Región Kysuce - foto Stanislav Hulita
Tipy, články, foto, video pošli na redakcia@kysuce.sk

Za kyberútokom na Estónsko stálo Rusko, uviedol minister obrany

Za kyberútokom na Estónsko stálo Rusko, uviedol minister obranyBRATISLAVA 21. októbra (WEBNOVINY) - Za internetovým útokom na Estónsko z roku 2007 stálo Rusko. V stredu to v exkluzívnom rozhovore pre agentúru SITA povedal estónsky minister obrany Jaak Aaviksoo. "Bol to politicky motivovaný čin," vyhlásil. Tzv. "kyberútok" trval zhruba dva týždne a nasledoval bezprostredne po tom, ako úrady v Tallinne rozhodli o premiestnení sochy sovietskeho vojaka z centra mesta na perifériu tejto pobaltskej metropoly. Rusi tvoria v Estónsku až takmer štvrtinu obyvateľstva a táto postsovietska krajina má s Moskvou dlhodobo napäté vzťahy.

"Predstavte si, že by ste posielali milióny požiadaviek na pripojenie a zahlcovali tým sieť," popísal Aaviksoo pre agentúru SITA takzvaný útok formou DDOS (Distributed Denial of Service), čo bol pred dvoma rokmi presne prípad odstavenia prakticky celého internetu v Estónsku. "Ak to spravíte s verejnými servermi bánk, ľudia sa nemôžu dostať k svojim účtom," pokračoval minister.

Dôvodom, prečo sa neznámi hackeri sústredili práve na Estónsko, je pravdepodobne fakt, že krajina je jednou z najinformatizovanejších v celej Európe. V elektronickej forme tam prebieha až viac ako 95 percent bankových operácií. Okrem zablokovania účtov sa útočníkom podarilo vyradiť z prevádzky aj vládne a komerčné servery a ľudia sa počas niekoľkých hodín nemohli dovolať ani na núdzové telefónne čísla.

Na otázku, či útok súvisel s demonštráciami, ktoré nasledovali po premiestnení sochy sovietskeho vojaka z centra Tallinnu, minister obrany odpovedal: "Áno". "Časová zhoda medzi nepokojmi v Tallinne a útokom na našu sieť nie je jediným dôkazom, ktorý hovorí o tom, že v tom malo prsty Rusko," pokračoval Aaviksoo. "Na ruských webových stránkach sa predtým objavili návody, ako na nás zaútočiť," dodal. Ako však priznal, úrady v jeho krajine nedisponujú žiadnymi legálnymi dôkazmi, že za všetkým bola Moskva. Tá to už v roku 2007 poprela s tým, že ide o "absurdnú" teóriu.

Napriek všetkému sa však šéf estónskeho rezortu obrany pozerá na Rusko ako na dôležitého partnera, s ktorým treba počítať. "Áno, mohli by sme mať lepšie vzťahy s Ruskom... Bohužiaľ, úroveň dôvery nie je na tej úrovni, aby sme sa mohli posunúť v riešení viacerých otázok - napríklad pokiaľ ide o Gruzínsko," priznal minister. "Máme však veľmi veľa spoločných strategických problémov, ako je demografia, alebo ochrana našich hraníc pred potenciálnymi nepriateľmi. Jedného dňa budeme možno šťastní, že nám Rusko pomáha zabrániť demografickému úbytku nášho obyvateľstva," myslí si Aaviksoo. Na otázku, či si vie predstaviť, že Rusko a Severoatlantická aliancia budú jedného dňa tvoriť jeden obranný celok, minister odpovedal: "V roku 1945 si nikto nevedel predstaviť, že Nemecko a Francúzsko skončia ako spojenci. Takže odpoveď je áno. A hoci to nebude v dohľadnej budúcnosti, máme spoločné strategické záujmy." uzavrel estónsky minister obrany.

SITA

Súvisiace kategórie článkov :

Vytvorené: 21.10.2009 | Čitateľov: 472