Skokan hnedý (Rana temporaria)
Skokan hnedý patrí spolu s nasledujúcimi dvoma druhmi, skokanom ostropys-kým a skokanom štíhlym do skupiny tzv. suchozemských skokanov. Mimo obdobia rozmnožovania sa zdržiavajú v lesoch, často ďaleko od vody.
Skokan hnedý sa vyskytuje pomerne bežne v zalesnených oblastiach na väčšine nášho územia, najmä v stredných a vyšších polohách. Jeho typickým biotopom sú listnaté a ihličnaté lesy, ale môžme ho nájsť aj v pásme kosodreviny a na vlhkých lúkach, aj nad hornou hranicou lesa. V porovnaní s ďalšími dvoma druhmi je zavalitejší, má najkratšie zadné končatiny a škvrnité brucho.
Skokan hnedý je jedným z najotužilejších obojživelníkov. Často opúšťa zimoviská v období, keď sa na mnohých miestach ešte nachádza sneh. Pri výbere lokality na rozmnožovanie nie je veľmi náročný. Uprednostňuje menšie, plytké nádrže, ale využíva aj kaluže. Často sa stáva, že viacero samíc nakladie vajíčka pospájané do zhlukov na jedno miesto. Podobne ako ropucha bradavičnatá je aj skokan hnedý počas jarných migrácií ohrozený cestnou dopravou.