Región Kysuce - foto Stanislav Hulita
Tipy, články, foto, video pošli na redakcia@kysuce.sk

Oščadnica : Telá žiab aj napriek opatreniam lemujú cesty

Oščadnica : Telá žiab aj napriek opatreniam lemujú cestyOščadnica : 8. a 9. marca sa začalo každoročné húfne tiahnutie žiab z brehov rieky Kysuca do močariska v areáli Kaštieľa v Oščadnici. Na to okamžite zareagovali študenti Strednej združenej školy drevárskej v Krásne nad Kysucou v spolupráci s Chránenou krajinnou oblasťou Kysuce a pustili sa do ich záchrany pod menom Záchrana rana temporária. Záchrana spočívala predovšetkým vo vybudovaní plátenných zátarasov pozdĺž cesty na úseku tiahnutia. Ohrozeným druhom je skokan zelený (lat. Rana temporaria), ktorý v blízkosti rieky zimuje. Spomínaná mokrina poskytuje prostredie pre rozmnožovanie a nachádza sa na druhej strane cestnej komunikácie (v súčasnosti už pribudol aj obchvat, nielen stará cesta).

Skokan hnedý (Rana temporaria)

Skokan hnedý patrí spolu s nasledujúcimi dvoma druhmi, skokanom ostropys-kým a skokanom štíhlym do skupiny tzv. suchozemských skokanov. Mimo obdobia rozmnožovania sa zdržiavajú v lesoch, často ďaleko od vody.

Skokan hnedý sa vyskytuje pomerne bežne v zalesnených oblastiach na väčšine nášho územia, najmä v stredných a vyšších polohách. Jeho typickým biotopom sú listnaté a ihličnaté lesy, ale môžme ho nájsť aj v pásme kosodreviny a na vlhkých lúkach, aj nad hornou hranicou lesa. V porovnaní s ďalšími dvoma druhmi je zavalitejší, má najkratšie zadné končatiny a škvrnité brucho.

Skokan hnedý je jedným z najotužilejších obojživelníkov. Často opúšťa zimoviská v období, keď sa na mnohých miestach ešte nachádza sneh. Pri výbere lokality na rozmnožovanie nie je veľmi náročný. Uprednostňuje menšie, plytké nádrže, ale využíva aj kaluže. Často sa stáva, že viacero samíc nakladie vajíčka pospájané do zhlukov na jedno miesto. Podobne ako ropucha bradavičnatá je aj skokan hnedý počas jarných migrácií ohrozený cestnou dopravou.


Vytvorené: 08.07.2008 | Autor: Kysuce | Čitateľov: 2255