Krásno nad Kysucou 2.9.2011 - Najmladšie mesto na Slovensku si v týchto dňoch pripomenulo 10. výročie od vyhlásenia obce Krásno nad Kysucou za mesto. K tomuto výročiu mu prišli pogratulovať i partneri zo zahraničia - zástupcovia Mesta Frenštátu pod Radhoštěm z Českej republiky, zástupcovia Poľského partnera obce Milówka ako i krajania z Chorvátska z mesta Našice.
Slávnosti 10. výročia od vyhlásenia mesta začali tradičným festivalom Gospelové Kysuce, kde vystúpili kapely z Poľska i zo Slovenska. Slávnosti pokračovali v sobotu športovými a kultúrnymi podujatiami, kde si v rôznych športových činnostiach zmerali sily, či už hasičské zbory ako i futbalové mužstvá z partnerských miest a sobotňajší deň zakončili varením guláša a kultúrnym programom.
Slávnosti vyvrcholili v nedeľu na novovybudovanom námestí, kde bol bohatý kultúrny program spojený s tradičným Krasňanským jarmokom.
Nedeľňajší program začal slávnostným sprievodom folklórnych skupín, hasičských zborov, športovcov a vedenia mesta a pokračoval slávnostnou svätou omšou v kostole sv. Ondreja a vystúpením folklórneho súboru Fraňa Strapáča z Chorvátska.
Oslavy trvali 3 dni
Pri príležitosti výročia mesta bola prezentácia knihy „Krásno nad Kysucou, prechádzky mestom“, ktorá mapuje desaťročné zmeny v Krásne nad Kysucou od vyhlásenia za mesto. V tento deň boli ocenené i osobnosti mesta, okrem iného aj slovenský reprezentant vo futbale Zdeno Štrba, ktorý je občanom Krásna nad Kysucou.
V tento deň bolo aj slávnostné otvorenie výstavby cyklotrasy, ktorá povedie z Krásna nad Kysucou až do partnerskej obce Milowka v Poľskej republike, po tom vystúpi symbolicky s pozdravom dychový orchester z Milowky a deň pokračoval ďalšími vystúpeniami súborov z Poľska i zo Slovenska a deň zavŕši vystúpenie známych Diabolských hustí ako hosťa večera.
Trojdňové oslavy v najmladšom meste neboli podľa primátora Jozefa Grapu len pripomienkou 10. výročia od vyhlásenia mesta, ale aj zmapovaním vývoja a prezentáciou kultúrnych, športových a najmä investičných projektov, ktoré mesto v posledných rokoch urobilo. „V posledných rokoch najmladšie mesto na Slovensku nielen dospievalo, ale aj prerástlo oveľa väčšie a staršie mestá. Keď v meste sa vybudovalo okrem spomínaného námestia s fontánou i ďalšie námestie sv. Ondreja s pešou zónou, promenáda pre peších v blízkosti rieky Kysuca, bola zrekonštruovaná a zateplená základná škola, ktorá je jednou z najväčších škôl na Kysuciach,“ uviedol dnes pre agentúru SITA Grapa.
Mesto prešlo radikálnou zmenou
V meste sa vybudovali aj nové kotolne, nielen v mestských budovách ale aj na sídliskách, zrekonštruoval sa Dom smútku, postavila sa nová futbalová tribúna, bolo zrekonštruované verejné osvetlenie v celom meste . Tiež bol zavedený separovaný zber odpadu so zakúpením nových zberných nádob a nového zberného vozidla. V meste boli nainštalované počítačové kiosky, kde je prístupný internet pre širokú verejnosť.
Mesto sa za posledné roky rozrástlo o nové sídlisko, kde sú postavené bytové domy a ďalšie sa v súčasnosti stavajú . Mesto prešlo celkovou radikálnou zmenou, úpravou miestnych komunikácií, ale aj inštaláciou smerových orientačných tabúľ a značne sa rozšíril športový a kultúrny život v meste.
(SITA), kysuce.sk