Región Kysuce - foto Stanislav Hulita
Tipy, články, foto, video pošli na redakcia@kysuce.sk

Milan Cinko : Mládežnícky futbal sa ocitol na periférií FK Čadca

Milan Cinko : Mládežnícky futbal sa ocitol na periférií FK Čadca

Milan Cinko, bývalý aktívny futbalový hráč sa rozhodol podporiť futbalovú mládež na Kysuciach. Ako odchovanec TJ ZZO Čadca, na podnet rodičov mladých futbalistov, založil v máji 2007 športový klub mládeže FC GÓL ČADCA. Svoje skúsenosti trénera dokonale využíva na jeho rozvoj a napredovanie.Mládežnícky klub za necelé 2 roky svojej činnosti poznajú nielen na Kysuciach, ale aj na Považí, Morave, Viedni, Katowiciach, Stutgarta, Londýne, Chrovátsku, Srbsku, Maďarsku a Rumunsku. S klubmi týchto štátov FC GÓL už hral. V januári a februári 2009 za finančnej pomoci primátora mesta J.Vražela a Centra voľného času, usporiadal už 2. Ročník medzinárodného futbalové turnaja "GOOL CUP 2009" pre prípravky a mladších žiakov v Čadci.

O vzniku mládežníckeho športového klubu FC GÓL Čadca , odchode z FK Čadca a plánoch do budúcnosti sme sa M. Cinkom porozprávali počas turnaja „GOOL CUP“ v Čadci.
Pri zakladaní mládežníckeho športového klubu v Čadci vám niektorí tréneri nedávali veľké šance. Vy ste sa i napriek tomu rozhodli podporiť futbalovú mládež a založiť klub „malých“ futbalistov v Čadci. Prečo?
Trénovaniu mládeže sa venujem už viac ako 25 rokov, z toho posledných 15 rokov intenzívne. Začal som ako aktívny hráč v Lednických Rovniach, kde som sa oženil a mám tam rodinu.
Počas celej trénerskej kariéry sa snažím o zlepšenie podmienok pre mládež. Tí sú zväčša na periférií záujmov manažérov klubu a dobrí sú tak akurát vtedy, keď sa potrebujú oháňať informáciami, koľkože to máme vlastne mládežníkov v klube. Vo FK sa situácia vyvinula podobne. Do klubu začali aj zásluhou manažéra FK Čadca prúdiť peniaze z mesta a od sponzorov. Klub sa začal stabilizovať. Ale všetko to bolo hlavne pre družstvo dospelých. Podmienky pre mládežnícke družstvá , či už tréningové alebo materiálne zaostávali. Spolupráca s manažérom klubu sa dostala do roviny pán – poddaný. Čoraz viac chýbala funkcia manažéra mládeže, pretože na to neboli peniaze. Tie bolo treba na vyššie ambície „A“ družstva. Začal sa „šponovať“„ rozpočet, brali sa pôžičky, ktoré sa z ďalšej dotácie vrátili a tak dookola. Dlžoby boli stále a situácia začínala byť neprehľadnou. Nechcel som byť súčasťou tohto chaosu, ktorý skôr, či neskôr musel viesť k finančnému krachu FK Čadca. Pre toto som sa rozhodol odísť . Medzitým som však stihol založiť 2 funkčné prípravky, ktoré sa rozrástli do terajších 3 prípraviek.

Ako vnímate s odstupom času situáciu v FK Čadca. Nie je Vám ľúto za klubom?
Doteraz je v FK Čadca 70% detí od 09-15 rokov, ktoré začínali pod mojim vedením a niektorí, i tí starší, sa ma pýtajú, kedy bude mať FC GÓL starších žiakov. Chceli by hrať za nás a vôbec by ich nemrzelo, že nehrajú 1. Ligu. To je moje vysvedčenie. Futbal je hra, ktorá by sa mala hrať pre radosť a nie pre peniaze a zviditeľňovanie sa manažérov klubu. Či mi je ľúto za klubom? Ináč sa nedalo, možno neskôr, keď sa situácia pre mládež v FK Čadca radikálne zlepší, prehodnotím svoje rozhodnutie a vrátim sa. Pokiaľ však budem mať podporu rodičov v FC GÓL, tak sa budem snažiť o napredovanie nezávislého mládežníckeho klubu FC GÓL zo všetkých síl. Ľutujem jednu vec. A to, že som nezaložil prípravky hneď od začiatku bez FK Čadca, že som nefungoval od začiatku samostatne
Viete, pokiaľ nebude mať mládežnícky sektor v akomkoľvek klube svoj vlastný účet v banke, pokiaľ k nemu nebudú mať prístup iba mládežníci, dovtedy bude len zásterkou pre populistickú politiku, kvázy manažérov v kvázy kluboch . Je však smutné, že i napriek nadštardantnej dotácií mesta FK Čadca, sa šírili v médiách reči o jeho obrátení sa chrbtom futbalu. FK Čadca mohol využiť tieto dotácie oveľa zmysluplnejšie. Na vybudovanie športovísk pre mládež, na rozvíjanie ich talentu. Čo ma hnevá, tak dlhodobé manažérovo masírovanie verejnosti, že je mesto hlavným vinníkom súčasného stavu vo FK. Pritom opak je pravdou. Mesto dotovalo FK Čadca až priveľmi. Manažér ich však využíval na neúmerné platy niektorých hráčov. Mať tieto peniaze v FC Gól Čadca. . . .

