Región Kysuce - foto Stanislav Hulita
Tipy, články, foto, video pošli na redakcia@kysuce.sk

Jozef Vražel : Za dva roky zaznamenala Čadca výrazné tempo rozvoja

Jozef Vražel : Za dva roky zaznamenala Čadca výrazné tempo rozvoja

V decembri uplynuli dva roky volebného obdobia činnosti primátora mesta Čadca Jozefa Vražela. Požiadali sme ho o zhodnotenie svojej práce a rekapituláciu dosiahnutých úloh, ktoré si stanovil v rámci volebného programu - 1. časť - rozvoj mesta.

Pán primátor, v oblasti rozvoja mesta Čadca ste si stanovili cieľ vrátiť mestu štatút administratívno-kultúrno-spoločenského centra Kysúc. Podarilo sa Vám ho naplniť?
- V spolupráci s ÚPSVaR v Čadci sme zorganizovali 2. ročník Veľtrhu informácií, vzdelávania a zamestnanosti, ktorý sa stretol s veľkým úspechom a bol prínosom pre celé Kysuce. V roku 2008 sa nám podarilo zaviesť do praxe zmenu koncepcie manažovania informačných, kultúrnych a spoločenských aktivít. Prepojili sme Informačnú kanceláriu v Čadci s Domom kultúry a Kultúrnym strediskom v Čadci s cieľom lepšie koordinovať svoje aktivity. Obnovili sme množstvo nových kultúrno-spoločenských podujatí určených pre širokú verejnosť z celých Kysúc a okolia. Momentálne intenzívne dolaďujeme ucelenú koncepciu rozvoja (Program hospodárskeho a sociálneho rozvoja mesta), v ktorej je zahrnutý rozvoj mesta a rozvoj celého regiónu. Vynaložíme maximálne úsilie, aby sa Čadca stala v nasledujúcom období metropolou regiónu Kysúc.

Chceli ste využiť i podporu strán vládnej koalície na získanie finančných prostriedkov pre rozvoj mesta. V akých oblastiach sa Vám to podarilo?
V uplynulých dvoch rokoch sa nám podarilo získať finančné zdroje zo štátneho rozpočtu a z rôznych iných zdrojov. Tieto prostriedky boli v prevažnej miere použité v oblasti školstva, kultúry, športu, odpadového hospodárstva, bezpečnosti v meste a v oblasti vzdelávania. V roku 2009 budeme pokračovať v tomto smere, aby sa mohli aj ostatné oblasti mesta primerane rozvíjať.

Uvažovali ste i tom, že vytvoríte pracovný tím, ktorého cieľom bude získavať financie z eurofondov. Podarilo sa Vám získať spomenuté prostriedky, ktoré by mohli byť využité v prospech mesta?
Mesto Čadca v predchádzajúcom období pružne a efektívne reagovalo na aktuálne výzvy, v rámci ktorých sme sa mohli uchádzať o finančné prostriedky zo štrukturálnych fondov Európskej únie, ale aj z rôznych grantov, zo štátneho rozpočtu v zmysle výnosov ministerstiev a pod. V rámci organizačnej štruktúry bol na tento účel vytvorený úsek prípravy projektov, ktorý monitoruje možnosti, samostatne pripravuje, resp. koordinuje prípravu projektových žiadostí. Doposiaľ mesto podalo niekoľko projektových žiadostí v rôznych oblastiach pôsobnosti. Jedným z najväčších úspechov bolo v roku 2008 schválenie nenávratného finančného príspevku z eurofondov na rekonštrukciu a modernizáciu ZŠ Rázusova v Čadci v celkovej výške cca 50 miliónov Sk. Ďalším významným projektom, ktorý je momentálne v schvaľovacom procese, je projekt výstavby letného kúpaliska a rekonštrukcie technológie plavárne v Čadci v rámci cezhraničnej spolupráce. Aj v oblasti životného prostredia bolo podaných niekoľko úspešných projektových žiadostí pre zlepšenie celkového stavu nášho mesta v rámci podpory Environmentálneho fondu v oblasti separovaného zberu, zneškodnenia starých enviromentálnych záťaží a na zakúpenie zariadení na spracovanie biologicky rozložiteľných odpadov. V súčasnosti mesto pripravuje ďalšie 2 projekty na rekonštrukciu verejného osvetlenia a rekonštrukciu Domu kultúry v Čadci, taktiež z eurofondov. Aj v nasledujúcom období budeme, samozrejme, reagovať na aktuálne výzvy, v rámci ktorých by sme mohli využiť získané financie na rozvoj celého mesta.

Smerom k občanom ste chceli zaviesť komplexný informačný systém, ktorý by mal urýchliť a zjednodušiť vybavovanie požiadaviek obyvateľov mesta. Môžu obyvatelia očakávať naplnenie tohto plánu?
Nebudem klamať, ak poviem, že snom každej samosprávy je priblížiť sa k občanovi, byť vždy krok pred jeho potrebami. Naším zámerom bolo vybudovanie modernej samosprávy, s ktorou budú občania spokojní a ktorá bude plniť svoje úlohy efektívne a minimálne zaťaží občanov. To bol hlavný dôvod zavedenia jednotného informačného systému, ktorý nám umožní poskytovať služby rýchlejšie a s väčšou efektívnosťou ako kedykoľvek predtým. Od januára 2009 spúšťame postupne moduly informačného systému agiend mestského úradu, prostredníctvom ktorých sa nám podarí zabrániť duplicite údajov v agendách, zabezpečiť ich kvalitu a náväznosť, zvýšiť kvalitu poskytovaných služieb, sprehľadniť a zjednodušiť agendu jednotlivých oddelení, zvýšiť dostupnosť údajov, zefektívniť procesy a urýchliť čas vybavovania obyvateľov. Sme presvedčení, že zavedenie jednotného informačného systému prispeje ku komplexnejšiemu, rýchlejšiemu a profesionálnejšiemu vybaveniu obyvateľov mesta.

V nasledujúcom čísle: zhodnotenie a rekapitulácia v oblasti Náklady na bývanie a jeho kvalita

Silvia Kajanková
kpk@mestocadca.sk
Tento článok prinášame v spolupráci s redakciou : Čadčan - mestské noviny.  viac na www.mestocadca.sk


Vytvorené: 03.02.2009 | Čitateľov: 1376