
Dnešné dojenie kráv bolo poslednou časťou celej súťaže. Študenti už v stredu absolvovali písomný test, aby preukázali svoje vedomosti o výrobe mlieka a normách. Nasledovali laboratórne a senzorické skúšky, kde určovali rôzne kvalitatívne ukazovatele mlieka. "Museli podľa chuti určiť mlieko s obsahom tuku 0,5 %, 1,5 %, 3,5 %. Museli oddeliť kravské mlieko od kozieho, uviedol pre SITA riaditeľ Strednej odbornej školy v Kežmarku Daniel Dudzík.
V dnešnej praktickej časti nezvíťazil ten, ktorý nadojil najviac mlieka. Body získavali študenti za správny postup a prípravu dojnice na dojenie. Pomohli im aj teoretické znalosti o dojení. Množstvo nadojeného mlieka už nebolo hodnotené, keďže tento ukazovateľ študenti nemôžu ovplyvniť. Samotné dojenie robili za študentov stroje. Priemerná úžitkovosť na jednu dojnicu dosahuje na farme v Poprade-Matejovciach takmer 7000 litrov mlieka ročne, čo predstavuje takmer 20 litrov mlieka denne od jednej dojnice.
Daniel Dudzík potvrdil, že v posledných rokoch klesá záujem detí o štúdium a prácu v oblasti poľnohospodárstva. "Klesá, ale myslím, že stále tu bude, veď poľnohospodárstvo nás všetkých živí, uviedol D. Dudzík. Celoslovenskú Súťaž o mlieku zorganizovala Stredná odborná škola v Kežmarku pri príležitosti 60. výročia vzniku školy.
SITA