Čadca (05.08.2010) - Múzeum kysuckej dediny a Historická lesná úvraťová železnica láka čoraz viac návštevníkov, ktorí sa rozhodnú prežiť voľné dni v doline s nedotknutou prírodou a v atmosfére dýchajúcej históriou. Pre časť z nich sú to práve dobové objekty, prostredníctvom ktorých spoznávajú spôsob bývania a žitia svojich predkov, pre iných je nezabudnuteľnou jazda na historickej úzkorozchodnej železnici. Pracovníci Kysuckého múzea sa snažia, aby návštevník odchádzal spokojný s hlavou plnou zážitkov a neopakovateľných chvíľ.
Vo veľkej miere k tomu prispievajú nedeľné tematické podujatia, na ktorých sú prezentované zvyky, tradície, hudba či remeslá. Jedným takýmto podujatím bolo Ovečka, ovečka, trojaký úžitok. Celý deň, nedeľa 25. júla, na skanzene žila ovčiarstvom. Strihanie oviec, čerchlanie, kramplovanie, ochutnávka bryndzových halušiek, syrových výrobkov, melódie pastierskych hudobných nástrojov nesúce sa po celom areáli prilákali aj napriek daždivému počasiu 257 návštevníkov. Ďalšia nedeľa, 1. augusta sa na skanzene niesla v duchu prania, čistoty a spevu. Zvyky pri praní na potoku v programe Pranie na potoku priblížila Folklórna skupina Bukovinka z Rudiny. Pri usadlosti U Hruškuliaka, v priezračne čistom potoku, pomocou drevených piestov znázorňovali žienky z folklórnej skupiny pranie v minulosti. Práca im šla od ruky aj vďaka dobrej nálade a krásnym ľudovým piesňam.
Dobrovoľníci pomáhajú v skanzene vo Vychylovke
Aj Historická lesná úvraťová železnica má stále svojich priaznivcov. Okrem návštevníkov, ktorí sa každodenne premávajú vo vagónoch po trati, má železnička aj nadšencov, ktorí svoj voľný čas venujú pomoci pri jej údržbe. Už štrnásty rok sú to aj členovia neziskového občianskeho združenia Klub romantikov úzkorozchodnej železnice Oravy a Kysúc (KRÚŽOK). Práve v týchto dňoch sa realizujú na oprave trate. Ako uviedla vedúca Historickej lesnej úvraťovej železnice, Janka Berešová: „Pomáhajú hlavne pri výmene podvalov, ale aj pri podbíjaní a čistení okolia trate a priepustov. „Krúžkari“ tu chodia už niekoľko rokov, stretnú sa tu Slováci, Česi, Moraváci. Niektorí chodia pravidelne a máme s nimi priateľské vzťahy, niektorí sú tu prvýkrát. Sú medzi nimi študenti, dokonca aj nádejní mladí študenti medicíny, ale prichádzajú aj celé rodiny.“ Veľkú zásluhu pri údržbe nielen železničky ale aj skanzenu majú členovia Mládežníckej organizácie PäťPé. Jej členovia sa postarali o náter šindľových striech na objektoch skanzenu a zabezpečili čistotu areálu. Kysucké múzeum je vďačné, že existujú tieto organizácie a pomáhajú pri ťažkej a namáhavej práci pri prevádzke HLÚŽ a MKD. Prvá časť sezónny je úspešne za nami aj vďaka zriaďovateľovi Kysuckého múzea, Žilinskému samosprávnemu kraju.
Lenka Jancová
Kysucké múzeum v Čadci