Čadca (17.12.2010) - V súčasnosti je v Kysuckom múzeum v Čadci inštalovaná výstava pozostávajúca z 35 betlehemov, či už vystrúhaných z dreva, slamených, keramických, látkových dokonca i vyrobený z cestovín. Betlehemy zhotovené na Slovensku, v Českej i Poľskej republike ponúkajú dômyselnosť, šikovnosť, precíznosť a hlavne pohľad, pri ktorom sa neraz zatajuje dych. Výstava „Betlehem - dom chleba“ bude múzeum krášliť až do 10. januára 2011. No nie sú to len betlehemy, ktoré pútajú pozornosť. Vďaka projektu „Spomienky na minulosť slovensko-českého pohraničia“, ktorý je spolufinancovaný Európskou úniou z prostriedkov Fondu mikroprojektov spravovaného Trenčianskym samosprávnym krajom sa mohla popri výstave usporiadať aj regionálna súťaž o vytvorenie najkrajšieho zvončeka. Súťaž žiakov a študentov základných a stredných škôl mala veľký úspech.
Veď do samotnej súťaže sa zapojilo 18 subjektov pozostávajúcich zo základných škôl, stredných škôl, centier voľného času a záujmových krúžkov. Porota, ktorá zasadala 6. decembra mala neľahkú úlohu. Vybrať najkrajšie spomedzi 308 prác so „zvončekovou“ tematikou nebolo jednoduché. Napokon sa porota rozhodla neudeliť klasicky prvé, druhé a tretie miesto ale ocenila až 10 výtvarných prác, ktoré boli z ich pohľadu najprecíznejšie a najzaujímavejšie vytvorené citom a detskou fantáziou. 10. decembra sa do Kysuckého múzea zišli výhercovia i kolektívy z ostatných škôl, aby si prevzali hodnotné ceny. Ocenené deti si výhry a diplomy preberali z rúk riaditeľa Múzea Těšínska, Dr. Zbyška Ondřeku a riaditeľa Kysuckého múzea v Čadci, Dr. Miloša Jesenského. Práve Múzeum Těšínska je hlavným partnerom v spomínanom projekte.
Poslednou aktivitou, vyplývajúcou z projektu „Spomienky na minulosť slovensko-českého pohraničia“ boli tvorivé dielne pre deti základných škôl. V prvý decembrový deň sa uskutočnilo prvé stretnutie zvedavých a zážitkov očakávajúcich detí a ľudového výrobcu - drotára. Počiatočné nesmelé zoznámenie s drôtom, pohľady detí upreté na perách drotára - inštruktora počúvajúc každé slovo, radu, po chvíli vymenili za svoje prvé pokusy pri ohýbaní drôtu. Šikovnosťou, fantáziou a nebojácnosťou sa o niekoľko minút mohli popýšiť svojimi umeleckými dielkami. O dva dni neskôr, 3. decembra múzeum navštívili deti zo základných škôl Kysúc, aby sa mohli priučiť zdobeniu perníkov. Presnosť ťahov sa snažili odpozerať od pani medovnikárky, ktorá ich s trpezlivosťou viedla a usmerňovala pri výzdobe svojho medovníku. Nejedno dieťa ho obdivuhodne vyzdobilo a s hrdosťou v očiach prehlásilo, že ním poteší svojich rodičov. Veríme, že počas ôsmych tvorivých dielní sme deťom vytvorili priestor pre spoznávanie ľudovej tvorby a ponúkli možno i novú záľubu.
Kysucké múzeum projektom „Spomienky na minulosť slovensko-českého pohraničia“, na ktorého spolufinancovaní sa podieľa i zriaďovateľ múzea, Žilinský samosprávny kraj, uskutočnilo dve veľkolepé cezhraničné podujatia - Po stopách gastronómie a Pozdrav od susedov. Prostredníctvom nového spoločného propagačného materiálu Kysuckého múzea v Čadci a Múzea Těšínska sa návštevníci dozvedia o všetkých expozíciách oboch partnerských múzeí. O udalosti informovala Lenka Jancová z Kysuckého múzea v Čadci