Región Kysuce - foto Stanislav Hulita
Tipy, články, foto, video pošli na redakcia@kysuce.sk

Objavili planétu so zložkami nevyhnutnými pre život

Objavili planétu so zložkami nevyhnutnými pre život

BRATISLAVA 21. októbra (WEBNOVINY) - Zdá sa, že vedci sú každým dňom bližšie k objaveniu života na iných planétach. Výskumníkom z Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) sa podarilo objaviť molekuly dôležité pre biologickú aktivitu na plynnej extrasolárnej planéte. Americká vesmírna agentúra si dala za cieľ nájdenie kozmického telesa, na ktorom by sa mohli nachádzať živé organizmy.

NASA uviedla, že planéta nie je obývateľná, no keby jej chemická

aktivita prebiehala na skalnatej planéte ako Zem, dalo by sa uvažovať o prítomnosti života na nej. "Ide o druhú planétu mimo našej slnečnej sústavy, na ktorej sa podarilo zistiť prítomnosť vody, metánu a oxidu uhličitého - prvkov, ktoré sú potenciálne dôležité pre biologické procesy na obývateľných planétach," uviedol vedec z Laboratória prúdového pohonu Mark Swain.

Extrasolárnu planétu identifikovali ako HD 209458b. Ide o plynné teleso, ktoré je väčšie ako planéta Jupiter a okolo svojej hviezdy obieha vo vzdialenosti približne 150 svetelných rokov. V decembri minulého roku objavili vedci z Laboratória prúdového pohonu oxid uhličitý aj na inej plynnej exoplanéte s veľkosťou podobnou Jupiteru, ktorú pomenovali HD 189733b. Predošlé pozorovania Hubbleovho a Spitzerovho vesmírneho ďalekohľadu odhalili, že na tejto planéte sa nachádza aj vodná para a metán.

Nález organických molekúl na planéte HD 209458b zverejnili krátko po tom, čo medzinárodná skupina výskumníkov informovala o ďalších 32 novonájdených exoplanétach. Prítomnosť organických molekúl sa im podarilo odhaliť pomocou infračervenej kamery Hubbleovho ďalekohľadu a ich množstvo zmerali pomocou spektrometru Spitzerovho ďalekohľadu. Swain navyše dodal, že vedci majú v súčasnosti možnosť porovnať atmosféry oboch extrasolárnych planét, aby tak stanovili rozdiely a zhody medzi nimi. Podľa jeho tvrdení je napríklad množstvo vody a oxidu uhličitého podobné na oboch planétach, no HD 209458b vykazuje väčšiu prítomnosť metánu ako HD 189733b.

Začiatkom tohto roku vyslala NASA do vesmíru sondu Kepler, ktorej hlavnou úlohou je hľadať skalnaté planéty, ktoré by mohli mať črty podobné Zemi. Podľa astronómov bude však trvať viac než 10 rokov, kým sa podarí nájsť planétu podobnú Zemi. A keď ju už raz objavia, "nemusí to nevyhnutne znamenať, že na tejto planéte bude existovať život, pretože sú aj iné dôvody, pre ktoré mohli tieto molekuly vzniknúť," objasnil Swain. Podľa vedca sú exoplanéty príliš vzdialené a agentúra na ne nemôže vyslať sondy, preto jediná forma, akou sa dá skúmať ich zloženie, je pomocou vesmírnych ďalekohľadov, ktorých spektroskopické systémy sú dôležitým nástrojom na zistenie ich chemického

Informáciu zverejnil internetový portál elmundo.es.
SITA


Súvisiace kategórie článkov :

Kategória: SITA TOP | Vytvorené: 21.10.2009 | Čitateľov: 1081