Salamandra škvrnitá (z latinského Salamandra salamandra) je chvostnatý obojživelník z čeľade salamandrovité. Spoznáte ju pomocou nápadných fľakov ktoré má po celom tele, ktoré je mlokovitého vzhľadu. V prírode dorastá až do dĺžky 20 cm. Predná časť hlavy je oválna a širšia, a zväčša ju pokrývajú nápadné žlté žľazy piškótového tvaru ako aj celé telo. Ostatok tela je sfarbený do tmavomodra až do čierna. Povrch tela je lesklý a studený, pozor, nie však slizký. Vylučuje kožné jedy, ktoré chránia citlivú pokožku aj pred baktériami, plesňami a infekciami, ktoré by mohli obmedziť kožné dýchanie. Salamndra škvrnitá je na Slovensku zaradená medzi zákonom chránené druhy.Ekológia a biotop
V regióne Kysuce ju môžete stretnúť prevažne vo vlhkých častiach, ako sú jarky, malé potôčiky, no obľubuje aj studničky, vlhké tône, vlhké machovité lesné prostredie a to do výšky do 1 000 m n. m. V čase párenia vychádza vonku aj cez deň, alebo keď je pekne popršané a vlhké prostredie. Inak si zalezie do už spomínaného machu, pod pník, alebo do nejakej diery. Salamandra škvrnitá dosahuje dospelosti v štvrtom roku svojho života. V prírode sa dožíva sa až 25 rokov, v zajatí ojedinele aj viac.
Samička znáša 2 až 70 lariev o veľkosti 2,5 až 3 cm na okraj potokov alebo studní. Jej stravu tvoria prevažne menšie chrobáky, húsenice, a pomalé živočíchy vychádzajúce v noci, nepohrdne dážďovkou, alebo slimákom.
Salamandra škvrnitá - Salamandra salamandra
Súvisiace kategórie článkov :
Vytvorené: 24.07.2008 | Autor: Kysuce | Čitateľov: 17607
Pozrite si
Kysucká fotogaléria
Najbližšie podujatia
Video archív
Video: Informácie týkajúce sa Sviatku všetkých svätých
COVID-19: Na Kysuciach pribudlo 83 pozitívne testovaných, je to nový rekord
Vo štvrtok pribudlo 7 nakazených v okrese Čadca
Video: Polícia vypátrala zlodeja bicyklov
Video: 18 ročnú dievčinu z okresu Čadca obvinili zo zločinu nedovolenej výroby omamných látok