BRATISLAVA 18. januára (WEBNOVINY) - Nové živočíchy objavili v doteraz neprebádaných austrálskych vodách. Americko-austrálsky tím strávil mesiac v blízkosti ostrova Tasmánia neďaleko Austrálie, aby "hľadal život hlbšie ako ktorákoľvek predchádzajúca výprava", vyhlásil jeho šéf Ron Thresher. Okrem doteraz neznámych živočíchov objavili aj dôkazy, že globálne otepľovanie ohrozuje morský život. V hĺbke zhruba štyritisíc metrov objavili pomocou robota
Jasona "bizarné mäsožravé sumky, morské pavúky, obrovské morské huby, doteraz neznáme morské komunity ovládané lastúrnikmi a milióny okrúhlych, purpurovo bodkovaných morských sasaniek," informoval Thresher. "Aj geológia bola fascinujúca - usadeniny boli neuveriteľne čisté a jemne stlačené, pri tom pohľade sa mi vybavil sneh," uviedol výskumník Adam Subhas.
Okrem živých organizmov našli fosílne koralové útesy, ktoré sú pravdepodobne staré asi 10-tisíc rokov. Podľa Threshera by mohli poskytnúť informácie o podnebí v dávnej minulosti. Tie by mohli pomôcť pri pochopení procesu globálneho otepľovania. V obrovskej hĺbke našli ešte živé koraly. "Avšak existujú presvedčivé dôkazy, že tento útesový systém umiera," povedal Thresher.
Dodal, že väčšina koralov, ktoré tvorili útesy v hĺbke vyše 1300 metrov, je mŕtvych. Aj napriek potrebe ďalších dôkazov sa domnieva, že príčinou môže byť zvyšujúca sa kyslosť oceánov. "Ak naše analýzy identifikujú tento fenomén ako príčinu vymierania útesových systémov, tak vplyv, ktorý teraz pozorujeme v hĺbke 1300 metrov, sa môže rozšíriť do plytkých častí útesov v nadchádzajúcich 50 rokoch a ohrozí celú komunitu," upozornil Thresher.
Globálne otepľovanie pravdepodobne spôsobuje aj zvyšovanie teplôt v oceánoch. Zvýšené množstvo oxidu uhličitého je podľa vedcov príčinou okysľovania oceánov. OSN v správe z roku 2007 upozornila, že austrálsky Veľký bariérový útes, najväčší koralový útes sveta, môže vplyvom klimatických zmien vyhynúť v priebehu niekoľkých desiatok rokov.
SITA/AFP