Región Kysuce - foto Stanislav Hulita
Tipy, články, foto, video pošli na redakcia@kysuce.sk

Sloboda tlače na Slovensku každým rokom klesá, je na 44. mieste

Sloboda tlače na Slovensku každým rokom klesá, je na 44. miestePARÍŽ 20. októbra (WEBNOVINY) - Medzinárodnú organizáciu na ochranu slobody tlače Reportéri bez hraníc najviac znepokojuje skutočnosť, že sa európske demokracie ako Francúzsko, Taliansko a Slovensko v rebríčku hodnotiacom slobodu médií každoročne prepadávajú. Vďaka "obamovskému efektu" a zmene postoja novozvoleného amerického prezidenta k médiám naopak najviac postúpili Spojené štáty- zo 40. na 20. miesto. Česká republika sa umiestnila na 24. mieste, Slovensko na 44. Bratislavu pritom predbehli aj krajiny ako Bosna a Hercegovina, Macedónsko a Jamajka.

Medzinárodná organizácia Reporters Sans Frontieres (RSF) so sídlom v Paríži každoročne zostavuje index hodnotiaci slobodu tlače v krajine na základe dotazníka, ktorý vypĺňajú stovky novinárov a mediálnych expertov z jednotlivých štátov po celom svete. Index odzrkadľuje porušovanie slobody tlače medzi 1. septembrom 2008 a 31. augustom 2009. "Slobodu tlače treba obraňovať všade vo svete s rovnakým dôrazom a energiou," uviedol v utorok generálny tajomník RSF Jean-Francois Julliard po tom, ako organizácia vydala 8. výročný rebríček indexu.

Úplne nový typ hrozby a potláčania slobody médií prichádza podľa RSF vo forme nových právnych noriem. Množstvo zákonov, ktoré krajiny prijali po septembri 2008, kompromitujú prácu novinárov. Jeden z nich prijala Slovenská republika a umožňuje nebezpečný koncept automatického práva na odpoveď a dáva ministrovi kultúry priestor a zodpovednosť ovplyvňovať zverejňované materiály, uvádzajú Reportéri bez hraníc v utorňajšej tlačovej správe.

Európa bola dlhodobo príkladom v oblasti slobody médií. Viaceré európske krajiny ale v posledných rokoch v indexe prepadli. Napriek tomu, že prvých 13 priečok stále patrí Európe, krajiny ako Francúzsko (43.), Slovensko (44.) a Taliansko (49.) sa trvalo prepadávajú. Oproti roku 2008 si pohoršili o osem, 37 a päť priečok. Naopak, posilnili viaceré mladé demokracie z Afriky (Mali, Južná Afrika, Ghana), Uruguaj a Trinidad a Tobago. Novinárov stále psychicky ohrozujú v Taliansku a Španielsku (44.), ale aj na Balkáne, predovšetkým v Chorvátsku (78.).

Výrazný prepad oproti minulému roku zaznamenal aj Izrael. Jeruzalem vďaka zimnej vládnej ofenzíve v Pásme Gazy prepadol o 47 miest až na 93. priečku. V krajine sa totiž rozšírilo zatýkanie nepohodlných spravodajcov. Po tom, ako Izrael predbehli aj Kuvajt (60.), Spojené arabské emiráty (86.) a Libanon (61.), stratil vedúce postavenie spomedzi blízkovýchodných krajín.

Viac ako kdekoľvek inde minulý rok trpeli novinári v iránskom režime Mahmúda Ahmadínedžáda. Prezidentovo opätovné zvolenie uvrhlo krajinu do vážnej občianskej krízy a zvýšilo vládnu paranoju v súvislosti s prácou novinárov a blogerov. Pre zatýkanie a tvrdú cenzúru opustilo krajinu množstvo pracovníkov médií. Teherán týmto správaním dosiahol takmer úplné dno rebríčka. Za ním sa nachádzajú už len Turkménsko (173.), Severná Kórea (174.) a Eritrea (175.), kde sú média také potláčané, že objektívne ani neexistujú.

Rebríček prvých desiatich krajín s najväčšou mierou slobody tlače
1. Dánsko (V roku 2008 sa Kodaň nachádzala na 15. mieste)
1. Fínsko
1. Írsko
1. Nórsko
1. Švédsko
6. Estónsko
7. Holandsko
7. Švajčiarsko
9. Island
10. Litva

20. Spojené Štáty
24. Česká republika

43. Francúzsko
44. Slovensko
49. Taliansko

93. Izrael (štát)

149. Afganistan
150. Izrael (okupované územia)

Rebríček posledných desiatich krajín s najpotláčanejšou slobodou tlače
166. Vietnam
167. Jemen
168. Čína
169. Laos
170. Kuba
171. Barma (Mjanmarsko)
172. Irán
173. Turkménsko
174. Severná Kórea
175. Eritrea

SITA

Súvisiace kategórie článkov :

Vytvorené: 20.10.2009 | Čitateľov: 449