BRATISLAVA/BELEHRAD 6. januára (WEBNOVINY) - Dodávky ruského plynu z Ukrajiny do balkánskych krajín sa v utorok znížili na minimum a v niektorých prípadoch sa celkom zastavili, informovali v utorok tamojšie aj svetové médiá. Spor medzi Moskvou a Kyjevom tak po čase opäť znížil dôveryhodnosť Ruska ako spoľahlivého zásobovateľa energetických surovín. Ruský monopolný vývozca zemného plynu Gazprom zastavil dodávky do Ukrajiny na Nový rok pre spor o cenu tejto komodity. Keďže plyn z Ruska prúdi cez Ukrajinu aj do Európy, tento krok mal za následok výpadky v zásobovaní plynom na mnohých miestach starého kontinentu.
Bulharské ministerstvo hospodárstva v utorok v oficiálnom stanovisku informovalo, že do krajiny neprúdi žiadny zemný plyn z Ruska. "Nachádzame sa v krízovej situácii," píše sa vo vyhlásení ministerstva. Premiér Sergej Stanišev už podľa agentúry AFP Rusku aj Ukrajine adresoval prostredníctvom telefonického rozhovoru s tamojšími predstaviteľmi ostré protesty. "Bol som veľmi kategorický vo vykreslení krízy dodávok plynu v Bulharsku," uviedol Stanišev.
Chorvátsky distribútor ropy a zemného plynu INA v utorok informoval o rovnakej situácii aj v ich krajine. Dodávky plynu do Chorvátska sa celkom zastavili a úrady tamojších obyvateľov vyzvali na šetrenie touto komoditou. "Zásobovanie plynom veľkých priemyselných producentov sa znížilo," vyhlásil tamojší energetický distribučný monopol a dodal, že prioritne bude zemný plyn dodávať do domácností, škôl a nemocníc. "Varujeme všetkým odberateľov, aby plyn používali rozumne," vyhlásila INA. Do Bosny a Hercegoviny prúdilo najskôr o 25 percent menej plynu ako zvyčajne, neskôr sa kohútiky z Ruska do tejto balkánskej krajiny celkom zavreli.
Srbsko, kam cez Ukrajinu a Maďarsko putuje až 92 percent tamojšieho plynu, zaznamenalo takisto rapídny pokles dodávok. Belehrad disponuje len približne 10-dennými zásobami tejto komodity a najväčších odberateľov už preto podľa agentúry Reuters vyzvalo na šetrenie. Rumunsko pocítilo v utorok podľa portálu BalkanInsight 75-percentný pokles dodávok plynu oproti normálu a vláda preto zvolala mimoriadne krízové zasadanie. "Rumunsko má dostatok plynu najmenej na jeden mesiac," vyhlásil premiér Emil Boc. Situácia v krajine je však o to komplikovanejšia, že tamojšie teploty v noci na mnohých miestach klesli pod mínus 15 stupňov Celzia a dopyt po zemnom plyne v takejto situácii prudko stúpa.
Pokiaľ ide o ostatné európske krajiny, celkom bez ruského plynu zostalo aj Grécko, Macedónsko, Maďarsko a Turecko. Rapídne 50 až 75-percentné výpadky hlási aj Poľsko, Slovensko, Česká republika, Rakúsko a Slovinsko.
Ruský energetický gigant Gazprom v utorok drasticky znížil dodávky zemného plynu smerujúceho cez Ukrajinu do Európy. Redukcia zásobovania je dôsledkom dlhodobého sporu medzi Kyjevom a Moskvou týkajúceho sa cien plynu v novom roku. Rusko tiež obviňuje Ukrajinu, že kradne každý deň 35 miliónov kubických metrov ruského plynu určeného pre Európu. Ukrajina to odmietla a Rusko obvinila z "manipulácie" s dodávkami.
SITA
Pozrite si
Kysucká fotogaléria
Najbližšie podujatia
Video archív
Video: Informácie týkajúce sa Sviatku všetkých svätých
COVID-19: Na Kysuciach pribudlo 83 pozitívne testovaných, je to nový rekord
Vo štvrtok pribudlo 7 nakazených v okrese Čadca
Video: Polícia vypátrala zlodeja bicyklov
Video: 18 ročnú dievčinu z okresu Čadca obvinili zo zločinu nedovolenej výroby omamných látok