
Letné obdobie sa vyznačuje okrem zvýšených teplôt a suchým počasím aj zvýšenou činnosťou poľnohospodárov a súkromne hospodáriacich roľníkov pri zbere obilnín, ich pozberovej úprave a skladovaní objemových krmovín a slamy.
Tieto činnosti sú z hľadiska ochrany pred požiarmi považované za činnosti so zvýšeným nebezpečenstvom vzniku požiarov.
Vysoká horľavosť prevzdušnených steblových materiálov, suché bezdažďové obdobie, zlý technický stav mechanizmov a v neposlednom rade i ľudský faktor majú podstatný vplyv na vznik požiarov.
Zo štatistiky požiarovosti v SR za rok 2009 vyplýva, že najpočetnejšiu skupinu požiarov z hľadiska priestoru vzniku tvorili požiare v prírodnom prostredí (8646 požiarov). Ich najčastejšou príčinou bola nedbalosť a neopatrnosť dospelých, najmä vypaľovanie trávy a suchých porastov, nesprávna manipulácia s otvoreným ohňom a fajčenie.
Požiare tiež spôsobujú deti bez dozoru pri hre so zápalkami. Zvýšenú pozornosť je potrebné venovať uskladneniu zápaliek, nedovoliť deťom hrať sa v blízkosti stohov obilia či slamy a zakročiť pri zistení zápaliek u detí.
K vzniku požiarov taktiež prispieva poškodená žatevná technika, čo je dôvodom zamerať sa najmä na palivový systém (jeho tesnosť a čistotu), trecie plochy (ložiská a remene), tesnosť výfukového potrubia, elektroinštaláciu a pod.
V súvislosti s ochranou úrody pred požiarmi je potrebné zabezpečiť:
- dodržiavanie zákazu fajčenia a používania otvoreného plameňa na miestach so zvýšeným nebezpečenstvom vzniku požiaru,
- zákaz vypaľovania porastov bylín, kríkov a stromov,
- zákaz zakladať oheň v priestoroch alebo na miestach, kde môže dôjsť k jeho rozšíreniu,
- prednostný zber dozretých obilnín najmä pri železničných tratiach, pozemných komunikáciách a skládkach odpadov,
- vybavenie techniky na zber a stohovanie lapačmi iskier a prenosnými hasiacimi prístrojmi,
- vybavenie priestorov na spracovanie a na skladovanie obilnín a objemových krmovín dostatočným množstvom hasiacich prostriedkov,
- bezchybný technický stav výrobných zariadení a strojov na zber a spracovanie obilnín a objemových krmovín.
Na zabezpečenie ochrany pred požiarmi pri skladovaní uvädnutého krmu, sena, slamy a iných suchých rastlín upozorňujeme na to, že stohy do objemu 100 m3 sa musia umiestniť v bezpečnostnej vzdialenosti najmenej:
- 20 m od obytného objektu alebo od hospodárskeho objektu,
- 10 m od iného stohu.
Ďalej upozorňujeme na povinnosti občanov v súvislosti so zdolávaním požiarov:
- vykonať nevyhnutné opatrenia pre záchranu ohrozených osôb,
- uhasiť požiar alebo vykonať opatrenia na zamedzenie jeho šírenia,
- ohlásiť požiar určenej ohlasovni požiarov,
- poskytnúť osobnú a vecnú pomoc.
V prípade porušenia zákazov a povinností vyplývajúcich z právnych predpisov na úseku ochrany pred požiarmi môže okresné riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru uložiť fyzickej osobe v zmysle § 61 zákona NR SR č. 314/2001 Z.z. o ochrane pred požiarmi v znení neskorších predpisov pokutu až do výšky 331 €.
Žiadame občanov o zvýšenie opatrnosti pri zbere a skladovaní objemových krmovín a obilnín a dodržiavanie základných protipožiarnych opatrení, aby sme zamedzili vzniku nežiaducich požiarov.
OKRESNÉ RIADITEĽSTVO HASIČSKÉHO A ZÁCHRANNÉHO ZBORU V ČADCI