Región Kysuce - foto Stanislav Hulita
Tipy, články, foto, video pošli na redakcia@kysuce.sk

4. ročník súťaže v kosení trávy má svojich víťazov

4. ročník súťaže v kosení trávy má svojich víťazov

Čadca 28.6.2011 - Každý, kto v nedeľu, 26. júna, navštívil Múzeum kysuckej dediny v Novej Bystrici - Vychylovke sa mohol presvedčiť, aké poľnohospodárske práce zamestnávali našich predkov na dedinách. V minulosti kosenie počas letných mesiacov tvorilo súčasť ranného ale i večerného rituálu. Najlepšie sa kosilo práve vtedy, keď padla rosa a kosa po tráve len tak svišťala. Muži, ženy a staršie deti tak zabezpečovali obživu pre dobytok počas zimného obdobia. Práca to bola neľahká, kosci museli byť zruční. A práve zručnosť nechýbala všetkým súťažiacim, ktorí sa zapojili do súťaže v kosení trávy s názvom Na kysuckých lúkach.

Toto podujatie prebiehalo na lúkach v Múzeu kysuckej dediny, kde si prišlo zmerať sily až 22 koscov z celého Slovenska. Zastúpenie tu mala Orava, Kysuce, Záhorie i Východ Slovenska. Podľa slov organizátorky programu Dariny Hnidkovej z Kysuckého múzea je poslaním tohto podujatia: „Prezentácia tradičného kosenia trávy, priateľské stretnutie koscov z celého Slovenska, prezentácia zručnosti a rýchlosti pri kosení pred návštevníkmi, sprievodným tematickým vystúpením folklórnej skupiny priblížiť zvyky a tradície pri prácach na lúkach.“



Po registrácií súťažiacich sa pristúpilo k samotnej súťaži. V kategórií Muži nad 60 rokov si silu v kosení trávnatého políčka s rozmermi 10 x 5 metrov zmerali 4 kosci. Ženy mali silné zastúpenie. Zasúťažilo si ich až 8, čo je v histórií tohto podujatia počas troch predošlých ročníkov najviac. Ich súťažné políčko meralo 5 x 5 metra. Kategóriu Muži do 60 rokov tvorilo 10 súťažiacich. Porota na čele s doc. Ing. Norbertom Gáborčíkom, PhD. hodnotila nielen rýchlosť kosby, ale aj kvalitu pokoseného políčka. Zaujímavosťou je, že koscom sa podarilo skosiť až 900 metrov štvorcových areálu. K súťažnému zanieteniu koscov spevom prispela i Folklórna skupina Dolinka z Novej Bystrice.

Pri Kaplnke Panny Márie Ružencovej pracovník múzea, Emil Chmúra predvádzal kutie kosy a jej drobné údržbárske práce, čo dopomohlo návštevníkom k reálnej predstave, ako sa s ňou v minulosti pracovalo. Po odsúťažení sa kosci premiestnili na výdatný guláš, doplnili si tak energiu a neskôr sa previezli na parnej lokomotíve. Po zasadnutí poroty a sčítaní časov kosenia sa pri pokladni železničky a skanzenu uskutočnilo slávnostné vyhlásenie víťazov a odovzdávanie cien.

V kategórií Ženy prvé miesto obsadila Emília Šeligová z Hruštína, druhej cene sa potešila Katarína Jurčaková z Mútneho a bronzové ocenenie získala Oľga Varšavová z Novej Bystrice.

Prvej cene v kategórii Muži nad 60 rokov sa tešil Martin Krajčí z Liptovského Mikuláša, druhé miesto získal Ján Štajer z Hruštína a tretie miesto obsadil Ľubomír Pastucha z Piešťan.

V kategórií Muži do 60 rokov víťazom kraľoval Ľubomír Košút z Klina, druhým sa stal Ján Mešťan z Heľpy a tretie miesto zaiste potešilo Lukáša Janošku z Pohorelej. Porota sa rozhodla udeliť aj cenu za najkrajšie pokosené políčko, kde však nerozhodoval čas, ale kvalita pokosu. Túto cenu získal Marcel Babiar z Blažkova.

„Kosecká“ súťažná nedeľa plná dobrej nálady a zdravej súťaživosti mohla vzniknúť aj vďaka Žilinskému samosprávnemu kraju, zriaďovateľovi Kysuckého múzea v Čadci, informovala Lenka Jancová z Kysuckého múzea v Čadci.


Vytvorené: 28.06.2011