.

Mumifikované pozostatky Žofie Bosniakovej dnes zhoreli do tla. Podpaľač prišiel približne o desiatej ku kostolu v Tepličke nad Váhom, kde boli v Loretánskej kaplnke uložené. V ruksaku mal so sebou horľavú látku. V neďalekej cukrárni si vypýtal kľúče od časti kostola, kde bola uložená múmia a zapísal sa do knihy návštev, čo bol bežný postup. Vošiel dnu, vytiahol truhlu z kostola, rozbil sklenený kryt, polial horľavou látkou, podpálil a pozeral sa na to. Policajti ho zadržali bezprostredne na mieste. Vyšetrovateľ začal trestné stíhanie pre prečin hanobenia mŕtveho, hrozí mu do päť rokov väzenia.

Udalosť v Tepličke je barbarským činom
aj podľa žilinského primátora Ivana Harmana. „To čo sa stalo, je šokujúce a neospravedlniteľné. Nepochopiteľné konanie mladého muža v Tepličke nad Váhom je útokom nielen na pamiatku Žofie Bosniakovej, ale predovšetkým je to barbarský čin, ktorý útočí na základné ľudské hodnoty. Žofia Bosniaková je významná postava našej histórie a fenomén, ktorý prekračuje hranice Slovenska,“ povedal Harman. Ako ďalej dodal, je smutné, že sa takéto niečo stalo a ešte smutnejšie, že sa to nedá napraviť. „Je nám to veľmi ľúto. Pri príležitostí osláv 400. výročia narodenia Žofie Bosniakovej a 365. výročie jej úmrtia sme pripravovali špeciálny okruh pre turistov do Strečna a do Tepličky,“ uviedla Alena Reháková, riaditeľka Turistickej informačnej kancelárie mesta Žilina.

Žofia Bosniaková, manželka uhorského palatína Františka Vesselényiho, pochádzala z urodzeného rodu. Žila v Tepličke nad Váhom a na hrade Strečno, kde aj zomrela. V roku 1689 našli jej telo neporušené po viac ako 45-rokoch od jej smrti, hoci nebolo balzamované, ani mumifikované. Gróf Ján Lowenburg dal jej telesné ostatky v roku 1698 premiestniť z hradnej kaplnky do krypty farského kostola v Tepličke nad Váhom. Počas života zriadila útulok pre chudobných a nemocnicu. Chudobným rozdávala malé chlebíky, ktorým sa dodnes hovorí bosniaky. Mala veľkú úctu medzi ľudom aj šľachtou. V okolí Strečna ju doteraz nazývajú sväticou. Nitriansky biskup Ján Chryzostom kardinál Korec menoval ešte v roku 1997 komisiu, ktorá začala prípravnú fázu zhromažďovania dôkazov pre blahorečenie. Tento proces je však veľmi zdĺhavý.

SITA


Vytvorené: 02.04.2009 | Čitateľov: 891