Región Kysuce - foto Stanislav Hulita
Tipy, články, foto, video pošli na redakcia@kysuce.sk

Ústavný súd v ČR sa bude dnes zaoberať Lisabonskou zmluvou

Ústavný súd v ČR sa bude dnes zaoberať Lisabonskou zmluvouBRATISLAVA 27. októbra (WEBNOVINY) - Český ústavný súd so sídlom v Brne sa bude v utorok verejne zaoberať sťažnosťou senátorov na Lisabonskú zmluvu. Senátori, predovšetkým z Občianskej demokratickej strany (ODS), podali pred časom na ústavný súd už druhú sťažnosť proti reformnej zmluve EÚ. Senátori tvrdia, že Lisabonská zmluva dáva EÚ prílišné právomoci, čím obmedzuje zvrchovanosť ČR. Dokument už prešiel v Česku oboma parlamentnými komorami a čaká sa už len na podpis prezidenta. Česká republika je tak poslednou krajinou EÚ, ktorá zmluvu ešte neratifikovala.

Skupina senátorov od ústavného súdu očakáva posúdenie toho, či "sa ratifikáciou Lisabonskej zmluvy z Európy nestane štát". Prenášanie právomocí na iný štátny útvar je totiž podľa českej ústavy nemožné. Ústavný súd by mal preto rozhodnúť, či Česká republika zostane po ratifikácii dokumentu aj naďalej zvrchovaným, jednotným a demokratickým štátom. Senátori chcú tiež posúdiť nové funkcie európskeho súdneho dvora, ktorému reformná zmluva EÚ rozširuje právomoci.

Český prezident Václav Klaus vo svojom stanovisku k Lisabonskej zmluve, ktoré zaslal ústavnému súdu, upozorňuje predovšetkým na prijímanie európskeho práva väčšinovým systémom, čo je podľa neho "typickým atribútom federálneho štátu". Prezident tiež ústavných sudcov upozorňuje na to, že v Lisabonskej zmluve nejde o prenos právomocí na medzinárodnú organizáciu, ale na skupinu štátov, ktoré môžu Českú republiku prehlasovať. Reformná zmluva podľa Klausa znamená faktickú stratu základných znakov suverenity, čo sa nikdy nestalo predmetom verejnej diskusie. Česká vláda Jana Fischera naopak vo svojom stanovisku uviedla, že Lisabonskú zmluvu aj jej jednotlivé ustanovenia považuje za zlučiteľnú s ústavným poriadkom ČR.

Klaus pred časom oznámil, že pre ČR žiada trvalú výnimku z Charty základných práv EÚ, ktorá je súčasťou Lisabonskej zmluvy. Výnimka má chrániť platnosť Benešových dekrétov a zabránil tak ďalším majetkovým požiadavkám Nemcov odsunutých zo sudetskej oblasti po druhej svetovej vojne.

SITA

Súvisiace kategórie článkov :

Vytvorené: 27.10.2009 | Čitateľov: 585