
Mesto Čadca pri príležitosti 65. Výročia boja proti fašizmu a skončenia 2. Svetovej vojny usporiadalo v meste niekoľko kultúrnych, športových a spoločenských aktivít pre obyvateľov mesta.
Pri príležitosti celoslovenských osláv sa v Čadci uskutočnil 1. ročník 24 hodinového plaveckého maratónu, ktorý zorganizovalo Mesto Čadca v spolupráci so ZZO Čadca a.s. Čadčiansky maratón plávania vo voľnom štýle prebiehal od 30. apríla do 01. mája 2010. Počas 24 hodín navštívilo krytú plaváreň 701 plavcov, ktorí odplávali 221 km. Celomestskej aktivity sa zúčastnili všetky ZŠ v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta, príspevkové organizácie Mesta Čadca a priaznivci plávania v meste.
V piatok 20. Apríla 2010 prebiehali od 16. hod. na Matičnom námestí oslavy spojené s tradíciou stavania májov. Mesto Čadca v spolupráci s Kultúrnym a informačným centrom mesta Čadca a Mestským hasičským zborom sa podujali v duchu ľudových tradícií vztýčiť na Matičnom námestí smrekový strom ozdobený stužkami symbolizujúci jar a prírodný mýtus boja zimy s jarou a smrti so životom.
Za sprievodu folklórneho súboru Kysučan a čadčianskych Heligonkárov bol príslušníkmi Mestského hasičského zboru postavený 32 metrový máj, ktorý je oproti predchádzajúcemu roku o 4 m vyšší. Súčasťou bola aj ukážka ľudových tradícií stavania májov - zdobenie vrcholcov pestrofarebnými stuhami za sprievodu ľudových piesní a tancov.
Výročie ukončenia 2. svetovej vojny si pripomenulo mesto Čadca a Slovenský zväz protifašistických bojovníkov v Čadci kultúrno-spoločenskou aktivitou. Prvého mája sa pred mestským domom na Námestí slobody uskutočnila spomienková slávnosť na stovky ľudí, ktorí počas 2. svetovej vojny prišli o život.
Podujatie otvoril príhovorom primátor mesta Čadca Jozef Vražel. „Nech je naše dnešné stretnutie prejavom úcty občanom Čadce, ktorí svoje životy položili za oslobodenie nášho mesta a zároveň oslavou slobody a odkazom pre budúce generácie“, uviedol.
Slávnosť pokračovala v areáli Parku zmierania na Podjavorinskej ulici. Park zmierenia bol vytvorený v roku 2006 na podnet Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny a Ústredného zväzu židovských náboženských obcí na Slovensku.
„Je dôležité nezabúdať na históriu, a preto sme sa rozhodli byť pri realizovaní parku čo najviac nápomocní“, uviedol primátor. Realizácia tohto zámeru si vyžiadala zo strany mesta úpravu terénu, výsadbu okrasnej zelene a osadenie lavičiek na ploche 4500 m2 .
Symbolicky v deň 65. výročia oslobodenia mesta Čadca bola v Parku zmierenia odhalená plastiku Klepsydra, ktorú vytvoril poľský autor pán G. Majchrowski v rámci Medzinárodného sochárskeho sympózia Čadca 2008. Plastiku autor symbolicky venoval spomienke na obyvateľov Čadce, ktorí sa po holokauste do rodného mesta už nikdy nevrátili. V závere stretnutia vyslovil J. Vražel prianie, aby sa miesto symbolizujúce jednu zložitú etapu života občanov Čadce stalo od dnešného dňa aj miestom pravidelného stretávania sa ľudí počas celého roku.
foto: -fki-