BRATISLAVA 27. októbra (WEBNOVINY) - Najmenej sedem percent hrubého domáceho produktu (HDP) stráca Slovensko ročne neschopnosťou zaradiť Rómov do tvorby bohatstva a následne jeho spotreby. Sociálne dávky sú pritom zanedbateľnou stratou. Zvyšovaním podielu Rómov na celkovej populácii sa bude situácia zhoršovať, upozornila štúdia Straty z vylúčenia Rómov, ktorú pre Nadáciu otvorenej spoločnosti - Open Society Foundation (NOS - OSF) pripravili Anton a Ľubica Marcinčinovci. "V roku 2030 budú Rómovia tvoriť desať percent populácie Slovenska a 16 percent populácie v produktívnom alebo školopovinnom veku. Ak sa teraz nepripravíme, už o desať rokov budeme prekvapení," uviedol dnes pri prezentácií štúdie bývalý ekonóm Svetovej banky, dnes podpredseda KDH Marcinčin. Štúdiu s manželkou pripravili pred jeho nedávnym vstupom do politiky.
Prvoradé je zastaviť odsúvanie Rómov na okraj spoločnosti, čo sa začína už v základných školách. Na Slovensku je silné selektívne školstvo, čo dopadá aj na chudobné nerómske deti. V severských krajinách, kde majú úspešné rómske programy, elitárstvo vo vzdelávaní neexistuje. Autori preto navrhujú zrušiť špeciálne školy, pri preraďovaní detí vyberať len tie s veľmi ťažkými telesnými a duševnými poruchami. "V špeciálnych školách je umiestnených ako mentálne zaostalých asi 10 200 rómskych detí a 9 200 nerómskych, takže každé ôsme rómske dieťa v školopovinnom veku je hodnotené ako mentálne zaostalé. Zdá sa, že hlavným vinníkom tohto stavu sú absolútne neprijateľné diagnostické testy a praktiky," uviedla štúdia.
Ak chcú základné školy najmä na východnom Slovensku fungovať, musia sa už teraz pripraviť na prevahu rómskych žiakov. To isté platí aj pre tých, ktorí budú chcieť podnikať v oblastiach, kde bude prevaha rómskej pracovnej sily. Miera zamestnanosti Rómov je dnes asi desať percent, Nerómov 60 percent. Štvrtina slovenských okresov s najvyššou koncentráciou Rómov má výrazne vyššiu registrovanú nezamestnanosť, pričom polovica z nich je bez vzdelania alebo len so základným vzdelaním, 60 percent je bez práce dlhšie ako rok, 44 percent viac ako dva roky. V týchto oblastiach sa pritom v budúcnosti budú musieť spoľahnúť na rómsku pracovnú silu, dnes nekvalifikovanú. Rómovia totiž prevážia nerómske obyvateľstvo, pričom podstatne vzrastie ich podiel medzi deťmi a ľuďmi v produktívnom veku. Odhaduje sa, že v roku 2030 bude z celkovej populácie len pol percenta rómskych seniorov, podiel nerómskych seniorov stúpne na 21 percent.
Štúdiu NOS predstaví aj zahraničným a domácim odborníkom z mimovládneho aj vládneho sektora. K dispozícii je pre všetkých záujemcov na webovej stránke nadácie www.osf.sk.
SITA
Pozrite si
Kysucká fotogaléria
Najbližšie podujatia
Video archív
Video: Informácie týkajúce sa Sviatku všetkých svätých
COVID-19: Na Kysuciach pribudlo 83 pozitívne testovaných, je to nový rekord
Vo štvrtok pribudlo 7 nakazených v okrese Čadca
Video: Polícia vypátrala zlodeja bicyklov
Video: 18 ročnú dievčinu z okresu Čadca obvinili zo zločinu nedovolenej výroby omamných látok