BRATISLAVA 27. októbra (WN/PR) - V dňoch 17. a 18. septembra sa pod záštitou Európskej rady waldorfských škôl (European Council of Steiner Waldorf education, ECSWE) a Mazowieckym centrom kultúry vo Varšave uskutočnila konferencia minulosti: smerovanie k budúcnosti prostredníctvom celostného vzdelávania Účastníci zo 17 krajín Európy (medzi nimi aj zo Slovenska), zástupcovia kultúrnych inštitúcií z Poľska a Európskeho parlamentu zdieľali príspevky k téme vzdelávania detí a mládeže, interkultúrneho dialógu v rámci vyučovania dejepisu a pedagogiky všeobecne.
Cieľom konferencie bolo skúmať tragédie v kontexte európskej histórie a ukázať, ako tieto udalosti súviseli s historickými predsudkami, vylúčením a nízkou toleranciou pre odlišnosť národných kultúr. Tomu sa dá vyhnúť prostredníctvom celostného a integrovaného prístupu ku vzdelávaniu. V budúcnosti tak môžeme našim deťom pomôcť rozvinúť aktívnejšie spoločenské vedomie a záujem o iné kultúry ako len tie, do ktorých sa narodili.
V dňoch smutného výročia vypuknutia 2. svetovej vojny na konferencii svojimi príspevkami vystúpili okrem iných Christopher Clouder (Európskej rady waldorfských škôl, ECSWE), Sylvia Semmet (Asociácia európskych učiteľov dejepisu, EUROCLIO), Jolanta Ambrosewicz-Jacobs, Katarzyna Merón (Centrum pre štúdium dejín holokaustu pri Jagiellonskej univerzite vo Varšave), Jacek Strzemieczny (predseda Centra pre občiansku spoločnosť a vzdelávanie vo Varšave) a Eduard Skubisz (riaditeľ nadácie Dom mieru vo Varšave).
Na záver v kultúrnom programe vystúpil zmiešaný zbor žiakov poľského gymnázia Lukow a nemeckej waldorfskej školy Hibernia s úryvkami z Requiemu od J. Brahmsa.
Slovenska sa konferencia dotýka hneď dvojnásobne. Waldorfská škola v Bratislave už do učebného plánu zakomponovala viaceré prvky, ktoré vedú deti k rešpektovaniu ľudí s inými hodnotami a kultúrou a vychovávajú ich v názorovej pluralite. Sú to napríklad väčšie prierezové témy, týkajúce sa kultúr iných národov v rámci učiva dejepisu, zemepisu a cudzích jazykov, či práca zahraničných učiteľov s našimi žiakmi (tvorivá práca s papierom s učiteľom z Indie, maliarske dielne so škótskym maliarom, v rámci zemepisu predstavenie našich susedov priamo učiteľmi z danej krajiny). Ďalej sú to výmenné pobyty, navštevovanie a aktívne účinkovanie na kultúrnych aktivitách aj v zahraničí (medzinárodný divadelný festival, medzinárodná olympiáda starých Grékov).
Slovensko bude zároveň v januári hostiť stretnutie Európskej rady waldorfských škôl v Bratislave. V rámci návštevy prebehne konferencia s názvom občianska spoločnosť podporuje vzdelávanie
Vzdelávaním proti vojnám a iným tragédiám
Súvisiace kategórie článkov :
Vytvorené: 27.10.2009 | Čitateľov: 901
Pozrite si
Kysucká fotogaléria
Najbližšie podujatia
Video archív
Video: Informácie týkajúce sa Sviatku všetkých svätých
COVID-19: Na Kysuciach pribudlo 83 pozitívne testovaných, je to nový rekord
Vo štvrtok pribudlo 7 nakazených v okrese Čadca
Video: Polícia vypátrala zlodeja bicyklov
Video: 18 ročnú dievčinu z okresu Čadca obvinili zo zločinu nedovolenej výroby omamných látok