Región Kysuce - foto Stanislav Hulita
Tipy, články, foto, video pošli na redakcia@kysuce.sk

12. konferencia GLOBAL FOOTSTEP aj v Kysuckom múzeu v spolupráci s KERICom a Kysuckým múzeom

12. konferencia GLOBAL FOOTSTEP aj v Kysuckom múzeu v spolupráci s KERICom a Kysuckým múzeom

Čadca (19.8.2010) - Kysucké múzeum v Čadci, organizáciu v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja a jeho vysunuté expozície navštívili účastníci významnej konferencie. „V dňoch 15. až 21. 8. 2010 sa v Čadci v KERICu koná 12. celosvetová ekologická konferencia GLOBAL FOOTSTEP. Zavítali sem účastníci zo 4 kontinentov - Afrika, Ázia, Amerika a Európa, z 10 krajín - Keňa, Bangladéž, Jamajka, Veľká Británia, Nemecko, Poľsko, Rumunsko, Francúzsko, Taliansko a Slovensko. Predchádzajúca konferencia sa konala v roku 2007 na Jamajke.

Cieľmi konferencie je spoznať navzájom krajiny a organizácie účastníkov, nadviazať kontakty do budúcnosti a dohodnúť sa na konkrétnych formách spolupráce. Taktiež účastníci konferencie zhodnotia na základe svojich skúsenosti ekologickú úroveň života na Kysuciach a dúfame, že nám dajú odporúčania, ako lacno a jednoducho vyriešiť nedostatky, ktoré objavia. Ďalším dôležitým výsledkom konferencie je, že Čadca sa stala členom tejto komunity a bude prizývaná na ďalšie medzinárodné stretnutia, kde sa môžeme spropagovať a predstaviť krásy a jedinečnosť nášho regiónu,“ informovala riaditeľka KERICu, neziskovej mimovládnej mládežníckej organizácie, Mgr. Miriam Petríková. Dňa 16. augusta 2010 účastníci konferencie navštívili Kysucké múzeum v Čadci, konkrétne výstavu Stavebnice Merkur. Vo výstavných priestoroch ich privítal riaditeľ Kysuckého múzea, Dr. Miloš Jesenský, ktorý predstaviteľom organizácií z celého sveta predstavil činnosť múzea a zároveň ich pozval na prehliadku Múzea kysuckej dediny, Historickú lesnú úvraťovú železnicu a Spoločnú prírodovednú expozíciu.

O krokoch účastníkoch ďalej informovala p. Petríková: „Pobyt účastníkov konferencie sa začal od štvrtka 12. augusta, keď začali prichádzať prví účastníci a aby lepšie spoznali a zažili Slovensko, do začiatku konferencie boli ubytovaní v hostiteľských rodinách v Čadci, Turzovke, Milošovej, Krásne nad Kysucou, Oščadnici a na Skalitom. Vďaka týmto rodinám mali možnosť účastníci zažiť nefalšovanú slovenskú pohostinnosť a vidieť náš reálny život. V nedeľu sa všetci účastníci stretli na neformálnej večeri, kde sa po prvýkrát streli všetci účastníci konferencie a hostiteľské rodinu. Počas večere si navzájom vymieňali zážitky zo spoločne strávených víkendových dní. Po oficiálnom otvorení sa začal prvý blok pracovných stretnutí, kde sme sa všetci dozvedeli o 25 ročnej histórii tohto ekologického hnutia. Poobede nás v svojich priestoroch privítala ďalšia kultúrna inštitúcia Mesta Čadca – Dom kultúry.

Pre účastníkov konferencie si členovia folklórnych súborov KELČOVAN a KUK pripravili ukážky typických slovenských krojov, tancov a hudby. Všetci cudzinci so zatajeným dychom sledovali rýchly tanec a strhujúce choreografie. Po vystúpení účastníci konferencie povedali, že ani nedýchali, tak ich vystúpenie zaujalo, ohúrilo a príjemne prekvapilo. Potom sa mohli zoznámiť s typickým kysuckým remeslom cez vysvetlenie Juraja Šeríka, ktorý ich zoznámil s históriou a tajmi tohto typicky kysuckého umenia. Prvý oficiálny deň konferencie bol nad očakávania vydarený a to najmä vynikajúcej spolupráci KERICu, Kysuckého múzea, Domu Kultúry a folklórnych súborov KELČOVAN a KUK. Ľudia z celého sveta sa po prvom dni cítili na Slovensku vítaní a pozitívne naladení na spoločnú prácu. Tá už pokračovala v CVČ Stará Bystrica, ktoré vytvorilo podmienky na nerušené prácu, spoločné diskusie na výmenu skúseností. Už teraz vieme, že vďaka tejto konferencii, budeme v KERICu hosťovať dobrovoľníkov z Kene, ktorí budú pomáhať s výukou angličtinu v KERICu a na školách a naši mladí ľudia budú mať možnosť vycestovať ako dobrovoľníci na ďalšie kontinenty.“

Lenka Jancová
Kysucké múzeum v Čadci


Vytvorené: 20.08.2010