Čadca (4.3.2010) - Už o necelý mesiac privítame jedny z najstarších sviatkov v roku, ktorým predchádza štyridsaťdňový pôst. V tomto období v minulosti zo ženského kroja zmizli pestré farby a ozdobné časti, muži odložili fajky a nedotkli sa alkoholu. Tanečné zábavy, spoločné páračky i priadky sa odložili, zmĺkol veselý spev a spievali sa len vážne pôstne piesne. Po pôste nastávajú veľkonočné sviatky, ktoré označujeme aj za sviatky jari. Jarou sa začína akoby nový život, smutná, šedá príroda začína hýriť novými farbami, objavujú sa prvé jarné kvietky, snežienky, čoraz viac počuť spev vtákov, tváre pohládzajú nesmelé slnečné lúče. Prebúdza sa nielen príroda ale i mnoho ľudí z nás chytajúc akoby druhý dych, novú silu a energiu. Veľkonočné obdobie sa sebou prináša mnoho tradícií. Napríklad veľkonočnou šibačkou sa má z tela vyhnať všetko zlé, či už choroby alebo rôzne neduhy a veľkonočná voda, u mnohých žien nepopulárna oblievačka, nám zabezpečí zdravie.
Kysucké múzeum v Čadci, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, má taktiež svoju veľkonočnú tradíciu. Tou je každoročne pripravovaná výstava venovaná veľkonočnej tematike. „Tohtoročnou výstavou Veľkonočné inšpirácie návštevníkom predstavíme a ponúkneme kraslice zdobené rôznou technikou z celého Slovenska, dekoračné predmety, rôzne doplnky týkajúce sa Veľkej noci a zároveň predstavíme práce žiakov Centra voľného času z Čadce.“ - uviedla autorka výstavy Darina Hnidková. Návštevník tak spozná širokú paletu pestrofarebných veľkonočných kraslíc. Každá je jedinečná, vzniká dômyselnou prípravou, bohatými skúsenosťami a pod šikovnými rukami výrobcov. Očiam určite neuniknú klasické zdobené slepačie vajíčka, ale i veľké pštrosie či kačacie vajcia. Medzi techniky zdobenia vajíčok, ktoré majú na výstave zastúpenie patrí voskovanie, vyškrabovanie, batikovanie, leptanie či oblepovanie. Záujemcovia si budú môcť niektoré druhy kraslíc zakúpiť, vyzdobiť tak do veľkonočného štýlu svoj príbytok a kochať sa krásnymi ručne zdobenými kraslicami. Oživenie a spestrenie výstavy zaručí každý utorok a štvrtok ľudový výrobca, ktorý bude predvádzať zdobenie kraslíc drôtovaním. Výstava potrvá od 8. marca do 5. apríla 2010. Návštevníci môžu výstavu v Kysuckom múzeu v Čadci navštíviť každý pracovný deň od 8.00 do 16.00 hod., pričom posledný vstup je o 15.30 hod. a každý párny víkend od 10.00 do 15.00 hod., s posledným vstupom o 14.30 hod. Vstupné pre dospelého predstavuje 1 EUR a pre deti od šiestich rokov, študentov, dôchodcov a ZŤP 0,50 EUR.
Príďte k nám zažiť veľkonočnú atmosféru a načerpáte mnoho inšpirácie pri tvorení vlastných veľkonočných ozdôb. Tešíme sa na vás!
„Korbáč, vodu, kraslíc moc, nech prinesie Veľká noc. Zdravie, šťastie, úsmev v tvári, želáme Vám k sviatku jari!“
Lenka Jancová
komunikačný manažér KM