Región Kysuce - foto Stanislav Hulita
Tipy, články, foto, video pošli na redakcia@kysuce.sk

Diamantový prach posilnil teóriu o dávnom páde meteoritov

Diamantový prach posilnil teóriu o dávnom páde meteoritovBRATISLAVA 6. januára (WEBNOVINY) - Pôda bohatá na diamantový prach v Severnej Amerike posilnila teóriu, že pád meteoritov zapríčinil vyhynutie mamutov a ďalších zvierat. Informovala o tom štúdia publikovaná v magazíne Science. "Tieto objavy poskytujú silný dôkaz kozmickej zrážky približne pre 12 900 rokmi, ktorá by mala obrovské environmentálne následky pre rastliny, živočíchy a ľudí v Severnej Amerike," uviedol Douglas Kennett z Oregonskej univerzity, ktorý viedol výskum.

Zdá sa, že zistenia podporujú teóriu z roku 2007, podľa ktorej na Zem dopadlo niekoľko komét a spustilo 1 300 rokov trvajúcu dobu ľadovú. Tá mala zapríčiniť vyhynutie viacerých druhov zvierat ako aj vyhynutie ľudí cloviskej kultúry. Ľudia sa živili lovom a žili na území súčasných Spojených štátov amerických, Mexika a Strednej Ameriky. Cloviská éra dosiahla vrchol pred 13 200 až 12 900 rokmi.

Jednu z vrstiev sedimentov, ktorá obsahuje diamantový prach, objavili priamo nad pozostatkami cloviskej kultúry v Murray Springs v Arizone. Ďalšie našli pri výkopoch v USA a Kanade. Diamanty, ktoré majú veľkosť nanometrov sa vytvárajú za vysokej teploty a pod vysokým tlakom kozmických zrážok. Na Zemi môžu vzniknúť iba ako výsledok silného výbuchu alebo chemického odparovania.

SITA/AFP

Súvisiace kategórie článkov :

Vytvorené: 06.01.2009 | Čitateľov: 658