Prehliadku organizujú Kysucké osvetové stredisko ( hlavný organizátor ), ďalej štátne a samosprávne orgány, spoločenské a kultúrne organizácie Slovenskej republiky, mesta Čadce a obce Raková.
1968 - prvý ročník súťažnej prehliadky, usporiadatelia ONV a OSS v Čadci a MNV Raková
1970 - v rámci osláv 100 rokov od úmrtia J. Palárika vystupuje v Rakovej SND z Bratislavy s hrou J. Palárika Dobrodružstvo pri obžinkách
1986 - konanie súťažných prehliadok sa presúva do Domu kultúry v Čadci a k pôvodným organizátorom prehliadky sa pridružujú Národné osvetové centum , Matica Slovenská a Zväz slovenských spisovateľov
1988 - od tohto roku je udeľovaná na Palárikovej Rakovej Prémia Ivana Stodolu ( cena za najlepšiu slovenskú dramatickú tvorbu roka )
1990 - od tohto roku sa víťaz Palárikovej Rakovej zúčastňuje na Scénickém žatve v Martine ( národná prehliadka víťazov súťaží )
Počet súťažiacich súborov je v jednotlivých ročníkoch cca 5. Prihlásených býva cca 10 súborov z ktorých sa robí predsúťažný výber.
Palárikova Raková vychádza z odkazu rakovského rodáka kňaza Jána Palárika – redaktora, vydavateľa, autora školských učebníc, spoluzakladateľa Matice slovenskej a dramatického spisovateľa. Víťazné súbory a jednotlivci dostávajú zlaté, strieborné a bronzové plakety Jána Palárika, ktoré sú udeľované i zaslúžilým členom zúčastnených ochotníckych súborov a významným činovníkom slovenskej divadelnej scény.
Súčasťou Palárikovej Rakovej sú i sprievodné podujatia – semináre, školenia, konferencie, výtvarné výstavy, stretnutia s osobnosťami slovenského divadla a dramatickej tvorby.
V rámci Palárikovej Rakovej vystupujú i detské divadelné súbory, súbory dospelých s inscenáciami pre deti, profesionálnych súborov a súborov zahraničných Slovákov.
V roku 1972 pri 150 výročí narodenia Jána Palárika bola zriadená jeho pamätná izba čo bolo financované ministerstvom kultúry SR.