Čadca (11.2.2010) - V minulých dňoch prebehlo v Slovenskom národnom múzeu v Martine zasadnutie prípravného výboru predstaviteľov skanzenov na Slovensku, týkajúce sa príprav medzinárodnej konferencie. Skanzeny v prírode prezentujú ľudovú architektúru, múzeum približujú ako živú inštitúciu, ponúkajú folklórne predstavenia, ochutnávky dobových jedál i ukážky remesiel našich predkov.
Skanzeny sú združené v Únii múzeí v prírode, ktorej činnosť prebieha už 10 rokov. Skanzeny v prírode sa stávajú čoraz viac obľúbenou destináciou na aktívne trávenie voľného času a návštevníkov prirodzeným, nenúteným spôsobom vedú k spoznávaniu histórie. Veľmi dôležitým prvkom v spolupráci európskych múzeí v prírode je Asociácia európskych múzeí v prírode (Association of European Open Air Museums - ďalej len AEOM), ktorá každé dva roky pripravuje medzinárodnú konferenciu, ktorá jednak zjednocuje odborných pracovníkov skanzenov, ale tiež vedie k výmene skúsenosti týkajúcich sa výstavby a prevádzky skanzenov či ochrany pamiatok ľudovej architektúry. Posledná, 24. konferencia AEOM sa uskutočnila v Dánsku, v meste Aarhus, v jeho skanzene - v „starom mestečku“ Den Gamle By. Za Slovenskú republiku sa jej zúčastnili traja slovenskí zástupcovia múzeí v prírode. Okrem konferencie, ktorá bola založená na dvoch prvkoch - Vierohodnosť mýtu a Ako pozdvihnúť význam múzeí v prírode v súčasnej spoločnosti? sa jej členovia zúčastnili návštevy viacerých dánskych múzeí.
V súčasnosti má Asociácia európskych múzeí v prírode 113 právoplatných členov z 24 krajín Európy, Slovensko v nej zastupujú dvaja členovia. Pracovné stretnutie predstaviteľov slovenských skanzenov v SNM v Martine sa nieslo v duchu príprav návštevy predsedníctva AEOM, ktoré je pripravené na apríl tohto roka. Každé múzeum, ktoré predsedníctvo asociácie navštívi, pripraví zaujímavý program a ochutnávky jedál. Program musí byť zameraný buď na poľnohospodárstvo alebo prácu s deťmi v múzeu. Navrhovaný program v Múzeu kysuckej dediny vo Vychylovke, ktoré pre Žilinský samosprávny kraj spravuje Kysucké múzeum v Čadci, by bol zložený z jazdy parnou lokomotívou, ukážkou strihania oviec a spracovaním vlny, prehliadkou niektorých stavieb a ochutnávkou typických kysuckých jedál podávaných v dobovej krčme. Program musí byť kvalitne pripravený, predsedníctvo musí natoľko zaujať, aby členovia 25. konferencie AEOM v auguste v roku 2011 navštívili kysucký skanzen, odniesli si pozitívne dojmy a stali sa možno nápomocní pri tvorbe expozícií či metodickej pomoci. Svoju činnosť predstavia nielen skanzeny v Slovenskej republike ale svoje zaujímavosti odkryjú i múzeá v prírode v Českej republike.
Lenka Jancová
komunikačný manažér KM
pošli na: Facebook | Poď do skupiny Kysuce | vybraliSme.sk