BRATISLAVA 20. októbra (WEBNOVINY) Hlavné mesto je pripravené počas zimných mesiacov zabezpečiť komplexnú starostlivosť pre bezdomovcov. Pre agentúru SITA to uviedla hovorkyňa magistrátu Eva Chudinová. Služby im poskytnú nocľahárne či stredisko osobnej hygieny, kde sa môžu ľudia bez strechy nad hlavou osprchovať, najesť, tiež dostanú čisté oblečenie a ďalšiu pomoc. Ako hovorkyňa tiež uviedla, od 1. januára 2009 nadobudol účinnosť nový zákon o sociálnych službách, v zmysle ktorého obec poskytuje službu na zabezpečenie nevyhnutných podmienok na uspokojovanie základných životných potrieb v nocľahárni.
Medzi bratislavské útulky patrí aj nocľaháreň Mea Culpa s kapacitou 36 lôžok. Mesto zriadilo toto zariadenie v januári 2004, prevádzkované bolo len sezónne, ale od roku 2006 funguje celoročné. Hlavné mesto zaregistrovalo v tomto roku nocľaháreň ako zariadenie sociálnych služieb s pobytovou formou celoročne, ktoré je otvorené od 16:00 do 8:00 nasledujúceho dňa. základe zmluvy o spolupráci prevádzku v nocľahárni zabezpečujú pracovníci Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety, n. o. v Bratislave. Príležitostne podľa potreby poskytujú odbornú pomoc v nocľahárni aj lekári, psychológ a rímsko-katolícky kňaz, spresnila Chudinová. Ľudia bez strechy nad hlavou, ktorí nemajú zabezpečené nevyhnutné podmienky na uspokojenie základných potrieb, tu môžu prespať, osprchovať sa, najesť či poradiť sa. Podľa hovorkyne má v priemere 50 percent ubytovaných trvalý pobyt mimo Bratislavy. bolo poskytnuté občanom s rôznym vzdelaním od nedokončeného základného, cez stredné až po vysokoškolské vzdelanie. Zastúpené sú všetky vekové kategórie od 18 rokov až do 82 rokov veku. Najviac občanov je v kategórii 31 až 60 rokov, uviedla. Počas vianočných sviatkov bola nocľaháreň otvorená celodenne. Hlavné mesto zo sponzorských darov poskytlo peniaze na zabezpečenie štedrovečernej večere. Za dobu prevádzkovania nocľahárne kapacita zariadenia nie je podľa Chudinovej plne využívaná. V septembri 2009 bolo v nocľahárni ubytovaných celkom 44 občanov, z toho 12 žien.
Hlavné mesto prenajalo priestory na Ivánskej ceste 32 neziskovej organizácii Depaul Slovensko, ktorá otvorila 21. decembra 2006 nízkoprahovú nocľaháreň pre závislých bezdomovcov. Bezdomovcom tu okrem nocľahu zabezpečia aj večeru a raňajky, môžu sa osprchovať, ošatiť, je im sprostredkované ošetrenie či duchovná pomoc. táto skupina ľudí bez domova bola v minulosti najčastejšími obeťami mrazov a chorôb, uviedla Chudinová. Za rok 2008 bolo podľa nej poskytnutých 48 714 nocľahov a priemerný počet klientov za noc bol 134. Celkový počet klientov od začiatku prevádzky bol 1 653 osôb. trvalým pobytom v Bratislave z celkového počtu klientov bolo 49 percent, podľa vekovej kategórie najviac klientov bolo vo veku od 26 do 45 rokov, spresnila. Kapacita nocľahárne je 150 osôb, v zimnom období až 175 osôb, v prípade nevyhnutnej potreby do 200 osôb.
Zvýšenie kapacity ubytovania pre bezdomovcov zabezpečilo hlavné mesto od roku 2006 prenajatím objektov na Hradskej ulici vo Vrakuni občianskemu združeniu Domov pre každého, ktoré v dvoch budovách zriadilo útulok s kapacitou 140 miest. Na základe požiadavky mesta tu zriadilo združenie Stredisko osobnej hygieny. Bezdomovci sa tu môžu osprchovať a majú k dispozícii čisté ošatenie. Tieto služby využíva podľa hovorkyne v súčasnosti okolo 40 ľudí, jeho kapacita je však 70 ľudí. Otvorené je denne od 9:00 do 18:00 a služby sú zadarmo. V stredisku v prípade nutnosti môže podľa nej prenocovať stoličke 40 ľudí. všetkých, ktorí využívajú služby stredisko je asi len 50 percent Bratislavčanov. Väčšinou sú to ľudia so základným alebo nedokončeným stredoškolským vzdelaním, doplnila. Hlavné mesto vyčlenilo zo svojho rozpočtu na túto prevádzku v tomto roku 1 600 mesačne. Občianske združenie má prenajaté aj priestory hlavného mesta na Ivánskej ceste, kde sú ubytované rodiny - spolu 27 ľudí.
Pri riešení problematiky bezdomovcov spolupracuje hlavné mesto podľa Chudinovej s ďalšími mimovládnymi organizáciami, ktorým prenajíma priestory za symbolickú korunu, prípadne hradí náklady na energie, alebo si nenárokuje daň za využitie verejného priestranstva, keď je nutné podávať jedlo pre ľudí bez prístrešia. Napríklad v roku 1992 hlavné mesto uzatvorilo zmluvu o nájme na objekt Pri trati 13 v Podunajských Biskupiciach s mimovládnou organizáciou RESOTY za jednu korunu.
K riešeniu problematiky bezdomovectva hlavné mesto prispieva aj prevádzkou dvoch ubytovní Fortuna a Kopčany. Tie podľa hovorkyne svojimi možnosťami na prechodné ubytovanie preventívne pôsobia, aby sa rodiny, ktoré sa dostali do neriešiteľnej bytovej situácie, prípadne jednotlivci, neocitli na ulici a nezvyšovali tak počet bezdomovcov v Bratislave.
SITA
Bratislava je pripravená postarať sa o bezdomovcov
Súvisiace kategórie článkov :
Vytvorené: 20.10.2009 | Čitateľov: 938
Pozrite si
Kysucká fotogaléria
Najbližšie podujatia
Video archív
Video: Informácie týkajúce sa Sviatku všetkých svätých
COVID-19: Na Kysuciach pribudlo 83 pozitívne testovaných, je to nový rekord
Vo štvrtok pribudlo 7 nakazených v okrese Čadca
Video: Polícia vypátrala zlodeja bicyklov
Video: 18 ročnú dievčinu z okresu Čadca obvinili zo zločinu nedovolenej výroby omamných látok