Čadca 09.12.2010 - „A tak sme sa vyKukli“ je názov premiérového programu hudobno-tanečnej skupiny Kuk, ktorým sa odprezentovala širšej a širokej verejnosti dňa 26. Novembra. Program vznikol aj vďaka podpore primátora mesta Čadca a v spolupráci s Kysuckým informačným centrom a Domom kultúry Čadca.
Kuk, ako malé teleso, pracuje hlavne s malými hudobnými a tanečnými formami, čo pre diváka bolo určitou zmenou v porovnaní s inými, doteraz pôsobiacimi telesami na Kysuciach.
Už samotný príchod účinkujúcich na scénu bol netradičný. Neprišli totiž z poza opony, ale na scénu sa dostávali cez sálu, dá sa povedať priamo popri divákoch, a preto vzájomný kontakt bol omnoho intenzívnejší. „Bolo to neobyčajné. A ten neskutočný príval energie bol úžasný. Užíval som si to naplno“, povedal jeden z Kuk-árov.
Réžia a choreografia celého programu bola pod taktovkou Vlada Michalka. Po príchode na pódium začal program choreografiou zo Suchej hory a nasledoval hudobný vstup z Čierneho, v ktorom na scénu prvýkrát prišiel aj sólista Andrej Gernát.
Tance z Gemerskej oblasti, Kokava a Rejdová, boli súčasťou cesty, či skôr prehliadky folklórneho bohatstva, ktoré na Slovensku máme. Tanec z Kokavy, bol zároveň prvým choreografickým počinom tanečníčky Márie Zemanovej. Súdiac podľa ohlasov a intenzity potlesku aj veľmi úspešným.
Po tancoch z Gemera nasledovala excelentná choreografia „koho chcem...“ z terchovskej oblasti v podaní troch tanečníkov a jednej tanečníčky, ktorá na diváka pôsobila pútavo.
Keďže Kuk je teleso z Kysúc, samozrejme sa venuje spracovávaniu a teda aj uchovávaniu folklórneho bohatstva rodnej hrudy. Aj preto bol vyvrcholením programu záverečný blok pozostávajúci práve z prierezu štyroch sub-oblastí Kysúc, dedín: Turzovka, Riečnica, Vadičov a Čierne.
Pred týmto blokom diváci sledovali projekciu starých záznamov z jednotlivých oblastí, ktoré majú obrovskú hodnotu. Celá choreografia vychádzala z tradičného, vďaka týmto záznamom dochovaného materiálu a aj vďaka radám Pala Kužmu.
Tanečné páry vychádzali akoby z plátna, ako nasledovatelia tradícií po našich starých otcoch, ktorí ich chcú udržiavať a šíriť. Choreografia bola pestrá, dynamická. Divák bol skôr súčasťou dedinskej zábavy. Obsahovala veľa humorných momentov. V závere Kuk diváci odmenili veľkým potleskom, po ktorom nasledoval samozrejme aj prídavok. Po programe sa konala recepcia, na ktorej zábava trvala až do neskorého rána.
text: Juraj Kula, foto: Stanislav Hulita