Región Kysuce - foto Stanislav Hulita
Tipy, články, foto, video pošli na redakcia@kysuce.sk

Školský rok začal novou reformou zákona

Školský rok začal novou reformou zákona

Školský rok 2008/2009 začínal reformou školstva. Dôvodom zavedenia školskej reformy bol najmä neaktuálny a zastaraný školský zákon, klesajúca kvalita vzdelávania a v neposlednom rade i nezodpovedanie obsahu vzdelávania požiadavkám trhu práce.
Obnova, resp. zmena vzdelávacieho programu sa dotýkala prvého a piateho ročníka základných škôl, prvého ročníka základných umeleckých škôl SR a materských škôl SR.

 

Školská reforma v základných školách - Zníženie počtu žiakov v triedach
V súvislosti s prijatím Zákona o výchove a vzdelávaní (školského zákona) patrí medzi pozitíva reformy predovšetkým úprava počtu žiakov základných škôl. Zníženie počtu školákov v 1. ročníku z 29 na 22, v 2. - 4. ročníku z 34 na 25 a v 5.-9. ročníku z 34 na 28 žiakov potešilo skôr rodičov ako pedagogickú verejnosť.
Po šiestich mesiacoch reformy vidieť prvé negatíva i pozitíva. Na jednej strane menší počet žiakov v triede prináša zvýšené nároky na priestory škôl, počet a prácu učiteľov, na strane druhej umožňuje pedagógom uplatniť individuálny prístup k deťom, venovať viac času vzdelávacej a výchovnej činnosti. Úprava počtu žiakov základných škôl spôsobila problémy niektorým výchovno-vzdelávacícm zariadeniam aj v pôsobnosti mesta Čadca.
Rozdeleniu tried ( z hľadiska splnenia počtov žiakov v triedach) bránili predovšetkým ekonomické dôvody základných škôl. Zriaďovateľ škôl (mesto Čadca) preto požiadal Štátnu školskú inšpekciu o udelenie výnimiek v 2 prípadoch- pri ZŠ Podzávoz a ZŠ Žarec.
Za prínos reformy v školstve možno považovať možnosť škôl vzdelávať žiakov 1. a 5. ročníka podľa vlastných vzdelávacích programov, realizovať individuálne vzdelávanie školákov prvého stupňa, možnosť kariérneho postupu pedagógov a zmenu kvantity vedomostí na ich kvalitu. Najviac pripomienok k školskej reforme zo strany pedagógov sa dotýkalo klasifikácie a hodnotenia žiakov v prvom ročníku a zaradenia pedagogických pracovníkov do kategórie verejného činiteľa.

Školská reforma v materských škôlkach - Úprava počtu detí aj v materských školách
Úprava počtu detí sa dotkla i materských škôl, kde sa počty znížili z 28 na 20 až 22. Zníženie počtu detí umožňuje uplatniť individuálny prístup k deťom pri dosahovaní cieľov výchovy a vzdelávania v MŠ. V školskom zákone sa upravila výška príspevku na čiastočnú úhradu nákladov pre nezaopatrené dieťa a stanovila sa možnosť zriaďovať samostatné triedy a materské školy pre nadané a talentované deti. Novinkou je predprimárne vzdelávanie, ktoré dieťa získava absolvovaním posledného ročníka v materskej škôlke. O jeho absolvovaní dieťa dostáva doklad. Za najväčší prínos školskej reformy možno považovať ich zaradenie do sústavy škôl, ako i možnosť realizovať nové vzdelávacie programy.

Rodičia predškolákov neplatia príspevok
Významným bodom reformy bola legislatívna zmena dotýkajúca sa rodičov detí navštevujúcich poslednú triedu predškolského zariadenia MŠ, tzv. „predškoláci“. Zmena sa dotýka určenia platiteľa príspevku na čiastočnú úhradu výdavkov v materskej škole. Od 01.01.2009 príspevok na úhradu výdavkov v MŠ neplatia rodičia detí, ktoré sa nachádzajú v poslednom ročníku MŠ, ale platiteľom príspevku sa stáva štát. Poskytnutím bezplatnej dochádzky v zariadeniach sa má zabezpečiť príprava detí predškolského veku na školskú dochádzku. V zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Čadca bolo k 15. septembru 2008 zaevidovaných 2 338 žiakov. Oproti predchádzajúcemu školskému roku 2007/2008, bol zaznamenaný pokles žiakov o 187, čo malo negatívny dopad na rozpočet výchovno-vzdelávacích zariadení. Zníženie detí zaznamenali i v materských školách. V roku 2009 je o 20 škôlkarov menej ako v minulom školskom roku.

OHLASY NA REFORMU

Pedagogický zbor zo ZŠ Rázusova
Naštartovanie reformy bolo potrebné vzhľadom na dlhodobo neuspokojivý stav výchovy a vzdelávania, ktorý kládol dôraz na kvantitu vedomostí, a nie ich kvalitu. Pozitívne hodnotíme redukciu obsahu učiva a možnosť variability školského vzdelávacieho programu podľa zamerania školy, metód a foriem vyučovania. Za nedostatok považujeme okamžitú realizáciu reformy bez prípravy a nedostatok učebníc v 5. ročníku.

ZŠ Milošová U Prívary
Za pozitíva reformy možno považovať zníženie počtu žiakov v triedach, čo umožňuje pedagógom uplatniť individuálny prístup k jednotlivcom. Rovnako zmena kvantity na kvalitu obsahu.

Mgr. Jaroslav Klus
Keďže rozmýšľam pozitívne, hľadám aj v novej školskej reforme pozitíva. Je výborné, že žiaci sa už nemusia učiť a memorovať zbytočnosti, ktoré po skončení školy nebudú potrebovať. Oceňujem aj to, že učiteľ môže výučbu upraviť podľa zloženia triedy. Žiaľ, všetko sa robí za pochodu. Učitelia v piatom ročníku nemajú učebnice (na tie sa ešte len vypisujú konkurzy) a o pár mesiacov je tu šiesty ročník. Učitelia zasa budú musieť pracne hľadať a vymýšľať učivo pre svojich žiakov bez koncepcie MŠ v podobe učebníc. Táto skutočnosť sa mi zdá neférová voči učiteľom, ale najmä voči žiakom, ktorým je reforma určená.

SILVIA KAJANKOVÁ
il. foto : -SH-
Tento článok prinášame v spolupráci s redakciou : Čadčan - mestské noviny.  viac na www.mestocadca.sk


Vytvorené: 06.03.2009 | Čitateľov: 1358