Región Kysuce - foto Stanislav Hulita
Tipy, články, foto, video pošli na redakcia@kysuce.sk

Rekordná návštevnosť Kysuckého múzea. Rok 2009 bohatý na akvizičnú činnosť, podujatia i medzinárodnú spoluprácu

Rekordná návštevnosť Kysuckého múzea. Rok 2009 bohatý na akvizičnú činnosť, podujatia i medzinárodnú spoluprácu

Čadca (20.1.2010) - Kysucké múzeum v Čadci patrí spolu s Liptovským múzeom v Ružomberku, Oravským múzeom v Dolnom Kubíne a Považským múzeom v Žiline do zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja. Spomedzi týchto múzeí je najmenšie i najmladšie. Svojou maličkosťou však dosiahlo v uplynulom roku 2009 mnohé úspechy. Odbornou činnosťou dokázalo získať po prvýkrát v histórii múzea 78 154 návštevníkov, ktorí prišli spoznať nielen Kysucké múzeum v Čadci, ale aj jeho štyri vysunuté expozície. Tento počet návštevníkov predstavuje rekordný počet od vzniku múzea v roku 1971.

Najviac návštevníkov, v počte 31 910, prilákala Historická lesná úvraťová železnica vo Vychylovke. Okrem troch pripravených podujatí potešila po dvojročnej prestávke jazdou do prvej úvrate. Pracovníci železničky získali nové uniformy, ktoré doposiaľ chýbali. V máji sa uskutočnila aj veľká oslava, svoje sté narodeniny oslávila parná lokomotíva U 34. Veľmi príjemným spestrením prevádzky bola neskorá večerná jazda parnou lokomotívou, ktorá sa uskutočnila pri príležitosti významného podujatia Noc múzeí a galérií. Mesiac august sa niesol v znamení rekordnej návštevnosti, v posledný prázdninový víkend sa musel zmeniť harmonogram stanovených ôsmych jázd, pre veľký záujem sa konali i mimoriadne jazdy, ktorých sa uskutočnilo až dvanásť. Od októbra pribudlo na železničke nové koľajové vozidlo, ktorým je drezina. Využívať sa bude hlavne na údržbu a kontrolu trate. Kvôli nepriaznivému počasiu, veľkému množstvu snehu sa posledné plánované podujatie Zatváranie brán depa neuskutočnilo.

Ďalšou expozíciou, ktorá sa nachádza vo Vychylovke je Múzeum kysuckej dediny. Spomedzi expozícií múzea sa skanzen stal druhým najvyhľadávanejším miestom. Počas polročnej prevádzky obdivovalo krásy prírody, ľudovú architektúru a nedeľné kultúrne podujatia 30 945 návštevníkov. Rok 2009 bol bohatý nielen na počet návštevníkov ale aj na množstvo snehu, veď začiatkom roka na niektorých miestach dosahoval výšku takmer dva metre. Počas sezóny sa v nedeľných podujatiach predstavili folklórne skupiny a remeselníci z Kysúc a z Oravy. V programe Kuchyňa starých materí jazyku ulahodili kapustniaky, zemiakové placky, bryndzové halušky, čučoriedkový koláč, úhrabky a mnohé ďalšie špeciality z receptáru našich mám, starých či prastarých mám pripravované na dobových peciach v objektoch ako U Rybov, U Poništa, V Potoku či U Hruškuliaka. V roku 2009 skanzen oslávil 35. výročie položenia základného kameňa. Areál skanzenu, rôznorodé remeslá i jazdu na železničke spoznali i deti z tábora Dobrý skutok. Nádherné prostredie a tradičná ľudová architektúra poslúžila na filmovanie televíznych programov pre slovenských i zahraničných divákov. Medzi najúspešnejšie podujatia môžeme zaradiť program s názvom Vitajte v Novej Bystrici, Ovčiarska nedeľa, Medonosná včielka a súťaž v kosení trávy Na kysuckých lúkach.

Renesančný typ zemianskeho sídla predstavuje Kaštieľ v Radoli. Táto expozícia Kysuckého múzea patrí k Národným kultúrnym pamiatkam SR. Krátkodobé výstavy, kultúrne podujatia i stále expozície v roku 2009 prilákali 7 474 návštevníkov. Výstava Z rozprávky do rozprávky mala aj vďaka tvorivým dielňam pre žiakov základných škôl prvého stupňa a divadelnému predstaveniu najväčší ohlas. Navštívilo ju až 2 290 záujemcov. Medzi najúspešnejšie podujatia konajúce sa v priebehu roka 2009 možno zaradiť Stredovekú kuchyňu, v ktorej boli na ochutnávku ponúkané jedlá zo stredovekých receptúr, Vianoce u grófa Čákyho s vystúpením žiačky Luciana Pavarottiho Agnešky Vrábľovej, Živý šach v podaní študentov Gymnázia J. M. Hurbana v Čadci, či vystúpenie Historického lukostreleckého klubu Čierny Sokol.


Kysucké múzeum v Čadci so svojou stálou expozíciou Kysuce a krátkodobými výstavami v roku 2009 navštívilo 6 803 návštevníkov. Veľký úspech mala veľkonočná výstava Gúľaj sa vajíčko a prírodovedná výstava Fauna Kysúc. Pracovníci múzea zabezpečili jeho prezentáciu na viacerých workshopoch i súťažiach, činnosť múzea spoznali záujemcovia v Českej, Poľskej i Rakúskej republike. Začiatok roka sa niesol aj v duchu príprav na vybudovanie novej prírodovednej expozície. Vďaka spolupráci medzi múzeami v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja tak mohla vzniknúť Spoločná prírodovedná expozícia v Krásne nad Kysucou, ktorej hlavnou dominantou je replika mamutej samice v životnej veľkosti vyrobená pracovníkmi Kysuckého múzea. Od jej otvorenia, 1. októbra ju navštívilo 1 021 návštevníkov. V júni sa uskutočnilo zasadnutie Vedeckej rady KM, kde odborníci potvrdili priority a smerovanie múzea. Odborní pracovníci sa pričinili o vznik unikátnej publikácie Ľudová strava na Horných Kysuciach. November patril zasadnutiu Komisie na tvorbu zbierok, ktorá odobrila kúpu 471 zbierkových predmetov.

Lenka Jancová
komunikačný manažér KM


Vytvorené: 21.01.2010