BRATISLAVA 23. októbra (WEBNOVINY) - Rozbory detských zubných kefiek vyzbieraných v Bratislave počas kampane Zubná hliadka sú alarmujúce. Až 83 percent z nich obsahovalo škodlivé mikroorganizmy. "Iba u malej skupiny detí bola na kefke flóra z úst, ktorú považujeme za bežnú. Väčšina z nich mala mnoho iných baktérií, uviedla Daniela Kotulová z Mikrobiologického ústavu Lekárskej fakulty Univerzity Komenského, ktorá rozbory realizovala. Mnohé kefky obsahovali zlatého stafylokoka spôsobujúceho zápaly mandlí, jeho nosičmi môžu byť aj zdravé deti. Pri kašľaní, kýchaní, rozprávaní môžu nakaziť touto baktériou aj iné deti. Vnímavé na túto infekciu sú najmä deti so zníženou imunitou. Závažným nálezom však boli pseudomonas aeruginosa a klebsiella - nenáročné, ale odolné baktérie, ktoré môžu spôsobiť rôzne zápaly dolných dýchacích ciest a najmä u ľudí s oslabeným imunitným systémom môžu mať vážne následky.
"Pri zlatom stafylokokovi sme zisťovali aj citlivosť na antibiotiká, lebo môže ísť o pôvodcu infekcie. Niektoré deti môžu byť aj jeho nosičmi a sú zdravé. Z našich vyšetrení zubných kefiek to ale nemôžeme vedieť. Tu veľmi rozhoduje, ako sa dieťa má, uviedla Kotulová. Ak však je na kefke tento mikrób prítomný, tak si ho dieťa opakovane vkladá aj s kefkou do úst. Dôvodom prítomnosti všetkých choroboplodných baktérií na štetinkách kefky, ktoré môžu pochádzať z úst dieťaťa, ale aj z okolia, kde sa kefka uchováva, je pravdepodobne zle opláchnutá kefka, na ktorej zostávajú zvyšky potravy a vďaka tomu majú tieto baktérie z čoho žiť a množiť sa.
"Po umytí zubov je treba riadne kefku vyčistiť od zvyškov jedál, opakovane opláchnuť vodou a v odporučených intervaloch meniť kefky, vysvetlila Kotulová. Zubní lekári odporúčajú meniť zubnú kefku po dvoch až troch mesiacoch, po chrípke alebo infekčných chorobách okamžite. Zubnú kefku tiež nie je vhodné uchovávať v poháriku štetinami smerom dole. Na dne pohára je vlhko a ak sú na kefke zvyšky potravín, je to výborná živná pôda pre mikroorganizmy. Dôkladne je treba čistiť aj pohár, keďže na plasty sa baktérie tiež veľmi dobre nalepia. Takisto je nebezpečné uchovávať zubné kefky v blízkosti toalety.
Agentúru SITA informovala Michaela Lacková z kampane Zubná hliadka.
SITA
Pozrite si
Kysucká fotogaléria
Najbližšie podujatia
Video archív
Video: Informácie týkajúce sa Sviatku všetkých svätých
COVID-19: Na Kysuciach pribudlo 83 pozitívne testovaných, je to nový rekord
Vo štvrtok pribudlo 7 nakazených v okrese Čadca
Video: Polícia vypátrala zlodeja bicyklov
Video: 18 ročnú dievčinu z okresu Čadca obvinili zo zločinu nedovolenej výroby omamných látok