Čadca (21.2.2011) - Kysucké múzeum v Čadci naďalej pokračuje v úspešnej projektovej činnosti. Po troch ukončených projektoch - Múzeum deťom, Škola v múzeu a Spomienky na minulosť slovensko-českého pohraničia, vďaka ktorým má múzeum novú špecializovanú učebňu, detské miniihrisko, modernú techniku, zrealizované mnohé kultúrne programy a prehĺbené kontakty so zahraničnými partnermi, v súčasnosti realizuje projekt s názvom Tradičné zvykoslovia u nás a u susedov.
Projekt prebieha už od novembra minulého roka a medzi jeho dôležité aktivity, okrem organizácie kultúrnych podujatí, patrí aj vydanie propagačného materiálu o folklórnych súboroch. Svoje miesto v ňom nájdu nielen folklórne skupiny a súbory z Kysúc, ale aj z Tešínskeho regiónu Českej republiky. Bližšie o cieli projektu informuje Ing. Michaela Perďochová, projektová manažérka Kysuckého múzea: „Medzi ciele projektu Tradičné zvykoslovia u nás a u susedov patrí vytváranie a posilňovanie kontaktov a trvalá cezhraničná spolupráca obyvateľov, regiónov a regionálnych štruktúr, taktiež zvýšenie motivácie folklórnych súborov, skupín a jednotlivcov, ktoré zastupujú česko-slovenský pohraničný región v uchovávaní a sprístupňovaní dedičstva ľudovej kultúry hudobnej a jazykovej, propagácia a popularizácia ich práce u širokej verejnosti, ako aj poskytovanie informácií širokej verejnosti o existujúcich folklórnych skupinách a súboroch v cezhraničných regiónoch, teda Tešínskeho Sliezska a Kysúc, prostredníctvom vydaných propagačných materiálov. Cieľom je i zachovávanie a obnovovanie kultúrnych tradícií regiónu, kultúrneho dedičstva a tradičnej ľudovej kultúry prostredníctvom realizácie kultúrno-spoločenských podujatí. Čo sa týka pripravovaného propagačného materiálu, ktorý bude vydaný v mesiaci august 2011, plánujeme náklad vo výške 2000 kusov, pričom počítame so zapojením približne 50 folklórnych súboroch a skupín z oboch cezhraničných regiónov. Polovica propagačných materiálov, teda 1000 kusov, bude distribuovaná do Múzea Těšínska, ktoré je partnerom projektu a ten z nich poskytne časť zapojeným folklórnym skupinám a súborom a zvyšná časť bude použitá na propagačné účely múzea. Presne takto bude v rozdeľovaní propagačného materiálu postupovať aj Kysucké múzeum.“
Projekt prinesie okrem nového, zatiaľ jediného propagačného materiálu svojho druhu aj kultúrne programy, v ktorých budú vystupovať folklórne súbory a skupiny zo Slovenska a Česka. Asistentka koordinátora projektu, Darina Hnidková priblížila pripravované podujatia: „V rámci projektu sa uskutočnilo v decembri minulého roka jedno podujatie a to Od Lucie do Troch kráľov. Vo vianočnom programe Folklórna skupina Staškovanka prezentovala vianočné zvyky a tradície a mužský spevácky súbor Chór Gorol z Jablunkova potešil návštevníkov koledami. Oživením podujatia bola prezentácia remeselníkov so zdobením perníkov, maľovaním na sklo, pečením oblátok a paličkovaním. Vďaka projektu uskutočníme ešte tri podujatia a to Veľká noc ide..., Na svätého Jána a Ospievané Beskydy, kde dostanú príležitosť prezentácie svojho umenia súbory a skupiny z Kysúc a Těšínska.“
Projekt Tradičné zvykoslovia u nás a u susedov bude prebiehať do konca septembra 2011. „Tento mikroprojekt je spolufinancovaný Európskou úniou, z prostriedkov Fondu mikroprojektov spravovaného Trenčianskym samosprávnym krajom. Na spolufinancovaní projektu sa podieľa aj zriaďovateľ Kysuckého múzea v Čadci - Žilinský samosprávny kraj“, dodala na záver projektová manažérka Kysuckého múzea, Ing. Michaela Perďochová. O projektoch informovala Lenka Jancová z Kysuckého múzea v Čadci.