BRATISLAVA 20. januára (WEBNOVINY) - Lekárenskú pohotovosť na Slovensku čakajú pravdepodobne zmeny. Mal by sa odstrániť súčasný stav, kedy množstvo lekární odmieta túto službu poskytovať. "Tento problém analyzujeme v spolupráci s lekárnikmi samosprávnych krajov a Slovenskou lekárnickou komorou, no zatiaľ je predčasné hovoriť o eventuálnych legislatívnych zmenách," povedala pre agentúru SITA hovorkyňa Ministerstvo zdravotníctva SR (MZ) Zuzana Čižmáriková. Konkrétne riešenia by pritom mohli byť k dispozícii v druhej polovici tohto roka. "Slovenská lekárnická komora v súčasnosti rokuje s rezortom zdravotníctva o vhodnom modeli fungovania lekárenskej pohotovostnej služby," uviedol člen prezídia komory Peter Stanko. Za kľúčové otázky pritom považuje financovanie a odborné krytie tejto služby.
Podľa zákona o liekoch a zdravotníckych pomôckach je držiteľ povolenia na poskytovanie lekárenskej starostlivosti povinný zabezpečiť lekárenskú pohotovosť. Tú určujú lekárnici samosprávnych krajov. Niekedy však podľa Čižmárikovej majú problém určiť konkrétne zariadenie, v mnohých lekárňach totiž pracuje iba jeden farmaceut. Zároveň musia rešpektovať aj Zákonník práce. "Ak je v lekárni len jedna farmaceutka, ktorá má deti, prípadne je jej dieťa choré, nemožno jej nariadiť ďalšiu prácu počas pohotovostnej služby, ak už má za sebou odpracovaných 8,5 hodiny normálneho pracovného času," vysvetlila hovorkyňa.
Nedostatok odborných pracovníkov považuje za jeden z najväčších problémov aj samotná komora. "Asi 70 % lekární dnes zabezpečuje jediný farmaceut a priemerný počet farmaceutov na jednu lekáreň je dnes menej ako dvaja," upozornil Stanko. Podľa neho je nemožné a protizákonné, aby jeden farmaceut trávil v službe sedem dní v týždni nepretržite 24 hodín. Čižmáriková však poukázala aj na prípad bratislavských Kramárov, kde je takmer desať lekární, no žiadna nie je ochotná mať pohotovostnú službu. Mnohé z nich majú pritom väčší počet zamestnancov.
Pre lekárnickú komoru je však dôležitá aj otázka financovania pohotovostnej služby. Nočná a sviatkovová pohotovosť je totiž podľa Stanka z finančného hľadiska pre lekárne vysoko stratovou záležitosťou. Ministerstvo reagovalo, že náklady na lekárenskú pohotovostnú službu sa kryjú z lekárenskej marže lekárne.
Problém pohotovostnej lekárenskej služby malo riešiť nariadenie vlády o verejnej minimálnej site. Rezort zdravotníctva ale napokon od tejto iniciatívy upustil. Riaditeľ sekcie zdravia MZ Adam Hochel však prisľúbil, že sa problematikou budú zaoberať. Tomáš Szalay z Health Policy Institute (HPI) upozorňuje, že minimálna sieť ani nemohla upravovať lekárenskú starostlivosť. Prvá Zajacova novela zákona o poskytovateľoch z nej totiž lekárne vylúčila. "Výsledkom je, že v súčasnosti neexistuje predpis, ktorý by regulátorovi umožňoval prikázať zabezpečiť nepretržitú dostupnosť lekárenskej starostlivosť," konštatoval Szalay. Rezort zdravotníctva by pritom toto ustanovenie mohol odstrániť. Spomínaný zákon totiž práve prechádza novelizáciou v parlamente.
SITA
Lekárenskú pohotovosť čakajú zmeny
Súvisiace kategórie článkov :
Vytvorené: 20.01.2009 | Čitateľov: 548
Pozrite si
Kysucká fotogaléria
Najbližšie podujatia
Video archív
Video: Informácie týkajúce sa Sviatku všetkých svätých
COVID-19: Na Kysuciach pribudlo 83 pozitívne testovaných, je to nový rekord
Vo štvrtok pribudlo 7 nakazených v okrese Čadca
Video: Polícia vypátrala zlodeja bicyklov
Video: 18 ročnú dievčinu z okresu Čadca obvinili zo zločinu nedovolenej výroby omamných látok