
Zákon sa podľa Korpesia najviac dotkol neverejných poskytovateľov sociálnych služieb a občanov. poskytovatelia (VÚC a obce) majú všetky zariadenia sociálnych služieb plné, lebo najprv zapĺňajú svoje zariadenia, pretože nový zákon im dal kompetenciu posudzovania a umiestňovania občanov do sociálnych zariadení. Neverejní poskytovatelia majú prázdne miesta, pretože si u nich VÚC a obce neobjednávajú služby pre nedostatok financií a občania zostávajú v ich poradovníkoch, zdôraznil.
Zákon o sociálnych službách je podľa Korpesia nejednoznačný a každý VÚC ho vysvetľuje po svojom, a každý má pravdu. v praxi vznikajú situácie, že v sociálnej službe, ktorú nový zákon ponechal na VÚC vám v Prešovskom kraji pošlú na uvoľnené miesto ďalšieho občana, v Košickom kraji nepošlú na uvoľnené miesto od začiatku roka nikoho, dodal.
Arcidiecézna charita Košice je najväčším neverejným poskytovateľom sociálnych služieb v Košickom kraji. Prevádzkuje viaceré zariadenia pre seniorov (bývalé domovy dôchodcov), domovy sociálnych služieb, zariadenie opatrovateľskej starostlivosti, útulky a nocľahárne pre bezdomovcov, opatrovateľskú službu, krízové centrum pre matky s deťmi, poradňu pre závislých a ich príbuzných, poradne špecializovaného sociálneho poradenstva, ľuďom odkázaným na paliatívnu starostlivosť pomáha v hospici, v domácom prostredí ošetrujú ľudí pomocou agentúr domácej ošetrovateľskej starostlivosti. Poskytuje sociálne a zdravotné služby na území Košického a Prešovského samosprávneho kraja. Pomocou rôznych projektov pomáha ľuďom, ktorí potrebujú zdravotnú, charitatívnu alebo humanitárnu pomoc doma aj v zahraničí.
SITA