KOŠICE 27. októbra (WEBNOVINY) - Predseda Košického samosprávneho kraja (KSK) Zdenko Trebuľa napíše list poslancom Národnej rady SR, ktorý bude obsahovať negatívne stanovisko kraja k prípadnej ťažbe uránu v lokalite Jahodná-Kurišková a vyjadrí v ňom podporu ochranárskym iniciatívam a petícii Stop uránu. Informoval o tom po dnešnom stretnutí s riaditeľom hnutia Greenpeace Jurajom Rizmanom a ďalšími zástupcami signatárov petície. Stretnutie kladne hodnotil aj Juraj Rizman. si podporu obcí, ako aj Košického samosprávneho kraja a predsedu Zdenka Trebuľu petícii Stop uránu, ktorú dosiaľ podpísalo vyše 113 000 občanov, z toho 37 percent z Košického kraja, povedal Rizman.
Ako povedal Zdenko Trebuľa, ostal šokovaný, keď poslankyňa parlamentu naznačila, že by mohol byť prepojený na ťažiarsku a uránovú lobby. to klamstvo, beriem ako to podpásový úder už v rámci predvolebného boja o post župana. Vždy som stál na pozíciách KSK, ktorý vo viacerých dokumentoch deklaroval svoje negatívne stanoviská proti zámeru ťažby uránu a je to zakotvené aj v územných plánoch, kde je jednoznačne stanovené, že zóna je určená na rekreáciu a šport, povedal Trebuľa. Doložil, že napríklad KSK presadil, aby sa nerealizoval zámer ťažby perlitu v Tokajskej oblasti pri obci Bara.
Ako uviedol Rizman, Národná rada SR sa bude petíciou zaoberať na decembrovom zasadaní. V súčasnosti rokujú s politikmi - poslancami, aby si návrhy osvojili a predložili ako poslanecké návrhy noviel zákona o územnom plánovaní a stavebnom poriadku, geologického a banského zákona. nimi posilnenie kompetencií obcí, pokiaľ ide o záväznosť územných plánov a zákon prinúti banské úrady, aby tieto plány boli záväzné aj pre ich konania. Vo fáze prieskumného konania by museli záujemcovia žiadať a banským úradom predkladať stanoviská dotknutých obcí a vyšších územných celkov, pretože návrhy na určenie prieskumného územia sú často v rozpore s rozvojovými a územnými plánmi obcí a samosprávnych krajov a žiadame, aby sa v konaniach tieto stanoviská brali do úvahy. Dotknuté obce a samosprávne kraje by mali mať možnosť podať návrh na začatie konania o zmene alebo zrušení prieskumného územia. Zmenou banského zákona chceme dosiahnuť, aby návrh na určenie dobývacieho priestoru obsahoval veľmi konkrétne podklady, ktoré umožnia posúdiť navrhovaný spôsob dobývania a jeho dôsledky na právom chránený verejný záujem a túto povinnosť musí splniť aj organizácia, ktorá má prednostné právo na určenie dobývacieho priestoru, informoval Rizman.
Podľa Rizmana ani jedna politická parlamentná strana pri rokovaniach otvorene nedeklarovala, že podporuje ťažbu uránu na Slovensku. Dodal však, že majú rozdielne názory ako túto problematiku riešiť. Zdôraznil, že nik z poslancov SDKÚ-DS s nimi nekonzultoval návrh zákona na zákaz ťažby uránu na území Slovenska. Podľa jeho názoru legislatívne návrhy ochranárov riešia problematiku komplexnejšie. Reakcie niektorých poslancov naznačujú, že by tieto návrhy mohli byť, hoci aj s určitými modifikáciami, priechodné v parlamente. rokovania ešte stále prebiehajú a teraz ešte neviem povedať, kto si naše návrhy osvojí, predloží ich ako poslanecké návrhy noviel spomínaných zákonov, povedal Rizman.
SITA
KSK zašle parlamentu negatívne stanovisko k ťažbe uránu
Súvisiace kategórie článkov :
Vytvorené: 27.10.2009 | Čitateľov: 644
Pozrite si
Kysucká fotogaléria
Najbližšie podujatia
Video archív
Video: Informácie týkajúce sa Sviatku všetkých svätých
COVID-19: Na Kysuciach pribudlo 83 pozitívne testovaných, je to nový rekord
Vo štvrtok pribudlo 7 nakazených v okrese Čadca
Video: Polícia vypátrala zlodeja bicyklov
Video: 18 ročnú dievčinu z okresu Čadca obvinili zo zločinu nedovolenej výroby omamných látok