Dňa 23.9.2008 bol v Čadci slávnostne otvorený 15. ročník medzinárodného bienále dokumentárnych filmov o etnológii a antropológii ETNOFILM Čadca 2008. Najstarší filmový festival na Slovensku sa koná pod záštitou prezidenta SR Ivana Gašparoviča. Festival slávnostne otvorili za kanceláriu prezidenta SR Miroslav Bančík, za Mesto Čadca primátor Ing. Jozef Vražel, za ŽSK riaditeľ úradu PhDr. Pavol Holeštiak PhD., riaditeľ Kysuckého múzea MVDr. Miloš Jesenský PhD. a riaditeľ festivalu Doc. Ján Oparty, ArtD. Festival bude pokračovať až do soboty 27.9.2008, kedy bude ukončený udelením Turoňov a ďalších cien. Viac informácií o programe nájdete na www.etnofilm.sk a www.mestocadca.sk .
TASR : Rekordných 117 filmov z 22 štátov prihlásili tvorcovia na 15. ročník medzinárodného filmového festivalu o etnológii, sociálnej a kultúrnej antropológii Etnofilm, ktorý sa uskutoční od 23. do 27. septembra v Čadci.
Predseda tlačovej komisie festivalu Etnofilm Štefan Vraštiak spresnil, že organizátori do súťaže zaradili 37 filmov z 19 štátov, po prvý raz filmy z Bosny a Hercegoviny, Francúzska, Dánska, Egypta, Fínska, Južnej Kórey, Portugalska a Rumunska. „Spolu je to 27 hodín čistého premietacieho času. V hlavnom programe uvidia návštevníci festivalu 57 filmov, ostatné budú k dispozícii vo videosalóne.
Za pätnásť rokov bolo v súťaži Etnofilmu 492 filmov z 30 štátov, ktoré získali 133 cien, z toho slovenské filmy 74,“ informoval Vraštiak. Z mimosúťažných aktivít Vraštiak pripomenul storočnicu slovenského režiséra, kameramana a fotografa Karola Skřipského (1908 - 1993), ktorej je venovaný seminár, výstava a retrospektíva jeho filmov.
„Podpísal sa pod takmer 50 filmov. Do Čadce príde aj jeho manželka Eva, ktorá žije vo Švajčiarsku, kde Skřipský pred 15 rokmi zomrel a je aj pochovaný. Nebudú chýbať voľné tribúny divákov a tvorcov, workshop na tému Filmári a etnológovia,“ uviedol predseda tlačovej komisie Etnofilmu. Do programu je podľa Vraštiaka zaradených aj päť nesúťažných celovečerných filmov.
„Je medzi nimi nielen Muzika, ktorá získala deväť národných filmových cien SFTA Slnko v sieti, ale aj divácky najúspešnejší slovenský koprodukčný film Bathory, ktorý videlo len v slovenských kinách už takmer 300.000 divákov,“ povedal Vraštiak. Etnofilm vyvrcholí v sobotu 27. septembra udelením Turoňov a ďalších cien. K festivalu vychádza reprezentatívny Katalóg a počas jeho trvania bude vychádzať aj Festivalový denník.
Hlavnými organizátormi Etnofilmu 2008 sú Žilinský samosprávny kraj, Kysucké múzeum Čadca, Mesto Čadca, Slovenský filmový ústav Bratislava a Dom kultúry v Čadci. Spoluorganizátormi ďalších trinásť organizácií a inštitúcií. Festival sa koná pri príležitosti 230. výročia udelenia mestských výsad mestu Čadca.
Etnofilm je najstarší slovenský filmový festival, ktorý sa koná od roku 1980, tento rok po druhý raz pod záštitou prezidenta Slovenskej republiky Ivana Gašparoviča.
15. ETNOFILM Čadca 2008 - program FESTIVALU
Prečo je na ocenení Turoň?
Turôň, turoň, chriapa je zoomorfná fašiangová maska s magicko-ceremoniálnou funkciou. Názov tejto masky je odvodený od tura - zvieraťa symbolizujúceho silu a plodnosť (u nás bol vyhubený v 17. storočí). Základ masky tvorilo zobrazenie volskej hlavy (držanej na tyči) s otvárateľnou papuľou (tzv. chriapou) a so zvoncami na rohoch. Muž, ktorý sa schovával v maske, bol zakrytý vrecovinou alebo obrátenou kožušinou. Masku zriedkavo tvorila dvojica, pričom jeden držal hlavu a druhý sa rukami opieral o plecia prvého. Zakrytím bolo zobrazené aj telo zvieraťa. S turoňom chodila skupina 4 – 5 fašiangovníkov, nazývaných aj turôni: strelec, hájnik, poľovník, mäsiar, žobrák, kominár, stará baba s pankhartom (figurínou dieťaťa) a pod. Sprevádzali ich muzikanti. Turoň sa v každom dvore pováľal po hnojisku, kde ho obradne zabili a drevenou šabľou (nožom) podrezali - hnoj tak nadobudol magickú silu („Kde sa turoň váľa, zemky sa dobre daria“). Do hnojiska potom zapichli prút, ktorým pošibali stádo pri prvom výhone. Turoň však nesmel prejsť po chotári, lebo by zničil úrodu. Fašiangové obchôdzky s turoňom sa do súčasnosti zachovali na severozápadnom Slovensku. Materiál: drevo, koža, textil