Práve sponzori bývajú dôležitou súčasťou bezproblémovej existencie futbalového klubu. Vám sa to darí už dva roky. Kto sa teda podieľa na fungovaní športového klubu mládeže?
Predovšetkým rodičia detí, ktoré sú v klube. Sú to naši prví sponzori , ktorí prispievajú na jeho chod. Ide predovšetkým o zabezpečovanie dopravy na zápasy a turnaje, pomoc pri tréningoch, či finančnú podporu. Som im za to veľmi vďačný. Ďalším dôležitým partnerom je mesto Čadca, ktoré nám poskytlo minulý rok dotáciu 333,94€(10 tis. Sk) a tento rok to bolo už 663,88€(20 tis.Sk). Ak bude každý rok takýto nárast dotácie z mesta , tak o pár rokov budeme asi najlepšie dotovaný mládežnícky športový klub v Čadci.
Nemôžem však pri partneroch nespomenúť pomoc centra voľného času a pomoc mojich dvoch spolupracovníkov. Som rád, že i takí skúsení tréneri, ako je P. Homola a a S. Drábik, sa podujali na túto prácu a vkladajú do nej zo seba úplne všetko.
Dobre viete, že sponzorov vo futbale nie je nikdy dosť. Chcem byť však optimistický a verím, že ďalší časom prídu.

Na čo kladiete dôraz pri práci s mladými futbalistami?
Predovšetkým na pravidelnosť. Tréningový proces sme rozdelili na 3 tréningy v týždni, tak aby sme dosiahli komplexný rozvoj pohybových schopností našich detí. Nejde len o jednostranne zamerané tréningy , preto sú súčasťou prípravy aj atleticko-gymnastické cvičenia na zvýšenie obratnosti, rýchlosti a pod..

Aké sú plány FC GÓL Čadca tomto roku?
V prvom rade chceme, aby tieto deti napredovali. Vytvoriť im priestor na zúročenie toho, čo sa počas tréningov naučili a samozrejme, zabezpečiť ich účasť na čo najväčšom počte zápasoch a turnajoch. Najdôležitejšie je však ,aby hrali s radosťou, pretože futbal je naozaj krásny šport.

Váš odkaz čitateľom Čadčanu?
Aby začali chodiť aj na mládežnícky futbal, či už v FK Čadca, či FC GÓL Čadca, aby nás prišli podporiť na zápasy. Obecenstvo je dôležitou súčasťou futbalového zápasu a ja si pamätám, že Čadčania boli v tomto smere vždy vynikajúci.

Kto je Milan Cilnko
Ako dorastenec futbalového klubu TJ ZZO Čadca odišiel v roku 1975 do Lednických Rovní študovať technológiu skla. Futbalu sa však nevzdal. Aktívne pokračoval vo svojej kariére do roku 1986. Už počas nej sa venoval trénovaniu mládeže, v ktorom intenzívne pokračoval aj po ukončení kariéry, ako tréner mladších žiakov a prípraviek na základných školách Lednických Rovniach a Čadci. V roku 1987 sa stal ako hráč majstrom Slovenska vo futsale(OÚNZ Považská Bystrica)

Úspechy mládežníckeho futbalu pod vedením trénera a asistenta M. Cinka:

  • 7. miesto na turnaji v Českých Budejoviciach(turnaja sa zúčastnilo 25 družstiev z celej Európy),

  • 5. Miesto v Rotterdame(z 240 družstiev z celého sveta),

  • dve 3. Miesta na turnaji v Paríži - Paríž Cupe,

  • 2. Miesto na silne obsadenom halovom turnaji v Martine(2007),

  • dvojnásobný víťaz GOOL CUP-u (2008,2009),

  • 3. Miesto na Beskydskom pohári za účasti 10 družstiev zo 4 krajín Európy(2008)

S Milanom Cinkom sa rozprávala Silvia Kajanková

zdroj : www.mestocadca.sk


Vytvorené: 02.03.2009 | Čitateľov: 2325