Čadca (25.8.2010) - Kysucké múzeum v Čadci získava finančné prostriedky okrem svojho zriaďovateľa, Žilinského samosprávneho kraja, aj z ďalších zdrojov. Jedným z nich je Európska únia, z Fondu mikroprojektov spravovaného Trenčianskym samosprávnym krajom. Vďaka tejto možnosti múzeum realizuje projekt Spomienky na minulosť slovensko-českého pohraničia. Bližšie o projekte informuje projektová manažérka Kysuckého múzea v Čadci, Ing. Michaela Perďochová: „Pre projekt s týmto zameraním sme sa rozhodli, pretože v regióne nie je dostatok spoločenských a kultúrnych podujatí podporujúcich zvyky a tradície regiónu založených na medzinárodnej spolupráci. Hlavným cieľom projektu je uchovávať a sprístupňovať dedičstvo ľudovej kultúry hudobnej a jazykovej, tradičných obradov a zvykov s dôrazom na pôvodnosť folklórneho prejavu súborov, ktoré zastupujú česko-slovenský pohraničný región ako aj podporiť tradičnú remeselnú tvorbu ako súčasť spoločného kultúrneho dedičstva a tvorivo ju popularizovať najmä medzi najmladšou generáciou prostredníctvom skvalitnenia propagácie expozícií múzeí.“
S realizáciou projektu sa začalo 1. februára 2010 a potrvá do konca tohto roka. V rámci projektu sa v Múzeu kysuckej dediny uskutočnili už dve podujatia - Po stopách gastronómie a Pozdrav od susedov. Pre návštevníkoch čaká ešte jedno podujatie a to 5. septembra v Múzeu kysuckej dediny, Návrat k remeslám starých otcov a materí, na ktorom sa predstavia ľudoví výrobcovia nielen z Kysúc ale i českej obce Mosty u Jablukova. Za partnerské organizácie Kysucké múzeum zvolilo Muzeum Těšínska a príspevkovú organizáciu Gotic z Mostov u Jablunkova.
Ďalším projektom, ktorým vznikne nový, jedinečný propagačný materiál je Tradičné zvykoslovia u nás a u susedov. V novom materiály budú zoskupené informácie o folklórnych súboroch a skupinách z Kysúc a z oblasti Těšínské Slezsko - časť Slezska. Hlavným partnerom v projekte je opäť Múzeum Těšínska. Projekt priblížila Ing. Perďochová: „Projektom dôjde k rozšíreniu spolupráce v ďalšej konkrétnej oblasti, ktorými sú ľudová kultúra a folklór. Dôjde k vytváraniu a posilňovaniu kontaktov a trvalej cezhraničnej spolupráci obyvateľov, regiónov a regionálnych štruktúr. Uchovajú sa a obnovia kultúrne tradície regiónu, kultúrne dedičstvo a tradičná ľudová kultúra prostredníctvom realizácie spoločných kultúrno-spoločenských podujatí. Upevňovania sa partnerstvá medzi cezhraničnými múzeami a ich pracovníkmi prostredníctvom aktívnej spolupráce na realizácii mikroprojektu počas spoločných stretnutí.“ S realizáciou projektu sa začne v novembri tohto roku a ukončí sa v septembri budúceho roka. Okrem hlavného výstupu - spoločného propagačného materiálu sa uskutočnia programy prezentujúce rôzne zvykoslovia - Od Lucie do Troch kráľov, Veľká noc ide... , Na svätého Jána a Ospievané Beskydy.
Tretím projektom, ktorý je zatiaľ v štádiu schvaľovania je projekt História spája. Partnermi tohto projektu sú popri Kysuckému múzeu i Múzeum Těšínska a občianske združenie Terra Kisucensis. Michaela Perďochová opísala aj tento projekt: „Účelom partnerstva na novom projekte je rozšíriť spoluprácu v oblasti odborného výskumu. Projekt bude prebiehať v dvoch fázach - výskumnej a výstupnej. Dôjde k cezhraničnej integrácii a zintenzívneniu dlhodobých foriem spolupráce v oblasti historického výskumu a prezentácie kultúrneho dedičstva, k zachovaniu a aktívnej prezentácii dejín regiónov, približeniu historického a kultúrneho dedičstva prostredníctvom realizácie odborných výskumov a jeho vedeckých výstupov – konferencií, prednášok, seminárov či výstav. Prebehne vzájomná výmena odborných poznatkov vo viacerých oblastiach spoločenských vied - Komparácia dôsledkov pôsobenia šľachty aj vo vzájomne geograficky susediacich oblastiach Kysúc, Tešínska a Moravy. Výskum sa bude realizovať štúdiom materiálov v knižniciach a archívoch v Prahe, Olomouci, Opave, Poľskom Tešíne, Viedni a ďalších.“ O udalostiach informovala Lenka Jancová z Kysuckého múzea v Čadci.