Región Kysuce - foto Stanislav Hulita
Tipy, články, foto, video pošli na redakcia@kysuce.sk

Veľkonočná výstava To vajíčko maľované s tvorivými dielňami pre deti

Veľkonočná výstava To vajíčko maľované s tvorivými dielňami pre deti

Čadca 5.4.2011 - Kysucké múzeum v Čadci, patriace do zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, v tomto čase dýcha veľkonočným obdobím. Veľkonočné sviatky patria k najstarším sviatkom všeobecne, pre kresťanov sú najvýznamnejšími. S ich príchodom sa bezprostredne spája i oslava začiatku jari. Jar so sebou prináša nový začiatok, kvitnúcu prírodu prebúdzajúcu sa zo zimného spánku a veľa novej energie. K symbolom Veľkej noci zaiste patria i kraslice. „Kraslice boli hlboko zakotvené v živote nášho ľudu, pripisovala sa im tajomná a ochranná moc, symbolizovali obnovenie a nepretržitosť života. Boli magickým a obetným prostriedkom. Darované vajíčko malo zabezpečiť zdravie po celý rok,“ priblížila symboliku kraslíc Darina Hnidková z Kysuckého múzea, ktorá je zároveň aj autorkou práve prebiehajúcej veľkonočnej výstavy "To vajíčko maľované".

Výstava prezentujúca tvorbu 39 autorov z celého Slovenska podáva zaujímavý obraz o rôznorodých technikách zdobenia kraslíc. Návštevník má možnosť vzhliadnuť kraslice voskové - reliéfne, drôtované, frivolitkované, dierkové, sklenené, maľované syntetickou farbou, oblepované slamou, niťou, sitinou či papierom. Na začiatku výstavy ich bol neuveriteľný počet, až 1700 kusov. Keď vidíme tieto kraslice, uvedomíme si, aký veľký obdiv patrí ich tvorcom, a to nielen za ich trpezlivosť, fantáziu a šikovné ruky, na v prvom rade za to, že pokračujú v tradíciách našich starých rodičov a zachovávajú toto dedičstvo pre ďalšie generácie. Výstava "To vajíčko maľované" bude prebiehať do 26. apríla 2011 vo výstavných priestoroch Kysuckého múzea v Čadci, je spojená s predajom nielen kraslíc, z ktorej každá jedna je umeleckým dielom, ale aj voňavých medovníkov a dekoratívnych predmetov s veľkonočnou tematikou.

Žiaci zo základných škôl Kysúc majú možnosť počas výstavy navštíviť tvorivé dielne. Prostredníctvom dvoch ľudových umelkýň môžu spoznať a zároveň naučiť sa, ako sa zdobia medovníky, či drôtujú kraslice. Každý utorok zasväcuje žiakov do tajov zdobenia medovníkov pani Mária Jozeková. Trpezlivým prístupom, milým slovom a odborným vedením pomáha deťom vytvárať na medovníčkoch rôzne veľkonočné motívy. Naopak, vo štvrtok sa deťom venuje pani Emília Šušková. V tento deň deti spoznávajú drôtovanú techniku zdobenia kraslíc. Táto technika si vyžaduje zručnosť a precíznosť, ktoré deťom nechýbajú a vďaka nim dokážu vajíčko opletať jednoduchým motívom. Tvorivé dielne sa tešia veľkej návštevnosti, a preto sme radi, že môžeme prostredníctvom veľkonočnej výstavy jednak návštevníkom podať obraz o veľkonočných sviatkoch, krasliciach ale i o ľudových výrobcoch a ich dielach, informovala Lenka Jancová z Kysuckého múzea v Čadci.

P.S.: K radu ďalších vinšovníkov aj my podľa dobrých zvykov, pripojiť sa chceme - keď nie inšie - aspoň skromné vinše: Pekné sviatky, dobrú zhodu, ženám čerstvú, sviežu vodu, mužom tiež nech sladko je, nech si prídu na svoje.
 


Fotogaléria k článku :

vajicko-malovane-2011-4.jpg
vajicko-malovane-2011-3.jpg
vajicko-malovane-2011-2.jpg
vajicko-malovane-2011-1.jpg
Vytvorené: 06.04.2011